16 wrz [To warto wiedzieć] 36/2018
Podsumowanie tygodnia pod względem inwestycyjnym, a w nim II etap budowy kompleksu sportowego Astoria, konferencja menedżera Starego Miasta i Śródmieścia, nowy mural i wiele więcej.
1. Projekt II etapu budowy kompleksu sportowego Astoria – Urząd Miasta zaprezentował wstępny projekt zagospodarowania terenu wokół basenu Astoria. Inwestycja obejmie ponad 2 hektary nieużytków ograniczonych ulicami Królowej Jadwigi, Rejtana, Unii Lubelskiej oraz Brdą. Znajdą się tam otwarte baseny pływackie z szatniami i gastronomią, strefa zabaw i rekreacji wodnej z brodzikiem, rwącą rzeką, zjeżdżalnią rurową, strefa relaksu z plażą, leżakami, boiskami do siatkówki oraz strefa rekreacji ruchowej z parkiem linowym, placem zabaw i parkour parkiem. Z zaprezentowanym projektem można się zapoznać tutaj, 19 września rozpoczną się konsultacje społeczne w których mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje opinie o pomysłach Urzędu Miasta.
2. Inny mural na Cieszkowskiego – o tym, że na kamienicy na rogu Gdańskiej i Cieszkowskiego powstanie mural wiadomo od 1,5 roku. Początkowo ściana miała zostać udostępniona do namalowania muralu upamiętniającego Augusta Cieszkowskiego (patrona ulicy), zmieniła się jednak koncepcja i zdecydowano że nowy mural upamiętni Józefa Święcickiego – budowniczego, który zaprojektował jedne z najładniejszych kamienic w mieście. Projekt muralu znajduje się w galerii (zdjęcie nr 2)
3. MPZP dla rejonu Wilczak – Dolina – Miejska Pracownia Urbanistyczna wyłożyła do publicznego wglądu projekt miejscowego zagospodarowania przestrzennego rejonu “Wilczak – Dolina” ograniczonego ulicami Kruszwicką, Seminaryjną, Wysoką, Stawową oraz Nakielską. Z projektem można zapoznać się do 12 października w siedzibie MPU (budynek Urzędu Miasta przy ulicy Grudziądzkiej).
4. Szlak spacerowy w Fordonie – Urząd Miasta wybrał najkorzystniejszą ofertę na rozbudowę szlaku spacerowego przebiegającego przez tereny leśne pomiędzy ulicami Wyzwolenia, Andersa i Bora-Komorowskiego. W lesie pojawią się ławki, wiaty chroniące przed deszczem i urządzenia do ćwiczeń. Koszt inwestycji to 163 000 złotych. Prace mają się zakończyć w tym roku.
5. Unieważniony przetarg na przebudowę Bydgoskiej – Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej unieważnił drugi przetarg na przebudowę ulicy Bydgoskiej wraz z remontem fragmentów ulic Mącznej, Rakowej, Góralskiej, Przy Bożnicy, Rynek i Piekary. Kolejny raz nie było chętnych na wykonanie prac.
6. Postępy prac na budowie drogi ekspresowej S5 – trwa budowa drogi ekspresowej S5 w województwie. Wykonawcy wszystkich siedmiu odcinków podali jakie mają zaawansowanie rzeczowe i finansowe prac na koniec sierpnia. Najistotniejszym dla czekających na koniec prac jest zaawansowanie rzeczowe (czyli to co widać na budowie). Na “prowadzeniu” utrzymuje się się odcinek nr 7 (Żnin – granica województwa), zaawansowanie rzeczowe wynosi tam 50,8% i w ciągu miesiąca wzrosło o 3,3 punktu procentowego. Drugie miejsce zajmuje odcinek nr 6 (Szubin – Żnin), gdzie po czerwcowym zakończeniu współpracy z bydgoską firmą Gotowski niemal nie zmienia się zaawansowanie i wynosi obecnie 45,6% (w czerwcu było 45%). Znacznie wolniej idą prace na obwodnicy Bydgoszczy, na odcinku nr 3 (Aleksandrowo – Tryszczyn) zaawansowanie wynosi 33,69% (wzrost o około 0,5 pp), a na odcinku nr 4 zaawansowanie wynosi 20% (wzrost o 0,5 pp). Najgorzej jest na odcinku nr 1 (19,12%). Wszystkie zaawansowania zostały zebrane w tabelę przez Tomasza, tabela dostępna jest w galerii (zdjęcie nr 2).
7. Pomysły na ożywienie Starego Miasta i Śródmieścia – nowy menedżer Starego Miasta i Śródmieścia zaprezentował kilkadziesiąt pomysłów na ożywienie tych rejonów oraz poprawę ich odbioru. Wśród zaprezentowanych pomysłów znalazło się: organizowanie raz w miesiącu handlowej niedzieli połączonej z wydarzeniami kulturalnymi, utworzenie tarasu widokowego na dachu nowego budynku Opery Nova, zmiana projektu przebudowy ulicy Zaułek czy zakup dwóch barek. Wszystkie pomysły menedżera zostały zebrane w tym wpisie.