13 maj [Obwodnica Brzozy] Dwa ronda na węźle
W Brzozie trwa budowa obwodnicy tej miejscowości. Za rok powinny się zmniejszyć korki na południowym wyjeździe z Bydgoszczy.
Obwodnica Brzozy powstanie w ciągu drogi krajowej nr 25 na odcinku od węzła Bydgoszcz Południe (droga ekspresowa S10) do kilometra 55+217 za miejscowością Brzoza. Projekt zakłada nieznaczną przebudowę i rozbudowę węzła Bydgoszcz Południe oraz budowę drogi omijającej Brzozę przez lasy po stronie wschodniej. Na obwodnicy zaplanowano dwa węzły – Zielona (nazwa pochodzi od pobliskiej ulicy Zielonej, a nie miejscowości Zielonka) oraz Brzoza. Ten pierwszy powstanie około kilometr od węzła Bydgoszcz Południe.
W Brzozie łączy się droga krajowa nr 25 (Oleśnica – Bobolice) z drogą wojewódzką nr 254 (Brzoza – Wylatowo). Codziennie tworzą się tutaj spore korki (rano w kierunku Bydgoszczy, po południu w przeciwną stronę). Według Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 roku odcinkiem od węzła Bydgoszcz Południe do skrzyżowania z DW254 jeździło ponad 23 tys. pojazdów na dobę, z tego ponad 10 tys. dalej w kierunku Inowrocławia. 5 lat później było to już odpowiednio prawie 26,5 tys. pojazdów i prawie 14 tys. pojazdów. Po zakończonej inwestycji pojazdy jadące w kierunku Inowrocławia powinny w większości jeździć obwodnicą. Pozostaną jedynie pojazdy skręcające w DW254. Tam dalej będą się tworzyć korki, przynajmniej do czasów budowy trasy od węzła Brzoza do drogi wojewódzkiej wraz z wiaduktem nad pobliską linią kolejową.
Inwestycja realizowana jest razem z budową drogi ekspresowej S10 z Bydgoszczy do Torunia, a dokładniej odcinka od węzła Bydgoszcz Południe niemal do miejscowości Wypaleniska. Ten odcinek ekspresówki ostatni raz pokazałem tutaj. Wybuduje go firma Intercor za 410,8 mln złotych. We wpisach na Bydgoszcz w budowie pokazywane są osobno prace na S10 i DK25. Punktem stycznym tych dwóch odcinków jest węzeł Bydgoszcz Południe. Jako, że większość prac na tym węźle prowadzone jest na jezdniach DK25 to węzeł ten jest pokazywany razem z obwodnicą Brzozy.
Pozostałe odcinki wykonają: odcinek nr 2 – Polaqua za 239,8 mln złotych, odcinek nr 3 – konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud za 425,9 mln złotych, a odcinek nr 4 – konsorcjum firm Rubau i Poltores za 339,9 mln złotych. Prace na wszystkich odcinkach są realizowane, największe zaawansowanie jest na odcinku nr 3.
Budowa
Pozwolenie na budowę odcinka nr 1 oraz obwodnicy Brzozy wydano 30 października 2024 roku. Było to pierwsze pozwolenie w związku z budową drogi ekspresowej z Bydgoszczy do Torunia, ostatnie wydano kilkanaście dni temu (obwodnica Torunia). Na pierwsze prace budowlane musieliśmy poczekać do kwietnia kolejnego roku. Obecne zaawansowanie prac budowlanych wynosi 34% (stan na koniec kwietnia 2026 r.).
Na odcinku od kilometra 51+200 do 51+600 i od 52+400 do 54+200 (kierunek Bydgoszcz) oraz od 50+000 do 50+400, od 51+200 do 51+600 oraz od 52+400 do 54+200 (kierunek Konin) ułożono podbudowę z kruszywa. Na dużo mniejszym odcinku ułożono podbudowę z betonu asfaltowego tj. 51+400 w kierunku Bydgoszczy oraz od 50+000 do 50+400 i od 51+200 do 51+600 w kierunku Konina. Dodatkowo na węźle Zielona ułożona fragment warstwy więżącej w obu kierunkach oraz warstwę ścieralną w kierunku Konina.
Obecnie, według strony nadzoru (aktualizacja z 12 maja), prowadzone są prace przy nasypach na węźle Brzoza oraz przy przepustach dla celów ekologicznych w okolicy węzła Zielona. Moje zdjęcia zostały wykonane w niedzielę 10 maja, więc prace nie były prowadzone.
Budowa powinna się zakończyć za 11 miesięcy.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.
Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.






























