09 maj [Wielka Pętla Fordonu] Koniec budowy przy Geodetów i Wierchowej
W piątek mają zostać przeprowadzone odbiory ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Geodetów i Wierchowej. To część Wielkiej Pętli Fordonu.
Wielka Pętla Fordonu to projekt zainicjowany przez fordońskich społeczników. W planach jest budowa dróg rowerowych wokół Fordonu, które zostaną połączone z istniejącą infrastrukturą. Docelowo trasa będzie miała około 20 km, będzie miała zarówno drogi dla rowerów jak i chodniki dla pieszych i w większości zostanie oświetlona. Trasa pobiegnie od osiedla Eskulapa, wzdłuż Górek Fordońskich do ulicy Wierchowej. Następnie Wierchową, Wyzwolenia do wałów przeciwpowodziowych. Wałami do Starego Fordonu i do Brdyujścia. W okolicy ulicy Kaliskiego przetnie ulicę Fordońską, by przez planowany park akademicki dotrzeć do ulicy Rejewskiego i Akademickiej. Tam, istniejącą trasą wzdłuż Matki Teresy z Kalkuty, dotrze do osiedla Eskulapa.
Inwestycja realizowana będzie etapami. Pierwszym etapem jaki udało się zrealizować jest trasa pomiędzy ulicą Kapeluszników i Filomatów, która powstała w ramach rewitalizacji Starego Fordonu. Drugim odcinkiem jest pokazywana dzisiaj inwestycja. Kolejne realizowane są głównie z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Kompletna jest dokumentacja na odcinek od ulicy Bołtucia do Góry Szybowników. Realizacja tego odcinka została wstrzymana ze względu na zgłoszenie możliwych nieprawidłowości przy akceptacji projektu. Projektowany jest odcinek pomiędzy ulicą Kromera, a Wierchową (projekt ma być gotowy do końca 2025 roku), od Góry Szybowników do Kromera oraz od Hoffmana do Bołtucia. W ubiegłorocznej edycji BBO wybrano natomiast do realizacji trasę w parku Akademickim.
Poniżej umieściłem przebieg całej trasy wokół Fordonu. Na zielono istniejące odcinki, na pomarańczowo projektowane, na niebiesko z gotową dokumentacją, na czerwono w budowie, a na żółto planowane (lokalizacja przybliżona). W galerii umieściłem też wizualizacje odcinka przy Górze Szybowników. Pokazywany dzisiaj odcinek ciągu pieszo-rowerowego nieco odbiega od kształtu pętli. Pierwotnie pętla miała biec ulicą Bora-Komorowskiego do wałów, ale ostatecznie powstanie wzdłuż Wyzwolenia do wałów.
Budowa
Budowa niemal kilometrowego odcinka ciągu pieszo-rowerowego przy ulicy Wierchowej i Geodetów wystartowała w listopadzie. W pierwszej kolejności generalny wykonawca przystąpił do prac wzdłuż ulicy Geodetów, następnie przeniósł się na ulicę Wierchową. W ostatnim etapie położono asfalt na całej długości.
Prace budowlane miały się zakończyć kilka dni temu. We wtorek, kiedy robiłem zdjęcia poniżej, brakowało jeszcze oznakowania pionowego i poziomego. Przy ulicy Wierchowej wkopano jedynie kilkadziesiąt biało-czerwonych słupków. Szczególnie dziwnie to wygląda przy skrzyżowaniu z Wyzwolenia gdzie są aż 22 słupki (na odcinku około 33 metrów tj. do wjazdu na pierwszą posesję przy ulicy Wierchowej). W piątek mają zostać przeprowadzone odbiory inwestycji, więc możliwe że wczoraj oznakowanie się pojawiło lub pojawi się dzisiaj.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.
Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.