
06 cze [Kobylarnia] Wytwórnia asfaltu w rozbudowie
Trwa rozbudowa wytwórni mieszanek mineralno-asfaltowych firmy Kobylarnia w podbydgoskiej Kobylarni. To przygotowania między innymi do budowy drogi ekspresowej S10.
Trwają przygotowania do budowy drogi ekspresowej S10, która połączy Bydgoszcz z Toruniem. Wykonawca odcinka nr 3 (Solec – Toruń) przygotowuje się do inwestycji poprzez rozbudowę jednej ze swoich wytwórni mieszanek mineralno-asfaltowych w miejscowości Kobylarnia pod Bydgoszczą. Firma Kobylarnia S.A. należy do Grupy Kapitałowej Mirbud. Grupa jest jedną z największych firm budowlanych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Polsce. Obecnie w portfelu zamówień grupy są projekty za ponad 3,9 mld złotych w samej tylko branży drogowej. Wśród realizowanych inwestycji jest siedem odcinków dróg ekspresowych, w tym wspomniana S10 z Bydgoszczy do Torunia oraz tunele w górach w pobliżu granicy Polski i Słowacji (stan na koniec kwietnia).
Inwestycje realizowane przez GK Mirbud większość Bydgoszczan powinno kojarzyć, a na pewno wszyscy zaglądający na Bydgoszcz w budowie. W ostatnich latach firma wybudowała drogę ekspresową S5 ze Żnina do granicy województwa Wielkopolskiego, dokończyła drogę ekspresową S5 na odcinku Bydgoszcz – Szubin oraz Bydgoszcz – Świecie, a od niedawna przebudowuje zajezdnię tramwajową przy ulicy Toruńskiej. Była w konsorcjum budującym Trasę Uniwersytecką, linię tramwajową do Fordonu oraz do dworca kolejowego. Zbudowała też jedne z największych budynków mieszkalnych w mieście – Aura Towers.
Budowa
Wytwórnia asfaltu w Kobylarni istnieje od kilkudziesięciu lat. Kilkukrotnie zmieniał się podmiot zarządzający – od państwowej firmy, przez spółkę pracowniczą, aż do przejęcia jej przez Mirbud w latach 2010-2012. Od nieco ponad dekady rozpoczął się znaczny rozwój firmy. Kilka lat temu powstał biurowiec, a obecnie trwa pokazywana rozbudowa.
Jeszcze niedawno na terenie zakładu stały dwie wytwórnie mieszanek mineralno-asfaltowych. Jedna o wydajności 240 ton gotowej mieszanki na godzinę, druga o wydajności 160 ton. Ta mniejsza została rozebrana i w jej miejsce powstaje nowoczesna instalacja, która będzie w stanie utrzymywać produkcję ciągłą na poziomie 240 ton, a maksymalną na poziomie 320 ton. Obecnie montowana jest konstrukcja instalacji. Powstają też nowe budynki zaplecza, a wcześniej przebudowano plac do składowania kruszyw
Rozruchy nowej wytwórni zaplanowano na trzeci kwartał tego roku.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.
Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.