01 cze [Akademia Muzyczna] Zabezpieczenie wykopów
W rejonie ulicy Chodkiewicza i Kamiennej powstaje Akademia Muzyczna. W jednym budynku znajdą się sale wykładowe i miejsca noclegowe.
Akademia Muzyczna budowana jest przy sztucznym zbiorniku wodnym nazywanym glinianką. Zbiornik to efekt działania w tym miejscu wytwórni cegieł. Budynek będzie przylegał do stawu. W części przy stawie znajdzie się najbardziej reprezentacyjna część budynku.
Nowa siedziba uczelni będzie się składała z jednego, wielofunkcyjnego budynku. W środku zaplanowano pomieszczenia pracy stałej (sale dydaktyczne, pomieszczenia biurowe), pionu gastronomicznego, pomieszczenia mieszkalne (dom studenta), pomieszczenia przeznaczone na czasowy pobyt (sale koncertowe, foyer, audytorium, czytelnia, sala restauracji), a także pomieszczenia techniczne, sanitarne itp. Szczegółowy opis wnętrz zamieściłem we wpisie zapowiadającym inwestycję.
Bryła obiektu będzie miała zróżnicowaną wysokość. W części niższej obiekt będzie miał III kondygnacje nadziemne, a w wyższej VI. Pod budynkiem zaplanowano dwie kondygnacje, gdzie pomieszczą się między innymi 103 samochody (poziom -2). Główne wejście do budynku oraz parkingi zaplanowano od ulicy Kamiennej. Gości, pracowników i studentów będzie witać dwukondygnacyjny podcięty portal wejściowy. Od strony glinianki zaplanowano drugie wejście reprezentacyjne. Elewacja budynku zostanie wykonana z trwałych, szlachetnych materiałów wykończeniowych. Będzie to cegła ceramiczna w jasnej, szaro-beżowej kolorystyce oraz szkło o neutralnym zabarwieniu i podwyższonym poziomie refleksyjności. Elewacja południowa części niższej, zlokalizowana od strony parku zostanie w całości wykonana jako fasada szklana. Pozostałe fasady zostaną wykonane z pionowych pasów szklanych i ceglanych pilastrów. Wszystkie wejścia do budynku zaplanowano w podziemiach lub w cofniętych wnękach.
Teren wokół budynku i zbiornika wodnego zostanie zagospodarowany. Pojawią się ławki, tarasy drewniane schodzące w kierunku wody, miejsca do parkowania rowerów. Park będzie ogólnodostępny w porach dziennych.
Budowa
Prace budowlane realizuje firma Unibep, która wyceniła swoje usługi na 393 mln złotych. Pierwsze roboty budowlane rozpoczęto w styczniu tego roku. Początkowo było to badanie gruntu, później przystąpiono do niezbędnych wyburzeń.
Obecnie zabezpieczany jest przyszły wykop. Od strony glinianki wbito ścianki larsena, pozwoli to zabezpieczyć wykop przed zalaniem. Obecnie wykonawca działa od strony ulicy Kamiennej. Tam prace wyglądają na wykonywanie ścian szczelinowych tj. wybierana jest ziemia, a powstałe szczeliny są zabezpieczane przed zawaleniem za pomocą zaczynów stabilizujących. Widoczne tutaj metody to jedne z wielu tego typu zabezpieczeń wykopów, inną metodę – kolumny DSM opisałem kilka tygodni temu na Bydgoszcz w budowie.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.
Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.
Koedy wiecha na platanowym?
W tym miesiącu