24 sty [Akademia Muzyczna] Wiecha
23 stycznia odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy nad nową siedzibą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Tym samym zakończyło się wznoszenie ogromnej konstrukcji.
Umowę na budowę Akademii Muzycznej podpisano 24 stycznia 2022 roku. Niemal w drugą rocznicę, 23 stycznia 2024 roku, odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy nad budynkiem. Tym samym symbolicznie zakończono wznoszenie konstrukcji gmachu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wykonawców, bydgoskich uczelni, w tym oczywiście Akademii Muzycznej, projektanci, władze miejskie, wojewódzkie i inni zaproszeni goście.
Inwestycja obecnie jest na etapie wykończeniowym. W środku układane są niezbędne instalacje, a na zewnątrz montowana jest szklana elewacja. Wszelkie prace mają się zakończyć przed początkiem roku akademickiego 2025/2026. Najbliższe półtora roku będą trwały prace wykończeniowe oraz będą wyposażane wnętrza. Wartość prac budowlanych to niemal 393 mln złotych. Realizuje je firma Unibep.
Inwestycja
Akademia Muzyczna budowana jest na działce o powierzchni około 3 hektarów, powstaje przy brzegu sztucznego zbiornika wodnego, który powstał w czasie działalności w tym miejscu cegielni. W obiekcie zaplanowano pomieszczenia pracy stałej (sale dydaktyczne, pomieszczenia biurowe), pionu gastronomicznego, pomieszczenia mieszkalne (dom studenta), pomieszczenia przeznaczone na czasowy pobyt (cztery sale koncertowe, foyer, audytorium, czytelnia, sala restauracji), a także pomieszczenia techniczne, sanitarne itp. Łącznie są 644 pomieszczenia. Szczegółowy opis wnętrz zamieściłem we wpisie zapowiadającym inwestycję. Podczas uroczystości dostępne do zwiedzania były jedynie sale do których wchodzi się z parteru.
Bryła obiektu ma zróżnicowaną wysokość. W części niższej budynek ma III kondygnacje nadziemne, a w wyższej VI. Pod budynkiem powstały dwie kondygnacje, gdzie pomieszczą się między innymi 103 samochody (poziom -2). Główne wejście do budynku oraz parkingi zaplanowano od ulicy Kamiennej. Gości, pracowników i studentów będzie witać dwukondygnacyjny podcięty portal wejściowy. Od strony glinianki zaplanowano drugie wejście reprezentacyjne, podczas uroczystości służyło jako główne wejście. Elewacja budynku zostanie wykonana z trwałych, szlachetnych materiałów wykończeniowych. Będzie to cegła ceramiczna w jasnej, szaro-beżowej kolorystyce oraz szkło o neutralnym zabarwieniu i podwyższonym poziomie refleksyjności. Elewacja południowa części niższej, zlokalizowana od strony parku, zostanie w całości wykonana jako fasada szklana. Pozostałe fasady zostaną wykonane z pionowych pasów szklanych i ceglanych pilastrów. Wszystkie wejścia do budynku zaplanowano w podziemiach lub w cofniętych wnękach. Próbki elewacji stoją na placu budowy, ich zdjęcia zamieściłem na końcu galerii.
Teren wokół budynku i zbiornika wodnego zostanie zagospodarowany. Pojawią się ławki, tarasy drewniane schodzące w kierunku wody, miejsca do parkowania rowerów. Park będzie ogólnodostępny w porach dziennych. Dodatkowo, w ramach innej inwestycji, Urząd Miasta zamierza zbudować drogę dojazdową do Akademii. Droga prowadzić będzie od ulicy Gdańskiej, przy Szkole Podstawowej nr 37.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.
Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.