28 sty [Stadion Polonii] Koniec rozbiórki i przetargu
W tym roku rozpocznie się budowa nowej trybuna na stadionie przy ulicy Sportowej. Dzisiaj o godzinie 11 zakończyło się przyjmowanie ofert na budowę trybuny B stadionu żużlowego i piłkarskiego. Wcześniej rozebrano starą trybunę.
Stadion Polonii od dawna potrzebował pilnej przebudowy. Trybuny od lat nie spełniały dzisiejszych wymagań kibiców, część trybun jest znacznie oddalona od toru i boiska, większość jest tak nisko, że nie widać czegokolwiek z dolnych rzędów. Mimo dzisiaj przestarzałej konstrukcji stadion pod koniec XX wieku był uważany za jeden z najnowocześniejszych stadionów żużlowych. Między innymi dzięki temu rozgrywano tutaj największe żużlowe imprezy. Od tego czasu powstały nowe stadiony w Toruniu, Gorzowie czy Łodzi, niemal nowy we Wrocławiu, a przynajmniej częściową przebudowę przeszły stadiony w Rzeszowie, Zielonej Górze, Gnieźnie czy Grudziądzu. Stan stadionu przypominał stan żużlowej Polonii. Niegdyś wygrywająca Drużynowe Mistrzostwa Polski dzisiaj jest na dnie najniższej klasy rozgrywkowej.
Remont stadionu oraz sytuacja żużla w mieście przez lata była idealna do rozgrywania politycznych przepychanek. Klub był bliski upadku, dlatego miasto zdecydowało sprzedać go komuś kto spłaci długi. Początkowo klub trafił w ręce Władysława Golloba, od kilku tygodni właścicielem jest Jerzy Kanclerz. Polonia powoli wychodzi na prostą w momencie kiedy rozpoczyna się długo oczekiwana przebudowa. Pierwsze realne szanse rozpoczęcia inwestycji pojawiły się ponad dwa lata temu. Władze zapewniały, że przebudowa rozpocznie się po zakończeniu sezonu 2017. Ostatecznie w budżecie na 2017 rok znalazły się jedynie na opracowanie projektu, a proces budowlany ruszył w sierpniu 2018 roku. Urzędnicy ogłosili wtedy przetarg na rozbiórkę trybuny wschodniej (prosta przeciwległa do startowej). O powodach opóźnień pisałem w tym wpisie.
Zakres przebudowy
Obecnie realizowane zadanie zakłada przebudowę trybuny wschodniej wraz z zapleczem. W ramach tej inwestycji powstanie zaplecze socjalne dla zawodników (szatnie, łazienki, sanitariaty), zaplecze medyczne wraz z kontrolą antydopingową, pomieszczenia magazynowo-techniczne dostosowane do przechowywania sprzętu (w tym ciągnika i polewaczki), boksy zawodników (10 sztuk z każdej strony), garaże dla gospodarzy, miejsca postojowe dla samochodów zawodników biorących udział w zawodach. Stadion Polonii zdecydowanie poprawi jakość oglądania zawodów. Dla kibiców planowane jest zaplecze sanitarno-gastronomiczne oraz podwyższenie trybuny. Dzięki temu około 2500 osób kibiców będzie miało lepsze warunki uczestniczenia w meczach. Pojawią się nowe krzesełka, nie będzie krzywych i zarośniętych schodów, widok z dolnych rzędów pozwoli na oglądanie zawodów.
Prace rozbiórkowe rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku. Wykonawcą zadania została firma Bogmar z Ostromecka, która wyceniła swoje usługi na około 780 000 złotych. Firma wykonała już zadanie, zniknęły boksy dla zawodników, kostka z parkingów i części parku maszyn. Wykonawca zdemontował wszystkie krzesełka i rozebrał elementy betonowe z całego nasypu. Pozostał jedynie nasyp i betonowy tunel w nasypie. Efekty prac rozbiórkowych możecie zobaczyć w galerii.
Zanim rozpoczęła się rozbiórka Urząd Miasta ogłosił przetarg na budowę. Termin otwarcia ofert był kilkukrotnie przekładany. Powodem tego były liczne pytania potencjalnych wykonawców. Ostatecznie koperty otwarto dzisiaj tj. 28 stycznia. Do przetargu zgłosiła się jedna firma – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe EBUD-Przemysłówka. Firma wyceniła swoją pracę na 21,5 mln złotych. Budżet zamawiającego został trzykrotnie przekroczony (UM zamierzał na ten cel wydać 6,8 mln mln złotych). W najbliższym czasie urzędnicy ocenią ofertę pod względem formalnym, a władze miasta zdecydują czy dołożą brakującą kwotę.
Zanim powstanie nowy park maszyn konieczne będzie znalezienie miejsca na tymczasowy. Bez tego Stadion Polonii nie będzie mógł gościć zawodów żużlowych.