31 maj [S5] Początek prac na południe od Bydgoszczy
Powoli rozkręcają się prace przy budowie drogi ekspresowej, która połączy Bydgoszcz z Poznaniem. Obecnie pozwolenie na budowę wydane jest dla około 45 kilometrów trasy od Szubina do granicy województwa i tam też zaczynają się prace
O zamiarze relacjonowania budowy drogi ekspresowej na południe od Bydgoszczy informowałem już kilka miesięcy temu. Mimo, że budowa nie jest realizowana w Bydgoszczy lub w ścisłej okolicy to wydaje mi się że ta budowa w pełni pasuje do tego bloga.
Dzisiejszy wpis powstał przy współpracy z FotoDron.Pro, która wykonała zdjęcia z drona na granicy województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.
Droga ekspresowa łącząca A1 (Nowe Marzy) z A2 (Poznań) częściowo już istnieje (Gniezno – A2, około 35 kilometrów), kolejny odcinek z Gniezna do granicy województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego został otwarty kilka tygodni temu (około 18 kilometrów). Do wybudowana został odcinek leżący w całości na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Budowa drogi ekspresowej pozwoli zmniejszyć ruch w mieście poprzez wyrzucenie tranzytu jadącego na trasie Północ (Trójmiasto) – Południe (Poznań) na obrzeża miasta. Dodatkowo czas przejazdu z Trójmiasta do Poznania znacznie się skróci, większość z Was wie jakie potrafią być korki w Bydgoszczy, niektórzy zapewne uwielbiają też przejazd przez Żnin. Otwarty niedawno odcinek drogi ekspresowej, będącej obwodnicą Gniezna, skrócił podróż z Bydgoszczy do Poznania o minimum 10-12 minut.
Wydawanie zezwoleń na realizację tej inwestycji idzie niemrawo. Do tej pory wojewoda wydał zaledwie dwa z siedmiu dokumentów, nastąpiło to w kwietniu. Budowa na nich już się rozpoczęła, na granicy powiatu nakielskiego i żnińskiego trwają prace przy przygotowywaniu kopalni ziemi przydatnej do budowy dolnych warstw nasypów (niestety wczorajsze ulewy uniemożliwiły mi podejście bliżej), do kopalni wybudowano już drogę, w okolicy miejscowości Sobiejuchy i Jaroszewo trwają pierwsze prace polegające na zbieraniu górnej warstwy ziemi, tuż za Żninem trwało prawdopodobnie badanie gruntu. Wzdłuż wielu kilometrów trasy wykopano niewielkie rowy.
Mapa z zaznaczonymi miejscami wykonania zdjęć (dokładniejsza lokalizacja pojawi się przy zdjęciach):
Aktualne postępy przy wydawaniu pozwoleń na budowę poszczególnych odcinków S5:
Źródło: Tomasz Ciesielski |
Węzeł Mielno (granica województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego)
Widok w stronę Bydgoszczy |
Widok w stronę Poznania |
Widok w stronę Bydgoszczy |
Widok w stronę Poznania |
Przejście przez starą DK 5 i koniec obwodnicy Żnina (patrząc od strony Bydgoszczy)
Węzeł Żnin Północ – początek obwodnicy Żnina (patrząc od strony Bydgoszczy)
Wzdłuż wielu kilometrów przyszłej S5 wykopano takie rowy |
Rowy wzdłuż przyszłej S5 |
Okolice przyszłego wiaduktu nad drogą ekspresową w pobliżu wsi Sobiejuchy, powstanie tutaj zaplecze budowy
Granica powiatu żnińskiego i nakielskiego, prace ziemne wzdłuż obecnej drogi krajowej nr 5 i droga wjazdowa do kopalni ziemi. Zbliżająca się ulewa i burza nie pozwoliły na spacer w rejony kopalni (zaznaczone okręgiem)
Okolice wsi Dąbrówka Słupska, trwa tutaj wycinka krzaków wzdłuż dawnej linii kolejowej oraz powstało tutaj składowisko żwiru/kamienia
Jeśli podobały Wam się zdjęcia z powietrza i chcielibyście częściej takie oglądać to koniecznie polubcie stronę FotoDron.Pro na Facebooku (wystarczy kliknąć w poniższą grafikę):