12 lip [Remonty kamienic] Lato 2023 cz. 1
Trwa lato, okres urlopów, na bydgoskich ulicach w tym czasie można spotkać sporo rusztowań. Jak co zimę i lato podsumowuję remonty kamienic i zabytków.
Kamienica zazwyczaj jest budynkiem stojącym w zwartej zabudowie miejskiej. Jeśli nie ma sąsiadki to jej ściany szczytowe zazwyczaj są ślepe, tym samym projektanci i inwestorzy przygotowywali budynki do powstania sąsiedniej zabudowy. W Bydgoszczy kamienice można spotkać na wszystkich starszych osiedlach. Łącznie jest ich znacznie ponad 1000. Co roku kilkadziesiąt tego typu budynków przechodzi remont. Zazwyczaj są to remonty dachów lub elewacji. Zazwyczaj to też prace przy budynkach, które nie były remontowane przez dziesięciolecia. Coraz częściej jednak pojawiają się rusztowania przy tych remontowanych kilka/kilkanaście lat temu. We wpisach pokazuję nie tylko kamienice. Często pojawiają się tutaj remonty innych zabytkowych obiektów tj. budynki wojskowe, uczelnie, kościoły, a także wille.
Seria powstaje z Waszym udziałem. Jeśli wiesz o remoncie, który zrealizowano w ostatnich miesiącach lub właśnie się zaczął to daj znać.
Dzisiejszy wpis to pierwszy z letniej serii podsumowującej remonty. Pokazuję w niej remonty zrealizowane od zimy. Staram się je podzielić po piętnaście na każdy wpis. W pierwszym pokazuję jedenaście aktualnie remontowanych budynków – przy ulicy Chwytowo, Focha, Gdańskiej, Mickiewicza, Nowy Rynek, Szwalbego, Śniadeckich, Bernardyńskiej, Gimnazjalnej i Warszawskiej. Ostatni to remont budynku biurowego, Gimnazjalna to przebudowa na budynek biurowy, a Mickiewicza to przebudowa na hotel.
W drugiej galerii pokazuję cztery zakończone remonty przy ulicy Toruńskiej, Babia Wieś, Kordeckiego i Pomorskiej.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.
Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.
jeszcze pomorska 26!
Faktycznie, pokazywałem ją w remoncie w ubiegłym roku, ale po remoncie nie. W następnym odcinku tam na pewno zajrzę 🙂
jeszcze róg Nakielskiej i Czerwonego Krzyża
Dziękuję 🙂
Intryguje mnie Nowy Rynek 2 🙂 Najpierw wstawili okna od strony gdzie była ślepa ściana, a teraz jeszcze nadbudowują część kamienicy. Wiadomo jak to ma docelowo wyglądać od strony Nowego Rynku? Czyżby nadbudowane piętro miało wyglądać tak, jak wyższa część po prawej? Ciekawostka dla tych, co mogą nie kojarzyć – to co jest nadbudowywane, to pozostałość po zburzonej kamienicy:
Niestety nie wiem. Ale bardzo dziwna jest ta inwestycja. Początkowo myślałem, że zdobienia nie spodobały się plastykowi miejskiemu lub konserwatorowi. A to się okazało, że czas na nadbudowę.
Sporą krzywdę zrobiono temu miejscu przebijając Grudziądzką w czasach PRL. Niestety ten sam schemat obecnie powielany jest przy każdej możliwej okazji. I osoby, które powinny dbać o wygląd miasta (i mają w tym względzie bardzo, bardzo dużo do powiedzenia) nie próbują nawet zreflektować się, że coś robią źle. Jak tylko pojawia się pomysł wyburzenia jakiegoś budynku to ta sama osoba zaczyna manipulować.
Niestety, sporo miasto utraciło przez lekkomyślne wyburzenia. Choć jest pewien progres. Wyburzenia planowane na obu narożnikach Chodkiewicza/Gdańska udało się zablokować. Z wyburzania kamienic na Gdańskiej pod Nowomazowiecką też się wycofano. Teraz jak więcej sposobów wywierania nacisku na władze, żeby wycofały się ze złych pomysłów, niż to było w PRL. Choć fakt, że oburzające jest już samo to, że w ogóle rozważano burzenie tych wspomnianych obiektów.
A z Warszawską 21 co? Nadbudowa w surowym stanie rusztowania zwinięte. Czyli co? Powtórka z rozrywki na Dworcowej 83 nieopodal?