07 gru [Fordon] Tereny nad Wisłą po rewitalizacji
Zakończyła się przebudowa terenów nad Wisłą w Starym Fordonie, powstał ciąg pieszo-rowerowy z terenami sportowymi.
Fordon jest częścią Bydgoszczy od 50 lat. Wcześniej było to osobne miasto z życiem toczącym się wokoło fordońskiego rynku. W latach 70-tych zaczęto intensywną rozbudowę okolic, jednocześnie zapominając o Starym Fordonie. Zapomniano właściwie też, że Bydgoszcz leży nad dwoma rzekami. Dopiero kilka lat temu Miasto zdecydowało o rewitalizacji tych terenów. Do tej pory wydano ponad 60 mln złotych na rewitalizację Starego Fordonu.
Rewitalizacja jest prowadzona etapami, w latach 2020-2022 skumulowały się prace na kilku z nich. Budowano nabrzeże na wysokości ulicy Frycza-Modrzewskiego, przebudowywano Rynek, ulice wokół Rynku (Rybaki, Filomatów, Promenada i Frycza-Modrzewskiego). Inwestycje stopniowo oddawano do użytku – w czerwcu Rynek, późną jesienią nabrzeże Wisły (zdjęcia w galerii poniżej), a w ubiegłym tygodniu pozostałe tereny nad Wisłą.
Tereny rekreacyjne nad Wisłą
Pod koniec listopada Urząd Miasta ogłosił koniec budowy terenów rekreacyjnych nad Wisłą. Prace objęły budowę ulicy Promenada na odcinku od mostu Fordońskiego do ulicy Rybaki (początek ścieżki na wale wiślanym). Odcinek od mostu do Frycza-Modrzewskiego obejmował budowę drogi z chodnikiem i schodami do ulicy Filomatów, a pozostała część to ciąg pieszo-rowerowy. Przy ciągu pieszo-rowerowym zamontowano licznie ławki, kosze, sporo jest też kamer i stojaków rowerowych.
Na wysokości nabrzeża zbudowano plac zabaw, ścianki wspinaczkowe, strefę fitness i skatepark. Pozostała cześć terenu została obsadzona drzewami, pojawiły się ławki i dużo trawy. Na wysokości zakładu karnego zbudowano pumptrack (tor do jazdy dla rowerów) oraz boisko do siatkówki. Wzdłuż całej nowej inwestycji stoją metalowe stojaki z ciekawostkami na temat tutejszej fauny i flory.
Sama ulica Promenada jest nieco wyżej niż reszta terenów rekreacyjnych, skarpa wyłożona jest gabionami (metalowe kosze wypełnione kamieniami). Na wysokości Frycza-Modrzewskiego ulica jest niżej, więc oddzielono ją murem od tych terenów. Wszystko po to, żeby jak najlepiej zabezpieczyć Promenadę i okoliczną zabudowę od ewentualnych powodzi. Wyjątkiem jest sama Frycza-Modrzewskiego. Tam nie dało się zbudować muru, więc pojawiło się miejsce na zamontowanie mobilnej zapory przeciwpowodziowej. Same tereny rekreacyjne, według zapewnień ratusza, są dostosowane do okresowego znajdowania się pod wodą.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.
Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.
Ogólnie fajnie ze tam coś się zadziało. Jeszcze tylko do uporządkowania teren przy moście. Mam też ogólny problem z tym jak te niektore instalacje wytrzymają stany wysokiej wody, która zawsze jest prawdopodobna.
Jest moc! Te śmietniki tylko co przy samej wodzie są… lepiej dać wyżej na najwyższe stopnie przystani betonowej!