11 paź [Stary Rynek] Październik 2018
Na Starym Rynku trwa układanie płyt granitowych. Prace związane są z przebudową najważniejszego placu w mieście. Wykonawcy odkopali również ciekawe znaleziska.
Kilkanaście dni temu rozpoczęło się układanie płyt granitowych, które będą przykrywały większą powierzchnię Starego Rynku. Prace zaczęły się od jego zachodniej strony. Układane są również płyty granitowe na murach oporowych, które będą służyły jako ławki.
Przebudowa Starego Rynku rozpoczęła się pod koniec czerwca. W tym czasie wykonawca – firma Betpol wykonała wszystkie prace rozbiórkowe i ziemne w obrębie rynku i jezdni. Wykonano również instalację teletechniczną, energetyczną oraz kanalizację. Cała płyta rynku gotowa jest na układanie płyt granitowych.
Ich układanie rozpoczęto kilkanaście dni temu. Pierwsze płyty pojawiają się od strony zachodniej. Najcięższe płyty mają nawet około 400 kilogramów, dlatego do pracy wykorzystywane są specjalne urządzenia unoszone na widłach koparek. Pojawia się również dekoracyjne obramowanie płyt granitowych, które wykonane są z kamienia bazaltowego.
W trakcie prac dokonano kilku odkryć. Na przełomie lipca i sierpnia przesunięto o kilka metrów pomnik Walki i Męczeństwa. Podczas jego przesuwania znaleziono w jego fundamencie akt erekcyjny. Akt został ponownie zabetonowany w nowym fundamencie. Odkopano fundamenty wież kościoła Jezuitów, oraz pozostałe fundamenty zachodniej pierzei. W innej części rynku odkopano drewniany wodociąg, który pochodzi prawdopodobnie z XIV wieku oraz kolektor deszczowy z początku XX wieku. Drewniany wodociąg została już przekazany do Muzeum Wodociągów.
W pobliżu skrzyżowania Farnej i Malczewskiego odkopano studnię, która zasilała kiedyś fontannę „Dzieci bawiących się z gęsią” (fontanna obecnie stoi w innym rogu rynku niż pierwotnie). W miejscu studni planowana jest tablica pamiątkowa.
Społeczna Rada ds. Estetyki pracuje obecnie nad wyglądem zegara, który stanie na rynku. Początkowo rozważane było coś nowoczesnego, ale zdecydowano się na stylizowany. Zegar ma być wykonany przez Zbigniewa Szerląga, który odtworzył historyczną balustradę mostu Staromiejskiego. Zegar będzie pokazywał czas urzędowy i lokalny.
Podczas prezentacji pierwszych wizualizacji rynku po przebudowie sporo ludzi zwracało uwagę na brak zieleni. Rada rozważa umieszczenie dwóch drzew na dwóch rogach – przy Bibliotece i przy ulicy Jatki.
Obecnie prace realizowane są zgodnie z harmonogramem. Pierwszy etap prac (teren obecnie odgrodzony) powinien być gotowy w tym roku. Możliwe, że nawet w połowie listopada. Drugi etap (tereny przy budynkach) mają być ukończone do czerwca przyszłego roku. Jeśli pogoda dalej będzie sprzyjała to niewykluczone, że inwestycja zostanie ukończona wcześniej.
Do połowy listopada trwa konkurs na projekt stylizowanej ławki miejskiej oraz kwietnika, którego forma ma nawiązywać do charaktery Starego Rynku. Konkurs skierowany jest do studentów i absolwentów uczelni wyższych kierunków projektowych i artystycznych. Szczegóły dotyczące konkursu dostępne są tutaj.