[Teatr Kameralny] Pierwszy spektakl w nowym budynku

[Teatr Kameralny] Pierwszy spektakl w nowym budynku

Kilka tygodni temu zakończyła się budowa Teatru Kameralnego. Dzisiaj odbędzie się pierwszy spektakl, a ja zapraszam na fotorelację kończącą budowę.

Teatr Kameralny jest nowym budynkiem, który zbudowano w miejsce niemal identycznej bryły. Poprzedni obiekt pochodził z połowy XIX wieku. Przez lata był rozbudowywany, aby w połowie XX wieku otrzymać docelowy kształt. W budynku, do 1988 roku, funkcjonowała druga scena teatralna w mieście. Zamknięto go z powodu niespełniania przepisów przeciwpożarowych. 33 lata później spektakle wracają do obiektu. Druga scena teatralna w mieście będzie skierowana głównie do dzieci i młodzieży.

Teatr ma powierzchnię 3400 m2, dwie kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Parter pomieści salę z widownią na ponad 230 osób, zaplecze garderobiane z sanitariatami, hol wejściowy z kasami, pomieszczenia obsługi widzów, kawiarnię, a także foyer i szatnie. Natomiast na piętrze projektanci przewidzieli zaplecze biurowe i sale prób. Pod budynkiem zbudowano również kondygnację podziemną, tam przewidziano główne sanitariaty i magazyny. Bryła budynku będzie niemal identyczna jak przed zburzeniem.

Budowa

Budowę rozpoczęto w II kwartale 2018 roku. Generalny wykonawca – firma EBUD Przemysłówka przystąpił wtedy do niezbędnych wyburzeń. Zakres prac i stan budynku wymusił rozebranie niemal całej konstrukcji, pozostał jedynie niewielki budynek z dachem dwuspadowym. W planach było jeszcze zachowanie ściany od ulicy Podwale, jednak ta zawaliła się podczas prac rozbiórkowych prowadzonych w pozostałej części.

Następnie na placu budowy pojawili się archeolodzy. W trakcie ich badań w ziemi odkryto między innymi pozostałości drewnianej konstrukcji z XVI wieku, pozostałości palisady, szczątki fortyfikacji, a także wiele mniejszych drewnianych elementów. Ich lokalizacja sugeruje, że mieściła się tutaj brama miejska oraz most prowadzący do zamku. Po zakończeniu badań można było przystąpić do właściwej budowy.

Niewielki budynek z dachem dwuspadowym według projektu miał mieć przywrócony oryginalny wygląd tj. odkrytą konstrukcję szachulcową. W trakcie prac okazało się, że budynek nigdy nie miał takiej konstrukcji. W związku z tym na ścianach zewnętrznych zamontowano atrapy. W trakcie prac zmieniono też kolor dachu tego budynku, z szarego na pomarańczowy.

Konstrukcję większego budynku skończono pod koniec 2019 roku. Kolejne kilkanaście miesięcy upłynęło na pracach wykończeniowych. Te zakończyły się latem, a na początku października do obiektu wprowadził się zespół Teatru Kameralnego (instytucja kulturalna powołana do zarządzania obiektem). Zespół od razu przystąpił do przygotowań do pierwszej premiery w budynku. Na początku października dyrektor Teatru wspominał, że premiera powinna odbyć się w styczniu lub lutym. Najpierw trzeba było budynek wyposażyć w niezbędne sprzęty i nagłośnienie. Premiera odbędzie się jednak znacznie szybciej, bo już dzisiaj tj. 6 listopada.

Budowa kosztowała około 29 mln złotych. Na realizację inwestycji Miasto Bydgoszcz otrzymała dotację z Unii Europejskiej wynoszącą 12 mln złotych.

Zainteresował Cię ten artykuł?

Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.

Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.

guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Przemo
Przemo
29 dni temu

Jak dla mnie mocny kandydat do Makabryły 2021. Nie znam bardziej kiczowatego budynku po remoncie w mieście.

Damian
Damian
28 dni temu

Makabryła to może nie, ale z pewnością perełka to nie jest. I jeszcze ten asfalt przed wejściem…

Paweł
Paweł
27 dni temu

Budynek miał nawiązywać do obiektu, który stał tutaj wcześniej. Trudno więc było oczekiwać oryginalnej architektury w tym miejscu. Biorąc pod uwagę te ograniczenia, myślę że można być zadowolonym z efektu końcowego. Według mnie jest poprawnie. Bardzo mi się podoba nocne oświetlenie, a najważniejsze że funkcja teatralna powróciła w to miejsce na bydgoskiej starówce.
Co do morza asfaltu przed wejściem, to tu rzeczywiście jest fatalnie. Aż się prosi o zorganizowanie mini-placyku w tym miejscu, z ławkami i zielenią.

Przemysław
Przemysław
25 dni temu

Budynek okropny, kolor fatalny, cały ten plac to obecnie chaos. Totalnie nie przekonuje mnie tłumaczenie, że ten budynek miał nawiązywać do czegoś co było wcześniej. Wydano mnóstwo kasy i odważano coś tak brzydkiego? I faktycznie to wejście paskudne, aż się prosiło, żeby przy okazji budowy tego czegoś zrobić choć chodnik.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x