06 maj [S5] Obwodnica Bydgoszczy #10
Wokół Bydgoszczy powstaje obwodnica, która będzie jednocześnie drogą ekspresową S5. Cała kujawsko-pomorska trasa ma wiele problemów z wykonawcami. Problemy na szczęście omijają obwodnicę. Dzięki temu na odcinku nr 3 możliwe jest bezproblemowe układanie betonu na jezdniach.
Powstająca w województwie kujawsko-pomorskim droga ekspresowa S5 będzie częścią trasy łączącej Gdańsk z Poznaniem, a także z Wrocławiem. Około 130 kilometrowy fragment ekspresówki podzielono na siedem odcinków. Dwa z nich stanowić będą obwodnicę miasta.
Problemy z wykonawcami występują na czterech z siedmiu odcinków. Trzy z nich to odcinki „włoskie” – tzn. realizowane przez włoską firmę Impresa Pizzarotti. Impresa odpowiada za budowę odcinka 1 (Nowe Marzy – Świecie), 2 (Świecie – Aleksandrowo) oraz 5 (Białe Błota – Szubin). Włosi chcieliby renegocjować umowę, ponieważ przetarg odbył się w momencie w którym koszty budowy były znacznie niższe.
15 marca, kiedy zakończył się tzw. okres zimowy (od 15 grudnia do 15 marca wykonawcy nie mają obowiązku prowadzić budowy) firma niemrawo wróciła na plac budowy. Na odcinkach 1 i 2 zaangażowanie jest jednak ciągle mniejsze niż na budowie 4-piętrowego bloku mieszkalnego. Nieco lepiej jest na odcinku nr 5, ale i tam zaangażowanie znacznie odbiega od tego co można zaobserwować chociażby na obwodnicy Bydgoszczy.
W kwietniu problemy pojawiły się również na odcinku nr 6 (Szubin – Żnin) gdzie z budowy zniknął niemal cały ciężki sprzęt. Spore problemy finansowe ma tamtejszy generalny wykonawca – Trakcja PRKiI. Swoje maszyny zabrał między innymi jeden z podwykonawców. Z nieoficjalnych źródeł wiem, że powodem tego było nieregulowanie płatności przez Trakcję.
Na obwodnicy Bydgoszczy oraz na odcinku Żnin – granica województwa prace toczą się raczej bez przeszkód. Szczególnie wykonawca tego ostatniego ma powody do zadowolenia. Firma Kobylarnia z Brzozy wykonała już 70% inwestycji (oficjalne dane wykonawcy, stan na koniec marca).
W dzisiejszym wpisie pokazałem zdjęcia jedynie z budowy obwodnicy Bydgoszczy. Jeden z czytelników przysłał mi zdjęcia, które wykonał przed kilkoma dniami. Pokazują one przejazd z Białych Błot do Tryszczyna, prace na moście przez Brdę, układanie betonu na jezdniach, a także prace na wiadukcie nad torami kolejowymi.
Tym razem zabrakło zdjęć z drona. Ostatnie takie zdjęcia mogliście zobaczyć w kwietniu, natomiast kolejne pojawią się w czerwcu.
Szczegóły inwestycji
Obwodnica Bydgoszczy będzie miała około 28,2 kilometra. GDKKiA podzieliła ją na dwa odcinki: Białe Błota – Tryszczyn o długości 13,5 km oraz Tryszczyn – Aleksandrowo o długości 14,2 km. Pierwszy z nich realizuje konsorcjum firm Polaqua oraz Dragodas. Natomiast drugi Intercor oraz Trakcja PRKiI.
Na pierwszym pokazywanym dzisiaj odcinku (Białe Błota – Tryszczyn) powstają dwa węzły drogowe, wykonawca wybuduje też Miejsce Obsługi Podróżnych. Trasa zaczyna się przy węźle Bydgoszcz Błonie w Białych Błotach. Pierwszy węzeł jaki powstanie na tym odcinku będzie nosił nazwę Bydgoszcz Miedzyń / Lisi Ogon (nazwy są zamiennie stosowane na stronie kontraktu). Drugi węzeł będzie nazywany Bydgoszcz Zachód / Pawłówek (nazwy są zamiennie stosowane na stronie kontraktu).
Miejsce Obsługi Podróżnych powstanie w miejscowości Szczutki. W obu kierunkach zbudowane zostaną miejsca postojowe dla samochodów ciężarowych, autobusów oraz samochodów osobowych. Znajdzie się również miejsce dla zatoki do ważenia pojazdów ciężarowych.
Na drugim pokazywanym dzisiaj odcinku (Tryszczyn – Aleksandrowo) powstają trzy węzły drogowe, a także Obwód Utrzymania Drogi. Pierwszy węzeł jaki wybuduje wykonawca na tym odcinku będzie nosił nazwę Bydgoszcz Opławiec / Tryszczyn (nazwy są zamiennie stosowane na stronie kontraktu). Tuż obok zlokalizowany będzie Obwód Utrzymania Ruchu. Drugi nazwany został Maksymilianowo. Trzeci Bydgoszcz Północ.
Koszt budowy odcinka Białe Błota – Tryszczyn wyniesie 328 mln złotych. Natomiast odcinka Tryszczyn – Aleksandrowo 369 mln złotych. Prace powinny się zakończyć odpowiednio w marcu i czerwcu przyszłego roku. Trudno powiedzieć czy terminy zakończenia prac są realne. Wykonawcy ukończyli oba odcinki w odpowiednio 41 i 51,48 procentach.
Poniżej umieściłem mapę z dokładną lokalizacją zrobionych zdjęć. Numery na mapie odpowiadają numerom na zdjęciach (lewy dolny róg).