27 lis [Teatr Polski] Listopad 2024
Trwa rozbudowa Teatru Polskiego przy al. Mickiewicza. Nowa część ma gotową elewację, trwają prace wykończeniowe we wnętrzach.
Teatr Polski w Bydgoszczy powstał przy skrzyżowaniu alei Mickiewicza i ulicy 20 stycznia 1920 roku w 1949 roku. Zastąpił zniszczony Teatr Miejski na placu Teatralnym. Kilka lat temu podjęto decyzję o rozbudowie 70-letniego obiektu. W ramach inwestycji zaplanowano trzykondygnacyjną dobudówkę oraz nadbudowę części obiektu nad widownią. Dzięki temu Teatr zwiększy powierzchnię zabudowy z 2327 m2 do 2845 m2. Powierzchnia użytkowa wyniesie 2645 m2.
Po rozbudowie obiekt ma być podzielony na pięć stref. Pierwsza – hol główny to 3-poziomowa część przy głównym budynku. Z holu będzie można wejść do kawiarni. Druga – sala teatralna, która została zaprojektowana w formie amfiteatralnej. Na widownię będzie można wejść dwoma wejściami na parterze, a także dwoma na piętrze. W strefie przy proscenium zaprojektowano zapadnię sceniczną, będzie można w tym miejscu dostawić część widowni lub powiększyć proscenium. Zaplanowano też balkon widowni o dwóch galeriach technicznych. Dostęp do balkonu zaplanowano z drugiego piętra holu. Po rozbudowie w sali znajdzie się miejsce dla 393 widzów. Poprawiona zostanie też akustyka.
Trzecia – zaplecze sanitarne to nowe główne zespoły sanitarne na potrzeby widzów, które zaprojektowano na każdym piętrze w rozbudowanej części budynku. Czwarta – pomieszczenia techniczno-magazynowe zlokalizowano w piwnicy w rozbudowanej części budynku. Piąta – klatki schodowe, które zaplanowano w części rozbudowanej, a także po północnej (od Mickiewicza) stronie. Zaplanowano też dwie windy towarowo-osobowe.
Projekt nie zakłada większych zmian w otoczeniu Teatru. Zlikwidowano część miejsc parkingowych oraz trawników z żywopłotami. Na dziedzińcu wymieniona zostanie cała nawierzchnia.
Budowa
Rozbudowa Teatru Polskiego wystartowała w połowie 2022 roku. Początkowo wykonano niezbędne rozbiórki, a jesienią można było zobaczyć większy ruch na zewnątrz. Usunięto wtedy okna i dach. Kolejne miesiące to mozolna przebudowa oraz rozbudowa.
Pierwotnie inwestycja miała zostać ukończona w listopadzie 2023 roku. Jednak prace znacznie się przedłużają. W styczniu obiekt był gotowy w zaledwie 40%. Zwiększające się opóźnienie to efekt stanu technicznego budynku (wymiana stropów), konieczności wymiany gruntu w miejscu rozbudowy, kolizji z ciepłociągiem, koniecznością przełożenie infrastruktury i zmianami w projekcie. Obiekt do momentu przebudowy był czynny, więc zrezygnowano ze sprawdzenia wielu rzeczy (stropów, fundamentów). Największym problemem okazała się między innymi wymiana stropu, bo stalowe belki stropowe były ustawione zbyt daleko od siebie. W trakcie robót odkryto, że ściany przy scenie wykonano nie z litej cegły, a tzw. dziurawki, więc konieczne było przeprojektowanie konstrukcji dachu. Konieczna była też wymiana gruntu pod widownią, bo w trakcie prac odkryto pozostałości po dawnych zabudowaniach.
Obecnie trwają prace przy elewacji budynku. Gotową można zobaczyć niemal na całym froncie od ulicy 20 stycznia. Fragmentami gotowa jest od alei Mickiewicza oraz na dobudowanej części. Trwa montaż ocieplenia na dachu od wschodniej strony. W środku trwają prace wykończeniowe oraz instalacyjne. Gotowa jest też betonowa podstawa widowni.
Prace powinny się zakończyć w drugim kwartale przyszłego roku. Konieczne będzie jeszcze wyposażenie technologiczno-sceniczne, które nie jest objęte umową z generalnym wykonawcą. Trudno więc powiedzieć kiedy Teatr zacznie działać na pełnych obrotach.