29 sie [Pronatura] Przetarg na projekt i budowę biogazowni
ProNatura ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i zbudowanie biogazowni. Obiekt powstanie na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami przy ulicy Prądocińskiej.
Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura jest spółką miejską, która powstała w celu realizacji gospodarki odpadami na terenie miasta. Największą inwestycją zbudowaną przez spółkę jest Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. W spalarni przetwarzane są odpady nie tylko z terenu miasta, ale też z Torunia i gmin sąsiednich. Zakład odzyskuje energię zawartą w odpadach i przetwarza ją na prąd i ciepło.
ProNatura działa w trzech miejscach: we wspomnianym parku przemysłowym, w Toruniu (stacja przeładunkowa) oraz przy ulicy Prądocińskiej (Zakład Gospodarki Odpadami). W styczniu przy ulicy Prądocińskiej otwarto sortownię odpadów, która ma pozwolić na odzyskiwanie frakcji na poziomie 90%. Wkrótce rozpocznie się budowa kolejnej inwestycji w pobliżu przyszłej S10. 23 sierpnia ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i zbudowanie instalacji recyklingu organicznego poprzez fermentację bioodpadów. Oferty przyjmowane są do 25 września. Szacunkowy koszt inwestycji to 126 mln złotych. 60 mln złotych pochodzi z dofinansowania Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Przyszły wykonawca będzie musiał w ciągu 8 miesięcy od podpisania umowy zakończyć etap projektowania wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Natomiast roboty budowlane mają się zakończyć w ciągu 22 miesięcy od podpisania umowy.
Inwestycja
Inwestycja ProNatury zakłada budowę biogazowni we wschodniej części kompleksu przy ulicy Prądocińskiej. Tuż obok niedawno zbudowanej sortowni odpadów. Powstanie hala przygotowania wsadu (1), moduły fermentacji z odwodnieniem (2, 3), hala płuczki i wentylatory (4a), biofiltr poziomy (4b), zbiornik biogazu (5a), kolumna odsiarczająca wraz z pochodnią (5b), jednostka kogeneracyjna (5c), zbiorniki odciekowe na nawóz płynny (6), tunele kompostowe (7), hala korytarza technologicznego (8), place i drogi technologiczne (9), boksy magazynowe (10), budynek warsztatowo-socjalny (11). Zostawiona zostanie też rezerwa terenu pod instalację kondycjonowania biometanu i stację tankowania bioCNG (5d). W nawiasach podałem numer odpowiadający tym w koncepcji zagospodarowania terenu (galeria poniżej).
Fermentacja metanowa będzie prowadzona przez całą dobę. Instalacja przygotowania wsadu z bioodpadów ma pracować od poniedziałku do piątku przez 10 godzin dziennie. Odpady będą przechowywane w komorze fermentacyjnej przez minimum 20 dni. Odpady po fermentacji będą kompostowane w tunelach zamkniętych przez minimum 10 dni. Następnie przechowywane będą w formie pryzmy na placu dojrzewania do 4 tygodni. Po tym procesie ma powstać produkt spełniający parametry środka wspomagającego uprawę roślin.
Instalacja będzie miała wydajność do 45 000 ton na rok i będzie można ją rozbudować do wydajności 60 000 ton na rok. Dla porównania niedawno otwarta sortownia ma przepustowość około 30 000 ton, a spalarnia w parku przemysłowym do 180 000 ton. Biogazownia będzie wytwarzać również prąd i ciepło. Wykorzystywane do tego będą minimum trzy agregaty kogeneracyjne, każdy o mocy minimum 500 kW. Nadmiar prądu (niezużyty przez zakład) będzie odsprzedawany do sieci energetycznej. Ciepło ma być wykorzystywane na potrzeby zakładu, ale ma być możliwość odsprzedaży.
Odpady do biogazowni będą dostarczane z całego terenu Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz tj. z Bydgoszczy oraz gmin Barcin, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Kcynia, Koronowo, Łabiszyn, Mrocza, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Pruszcz, Rojewo, Sicienko, Solec Kujawski, Szubin i Żnin.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.
Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.