18 maj [ISOB] Przed przebudową
International School of Bydgoszcz (ISOB) to szkoła prowadzona przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Trwają przygotowania do przebudowy budynku, który jest jej siedzibą.
Centrum Szkolenia Sił Połączonych (Joint Force Training Centre) to ośrodek szkoleniowy NATO. Działa w Bydgoszczy od 2004 roku i szkoli oficerów z krajów wchodzących w skład NATO. Bydgoski ośrodek znajduje się przy ulicy Szubińskiej i jest jednym z dwóch na świecie tego typu centrów.
Istnienie ośrodka wymusiło utworzenie międzynarodowej szkoły dla dzieci podoficerów. Początkowo przyjmowała tylko takie dzieci, a z czasem została otwarta dla dzieci cywilów. International School of Bydgoszcz to szkoła prowadzona przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego od 2009 roku. W jej skład wchodzą: szkoła podstawowa, szkoła średnia, szkoła wyższa i przedszkole.
Początkowo szkoła funkcjonowała na Błoniu, jednak od lat planowano jej przenosiny. W tym celu Miasto przekazało Uniwersytetowi dawny internat przy ulicy Pestalozziego. Jednak nie doszło do przebudowy, a z czasem pojawiła się możliwość przejęcia zamkniętej szkoły przy ulicy Bośniackiej. Budynek należący do Miasta przejął Uniwersytet w zamian za dawną siedzibę ISOB na Błoniu, a także budynki przy ulicy Przemysłowej.
Obecnie ISOB działa właśnie przy ulicy Bośniackiej (szkoła podstawowa) oraz w budynku UKW przy ulicy Ogińskiego (pozostałe). Budynek przy Bośniackiej wkrótce zostanie zmodernizowany. Inwestycję finansuje Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Bydgoszczy (wojsko), a projekt wykonało biuro Industria Project.
Projekt
Budynek szkoły podstawowej przy ulicy Bośniackiej zbudowano w 1958 roku. Funkcjonująca tam Szkoła Podstawowa nr 56 przeniosła się w 2017 roku do zlikwidowanego gimnazjum przy ulicy Karpackiej, a po kilku latach budynek został przejęty przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.
Siedziba ISOB składa się z dwóch części: budynku głównego i sali gimnastycznej. Budynek główny ma cztery kondygnacje nadziemne i jedną podziemną, natomiast sala gimnastyczna jedną nadziemną. Konstrukcja budynku głównego została wykonana z cegły pełnej o grubości od 38 do 64 cm, przykryto ją stropodachem wentylowanym.
Budynek główny przejdzie generalny remont. Wymienione zostanie niemal wszystko, od poręczy, po tynki. W salach lekcyjnych zaplanowano montaż między innymi paneli dekoracyjnych akustycznych. Spore zmiany budynek przejdzie też z zewnątrz. Planowana jest wymiana wszystkich okien, a elewacja zostanie obłożona płytami kompozytowymi w kolorach jasno szary, ciemno szary oraz drewnopodobny.
Istniejąca niewielka sala gimnastyczna zostanie zburzona. W jej miejsce powstanie nowa, nieco większa. Nowoprojektowana część będzie konstrukcją ramową w postaci słupów żelbetowych, ściany będą wykonane z silikatów, a dach z płyty warstwowej. W związku ze zburzeniem i budową nowej sali powierzchnia użytkowa szkoły zwiększy się z 2447,5 mkw. do 2978,2 mkw. Po rozbudowie w budynku jednocześnie będzie mogło przebywać do 460 osób.
Teren wokół budynku również przejdzie zmiany. Ogrodzenie będzie wymienione na panelowe z siatki, wjazdy będą zamykane bramami sterowanymi pilotem, furtki będą miały dostęp przy pomocy domofonów. Obok budynku zaplanowano 26 miejsc parkingowych.
Do 10 maja trwało przyjmowanie ofert w przetargu na realizację prac budowlanych. Zgłosiły się do niego dwie firmy. Najtańsza okazała się oferta firmy Wezambud ze Żnina (31,5 mln złotych). Budżet zamawiającego wyniósł 21,1 mln złotych. Na razie nie ma decyzji o zwiększeniu budżetu. Zwycięzca przetargu będzie miał 550 dni na wykonanie zadania.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.
Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.