13 kwi [Park Wzgórze Wolności] Początek rewitalizacji
Rozpoczęło się grodzenie parku na Wzgórzu Wolności na wysokości centrum handlowego Zielone Arkady, prace związane są z rewitalizacją tych terenów.
Park na Wzgórzu Wolności został założony w latach 1911-1913, wykorzystano do tego istniejący drzewostan oraz rejon skarpy i urządzono park w stylu leśno-górskim. Jego obszar wynosił początkowo 7 hektarów. W parku wybudowano wieżę Bismarcka, która została wysadzona w powietrze w latach 20-tych XX wieku, a w jej miejsce pojawił się cmentarz Bohaterów Bydgoszczy. Do 2010 roku park ten ciągnął się od schodów przy ulicy Kujawskiej do cmentarza, później został podzielony na dwie części w związku z budową Trasy Uniwersyteckiej. Obie części połączono kładką.
Rewitalizacja parku na Wzgórzu Wolności kilka lat temu była częścią większego projektu, który zakładał stworzenie ciągów terenów zielonych na górnym tarasie od ulicy Stromej do szpitala Uniwersyteckiego im. Biziela. Miała zostać wybudowana kładka nad ulicą Kujawską, która miała połączyć Szwederowo ze Wzgórzem Wolności. Z pomysłu jednak zrezygnowano, głównie z powodu skomplikowania konstrukcji i kosztów budowy.
W 2016 roku zdecydowano, że rewitalizacja obejmie tylko park na Wzgórzu Dąbrowskiego i Wzgórzu Wolności. Urząd Miasta Bydgoszcz ubiegał się o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie udało się uzyskać w ubiegłym roku. Jednak rok 2017 to początek problemów z przetargami w całej Polsce. Koszty robocizny drastycznie wzrosły, brakuje rąk do pracy, brakuje również wykonawców, mniejsze przetargi często kończą się bez żadnych zgłoszeń. Kiedy ogłoszono pierwszy przetarg na rewitalizację obu parków nie było chętnych do wykonania prac. Zdecydowano się podzielić inwestycję na dwie części, przetarg na rewitalizację parku na Wzgórzu Dąbrowskiego ogłoszono w połowie lutego i rozstrzygnięto 9 kwietnia, na rewitalizację parku na Wzgórzu Wolności przetargu nie znalazłem na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Bydgoszcz. Strona internetowa Urzędu Miasta informuje natomiast, że umowa już została podpisana.
Jedynym rozstrzygniętym przetargiem na prace na Wzgórzu Wolności jest przetarg z listopada ubiegłego roku na prace na drzewostanie (wycinka zniszczonych drzew). Te prace miały się zakończyć w drugiej połowie grudnia, od kilku dni w parku stawiane jest tymczasowe ogrodzenie, fragment ścieżki został wyłożony podkładami kolejowymi po których będą jeździć samochody, są też tablice informujące o rewitalizacji i dotacji z Unii Europejskiej.
Rewitalizacja obejmie teren od schodów łączących park z ulicą Kujawską (bez nich) do stadionu miejskiego im. Połtyna (około 490 metrów). Schody zostaną wyremontowane razem z budową linii tramwajowej łączącej rondo Bernardyńskie z Kujawskim. Krótki, odcinek wzdłuż stadionu do kładki nad Trasą Uniwersytecką nie zostanie zrewitalizowany w ramach obecnego projektu ze względu na problemy własnościowe.
W maju 2016 roku przeprowadzono inwentaryzację 908 drzew znajdujących się na działkach objętych inwestycją. Okazało się, że 40% są w dobrej kondycji i mają drobne uszkodzenia, 54% drzew jest uszkodzonych w średnim stanie zachowania, natomiast drzew w złej kondycji i suchych jest 6%.
Nawiązując do pierwotnego charakteru parku z początków XX wieku tj. do stylu leśno-górskiego oraz w celu podkreślenia naturalnego, nieco „dzikiego” klimatu projektowanej zieleni, zdecydowano się na pozostawienie przewróconego na przebudowywany trakt pieszy okorowanego pnia topoli oraz wzbogacenie otoczenia pnia o kilka swobodnie rozłożonych głazów i zbudowaną z drewnianej kłody ławkę.
Ścieżki w parku zostaną wykonane z nawierzchni mineralnej oraz naturalnej. W parku pojawią się dwa miejsca ze stojakami na rowery, wymienione zostaną ławki. W przyszłości w parku planowana jest budowa wieży widokowej, teren dla niej zostanie zarezerwowany. Pojawią się również budki dla wiewiórek, schrony dla nietoperzy, budki lęgowe dla ptaków, poidła dla ptaków, “hotele” dla owadów oraz karmik dla ptaków.