03 cze [Centrum Onkologii] Innowacyjne Terapie Lekowe
Centrum Onkologii przygotowuje się do rozbudowy obiektów Zespołu Głównego oraz budowy budynku Innowacyjnych Terapii Lekowych.
Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka funkcjonuje w Bydgoszczy od 1986 roku. Wybudowano je w Fordonie w kwartale ulic Romanowskiej, Akademickiej i Matki Teresy z Kalkuty. Początkowo było nazywane Szpitalem Onkologicznym w Budowie. Uroczyste otwarcie Centrum Onkologii nastąpiło 8 lat później.
Kolejne lata to sukcesywna rozbudowa Centrum o między innymi pracownię tomografii komputerowej, spalarni odpadów medycznych czy zakładu teleradiologii. W 2003 roku powstała też pierwsza w Polsce pracownia pozytonowej tomografii emisyjnej PET-CT. Zwiększająca się liczba chorych na raka spowodowała konieczność otwarcia w 2002 roku filii we Włocławku, a sześć lat później hotelu Pozyton przy Centrum.
Dzisiaj to ogromny kompleks szpitalny w którym znajdują się 322 łóżka na 10 oddziałach szpitalnych różnych specjalności, Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu, naukowo-badawcze Innowacyjne Forum Medyczne czy zespół przychodni Polikliniki Centrum.
Miejsca jednak ciągle brakuje, dlatego władze Centrum Onkologii zdecydowały o modernizacji istniejących budynków, ich rozbudowie i nadbudowie. Powstanie też budynek Innowacyjnych Terapii Lekowych, który posłuży pacjentom wymagającym podawania leków cytostatycznych.
Rozbudowa
Kilkanaście dni temu spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne (spółka zależna od Urzędu Marszałkowskiego) rozpisała przetarg na opracowanie projektów rozbudowy i modernizacji kompleksu Centrum Onkologii.
Według założeń całkowita powierzchnia pomieszczeń objętych opracowaniem wynosi około 19 215 m2. Z tego 3612 m2 to powierzchnia modernizacji, 7979 m2 rozbudowy i nadbudowy budynków Zespołu Głównego szpitala, a także 7605 m2 nowego budynku Innowacyjnych Terapii Lekowych.
W ramach rozbudowy inwestor planuje dostawienie 3 wind osobowych w głównym trzonie Zespołu Głównego oraz dwóch wind towarowych czystych i jednej brudnej. Te ostatnie połączą blok operacyjny z centralną sterylizacją. Dodatkowo powstaną dwie windy osobowo-towarowe dla Zakładu Patologii Nowotworów i Patomorfologii.
W zakresie rozbudowy i nadbudowy budynków Zespołu Głównego szpitala najwięcej zmian zajdzie we wschodniej części budynku. Po lewej stronie (patrząc na wejście główne od ulicy Romanowskiej) w planach jest dobudowa nowego budynku, który będzie miał 5 kondygnacji, w tym dwie podziemne. Znajdą się w nim archiwa, Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej, Dział Sal Operacyjnych, a także pomieszczenia techniczne. Obiekt powstanie przed budynkiem bloku żywieniowego, który częściowo również zostanie rozbudowany.
Budynek Innowacyjnych Terapii Lekowych
Konieczność budowy budynku Innowacyjnych Terapii Lekowych wynika ze zwiększającej się liczby pacjentów wymagających podawania leków cytostatycznych. Obecna pracownia cytostatyczna znajdująca się w aptece szpitalnej, która jest za mała i nie spełnia wymogów. Nowy obiekt ma przejąć wszystkie funkcje mające na celu leczenie tych pacjentów. Dzięki temu sama apteka zwiększy swoją powierzchnię z 660 m2 do prawie 1080 m2.
Nowy obiekt będzie miał cztery kondygnacje, w tym dwie podziemne. Znajdzie się w nim między innymi pracownia cytostatyczna, izba przyjęć, ambulatorium chemioterapii, a także Oddział Kliniczny Onkologii. Dodatkowo nową przestrzeń zyskają pracownicy, ponieważ w budynku zaplanowano zespoły szatniowe dla około 264 osób.
Rozbudowa Centrum Onkologii planowana jest na lata 2022-2025. Sama dokumentacja, jeśli obędzie się bez problemów, powinna być gotowa pod koniec przyszłego roku.