05 lip [Archiwum Państwowe] Akt erekcyjny
4 lipca wmurowano kamień węgielny pod nową siedzibę Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Wznoszenie konstrukcji jest już bardzo zaawansowane.
Akt erekcyjny to dokument, który wymienia inwestorów, fundatorów i wykonawców inwestycji. Akt umieszczany jest w metalowej tubie, a następnie wmurowywany jest w konstrukcję budynku w początkowej fazie inwestycji. W przypadku nowej siedziby Archiwum Państwowego w Bydgoszczy wmurowanie odbyło się kilka miesięcy po rozpoczęciu budowy. Jak przekonywali organizatorzy – termin uroczystości przesunięto ze względu na pandemię.
Przyszłym zarządcą budowanego obiektu będzie Archiwum Państwowe w Bydgoszczy. Instytucja jest jedną z 33 w kraju. Zajmuje się gromadzeniem, ewidencjonowaniem, przechowywaniem, opracowywaniem, zabezpieczaniem i udostępnianiem materiałów archiwalnych z terenu Bydgoszczy, powiatów bydgoskiego, inowrocławskiego, mogileńskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, świeckiego, tucholskiego (kujawsko-pomorskie) oraz powiatu chojnickiego (pomorskie) i gminy Trzemeszno (wielkopolska). Do 1998 roku pokrywało się to z obszarem województwa bydgoskiego.
Zasoby Archiwum stopniowo się powiększają i przez to dotychczasowe magazyny przestały wystarczać (siedziba znajduje się przy ulicy Dworcowej 65, jest też oddział w Inowrocławiu). Wiele lat temu władze Archiwum podjęły starania zmierzające do wybudowania nowej siedziby. W 1998 roku pozyskano działkę pod budowę (przy ulicy Karłowicza), a od 2015 roku przygotowano dokumentacje projektowe. Za projekt budowlany i wykonawczy odpowiada konsorcjum firm Proj-Przem-Projekt i Skala.
Nowy budynek będzie podzielony na trzy funkcjonalne części: garażowa, magazynowa i administracyjno-biurowa. Część garażowa będzie zlokalizowana w bryle budynku (na jego tyłach). Znajdzie się tam miejsce dla 20 samochodów osobowych. Część magazynowa przeznaczona zostanie do składowania materiałów podlegających archiwizacji, a dostęp będzie możliwy jedynie dla pracowników. W środku znajdą się regały o wysokości 2,3 m na sześciu poziomach. Pozwoli to ulokować tam około 31 500 mb półek. Z naddatkiem zrealizuje to program przyjęty przez władze Archiwum wynoszący 30 000 mb. W części administracyjno-biurowej zaplanowano między innymi pracownie digitalizacji i mikrofilmów, pracownie konserwatorskie, pomieszczenia akcesyjne, kwarantanny, naukowe, sala ekspozycyjna i konferencyjna. Ta ostatnia będzie mogła pomieścić 50 osób.
Koszt inwestycji to 50,3 mln złotych. Budowa ma się zakończyć w ciągu 22 miesięcy od podpisania umowy tj. do końca lipca 2023 roku.
Budowa
Budowa wystartowała jesienią ubiegłego roku. W połowie października teren był już oczyszczony z drzew i krzewów kolidujących z budową. Następnie rozpoczęto prace ziemne, przed zimą pojawił się też pierwszy beton. Na początku roku pokazywałem zdjęcia ze zbrojenia fundamentów, a już w lutym gotowa była płyta fundamentowa.
Kolejne miesiące to składanie konstrukcji, bo jej spora część przywożona jest w częściach z zakładu produkującego żelbetowe prefabrykaty. Obecnie prace prowadzone są już na trzecim piętrze. Za nieco ponad rok wszystkie prace powinny być ukończone.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.
Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.
Podoba mi się że w końcu beda wszystkie dokumenty w jednym miejscu, tylko po co pasibrzuch w stanie był przy w budowaniu kamienia wegielnego