07 sty [Szpital pulmonologiczny] Elewacja
Trwa rozbudowa Centrum Pulmonologii przy ulicy Seminaryjnej. Nadbudowane skrzydło ma już gotową elewację. Podobne prace trwają na dwóch innych blokach.
Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii to jeden z najstarszych bydgoskich szpitali. Powstał w XIX wieku na wzgórzu przy ulicy Seminaryjnej. Budynek wielokrotnie rozbudowywano, ostatni raz w 2015 roku. Początkowo w szpitalu funkcjonował oddział wewnętrzny i chirurgiczny, od kilkudziesięciu lat instytucja specjalizuje się w badaniu chorób związanych z płucami.
Na terenie szpitala prowadzony jest wieloletni program rozbudowy. I etap wykonano w 2015 roku, kiedy to powstał budynek wzdłuż ulicy Szubińskiej (blok D). II etap jest obecnie realizowany, a w III etapie Szpital planuje budowę kolejnego budynku przy ulicy Seminaryjnej. W planach jest też znaczna rozbudowa sanatorium w Smukale.
Inwestycja
Inwestycja realizowana na terenie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii zakłada nadbudowę bloku C, budowę budynków E i F, a także termomodernizację części istniejących obiektów. W pierwszej kolejności generalny wykonawca inwestycji przystąpił do nadbudowy bloku C o jedno piętro, a także dobudowy bloku E. Prace rozpoczęto zimą ubiegłego roku. W czerwcu trwało wznoszenie drugiego piętra bloku E i wstawiano okna w bloku C.
W poniższej galerii umieściłem dwa zdjęcia – pierwsze zrobione kilka dni temu, a drugie z czerwca 2021 roku. Na pierwszy oznaczyłem bloki o których mowa, a drugie umieściłem dla porównania ile się zmieniło w nieco ponad pół roku.
Inwestycja zakłada również budowę budynku F, który będzie pełnił rolę podjazdów dla karetek (obecnie w budowie), a także budowę zadaszenia wzdłuż elewacji bloku D, docieplenie bloków B i C (obecnie wykonywane), remont kotłowni budynku A, montaż pomp ciepła współpracujących z kotłownią budynku A i węzłem technologicznym w budynku C. Na koniec na bloku B zaplanowano montaż instalacji fotowoltaicznej.
Budynek C zwiększy swoją powierzchnię o 703 m2, po nadbudowie będzie miał trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Budynek E będzie miał tyle samo kondygnacji, niższy będzie podjazd dla karetek (jedna kondygnacja nadziemna). Powierzchnia zabudowy nowych budynków wyniesie 279 m2.
Elewacja nowych obiektów przypominają tą, którą można zobaczyć na zbudowanym 6 lat temu bloku D. Ściany będą częściowo pokryte płytami ceramicznymi w dwóch kolorach: ceglasto-czerwonym i beżowo-szarym. Resztę elewacji uzupełni tynk cienkowarstwowy w kolorze beżowo-ceglastym oraz elewacyjne żaluzje ceramiczne w kolorze ceglasto-czerwonym.
Rolę generalnego wykonawcy pełni konsorcjum firm Ebud – Przemysłówka i TB.Invest. Koszt inwestycji to ponad 25 mln złotych. Budowa powinna się zakończyć w połowie przyszłego roku.