14 gru [Plac Wolności] Umowa na przebudowę
W styczniu rozpocznie się rewitalizacja placu Wolności. Plac rozkopany jest od kilku miesięcy w związku z budową zbiornika retencyjnego, teraz przyszedł czas na zmiany na płycie placu. Właśnie podpisano umowę na prace budowlane.
Plac Wolności to najważniejszy plac bydgoskiego Śródmieścia. Znajduje się kilka minut spacerem od Starego Miasta. Teren obecnego placu to część dawnego ogrodu sióstr Klarysek. Pierwszy, mniejszy plac wytyczono w tym miejscu w połowie XIX wieku. W kolejnych latach był powiększany, a z czasem pojawiła się też zabudowa. W latach 1872-1878 wybudowano kościół, w międzyczasie wybudowano obecne I Liceum Ogólnokształcące. Kilka lat później kamienicę pod numerem 5. Na kolejny budynek czekano niemal do końca XIX wieku. Powstała wtedy kamienica na rogu ulicy Gdańskiej i placu Wolności, która dzisiaj jest uznawana za jedną z najlepszych zaprojektowanych przez Józefa Święcickiego. Ostatni budynek przy placu powstał w 1939 roku (kamienica z numerem 7) na potrzeby salonu samochodowego Chevroleta.
Rewitalizacja placu planowana jest od kilku lat. Prawie dwa lata temu zaprezentowano koncepcję zagospodarowania, a prace uzależnione były od wybudowania zbiornika retencyjnego przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację. Te prace właśnie się kończą, więc Miasto może przejść do zmian na płycie placu.
Koszt inwestycji to 8,4 mln złotych. Wykona ją firma Strabag. Prace będą podzielone na etapy. Pierwszy ma objąć część placu przed kościołem gdzie zbudowane zostaną pawilony do sprzedaży kwiatów. Etap ten powinien zacząć się na początku stycznia (jeśli pogoda pozwoli) i zakończyć w sześć miesięcy. Za jedenaście ma być gotowa centralna część placu, a za dwadzieścia jezdnia łącząca ulicę Gimnazjalną z Gdańską. Etapowanie prac ma zminimalizować uciążliwości dla mieszkańców oraz nieco obniży koszty inwestycji.
Projekt
Podstawową zmianą jest wymiana nawierzchni. W planach jest jej ujednolicenie poprzez zastosowania dużych płyt granitowych (80×80 cm) oraz opasek z kostki bazaltowej. Płyty pojawią się wzdłuż ulicy Gdańskiej, na placu przed pomnikiem i na przedłużeniu osi ulicy Skargi. Płyty mają być ułożone w karo co będzie nawiązywać do historycznego ułożenia płyt na chodnikach w mieście (od kilku lat chodniki na Śródmieściu też są tak układane). Na jezdni wzdłuż pierzei kamienic ułożona zostanie kamienna kostka, która obecnie jest w tym miejscu. Najpierw jednak zostanie zdemontowana, oczyszczona i ułożona na nowej podbudowie. Po przebudowie jezdnia zostanie zwężona do 4,5 metra, a chodnik przy kamienicach zostanie nieco poszerzony.
Drugą zmianą będzie przeniesienie punktów sprzedaży kwiatów (budowa nowych). Kwiaciarnie zostaną ustawione bliżej kościoła niż miało to miejsce kilkanaście miesięcy temu (obecnie kwiaciarnie są zlikwidowane). Pozwoli to odtworzyć ciąg pieszy wzdłuż ulicy Gdańskiej i oś widokową. Trzy z nich znajdą się na północ od wejścia, dwie na południe (na wizualizacji jest sześć, ale jedna została usunięta po wykonaniu wizualizacji). Swoją działalność prowadzić będą firmy, które działały na placu od lat. Dodatkowo zmieniona zostanie elewacja szaletu.
Kolejną ważna zmianą będzie zwiększenie ilości zieleni. Na placu posadzone zostaną kolejne drzewa, krzewy i trawniki. Nowe nasadzenia planuje się głównie w miejscu obecnego postoju taksówek przy I Liceum Ogólnokształcącym.
W ramach inwestycji zostanie przebudowane oświetlenie. Przy okazji planowane jest podświetlenie budynku I LO, kościoła, pomnika Wolności i niektórych drzew. Na placu pojawi się też nowa mała architektura. Zaplanowano ustawienie nowych ławek, stojaków rowerowych, masztów flagowych oraz stylowych latarni. Od strony ulicy Skargi zaplanowano montaż chowanych w ziemi słupków, które ograniczą wjazd na jezdnię w kierunku ulicy Gdańskiej. To nie koniec zmian. Władze Miasta planują w najbliższym czasie ogłosić jeszcze jedną rzecz, ale na razie nie zdradzają co to będzie.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.
Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.
Czy ja dobrze zrozumiałem? To będzie trwało prawie 2 lata?
tak
Uważam, że to są jakieś niesmaczne żarty.
Przecież to jest POWAŻNY remont, mówimy tu o wymianie nawierzchni, nowych nasadzeniach i nowej małej architekturze, dwa lata dłubania w centrum jest po to, żeby nam ułatwić! :>
Idziemy w ślady innych dużych miast, Poznań też remontuje swoją starówkę już od dwóch lat.
ee tam, ja bym im zrobił to w 6 lat