17 maj [Filharmonia] Prezentacja projektu
17 maja zaprezentowano projekt przebudowy i rozbudowy Filharmonii Pomorskiej. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to jesienią zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie prac budowlanych.
Instytucja Filharmonii istnieje w Bydgoszczy od 1953 roku. Kiedy to została przekształcona z Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej. Jej dyrektor – Andrzej Szwalbe kilka tygodni później rozpoczął starania o budowę nowej siedziby. Na wszelkie prace dokumentacyjne nie trzeba było długo czekać. Budowa ruszyła już rok później, w czerwcu wmurowano kamień węgielny w fundamenty budynku. Filharmonia była gotowa ponad cztery lata później. 15 listopada 1958 roku odbył się w niej koncert inauguracyjny.
Ponad 60-letni budynek charakteryzuje się bardzo dobrą akustyką. Pod tym względem jest jedną z najlepszych w Europie. Mimo dobrej akustyki budynek nie spełnia już wymogów dzisiejszych czasów. Brakuje toalet, sal ćwiczeń, garderób, instalacje nie spełniają wszystkich norm. Obecna sala kameralna nie jest odizolowana akustycznie od reszty obiektu przez co utrudnione jest korzystanie z niej w czasie wykorzystywania sali głównej. Pomóc ma w tym rozbudowa.
Od 7 lat trwają przygotowania do tej inwestycji. W 2017 roku złożono wniosek o zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, bo wcześniejszy nie dopuszczał rozbudowy. Następnie wykonano raport akustyczny z charakterystyką sali koncertowej. Modele akustyczne były punktem odniesienia dla projektantów i będą dla przyszłych wykonawców prac budowlanych. W 2018 udało się zmienić MPZP, a rok później wykonać projekt funkcjonalno-użytkowy, który pozwolił na rozpisanie konkursu na opracowanie koncepcji remontu, przebudowy i rozbudowy. W międzyczasie Rada Miasta przekazała działki pod rozbudowę.
Do konkursu architektonicznego zgłosiło się 8 pracowni z Polski, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Rozstrzygnięto go w maju 2020 roku. Najlepsza okazała się pracownia architektoniczna Kozień Architekci. Niemal rok później podpisano z pracownią umowę na wykonanie dokumentacji projektowej. Ten etap prac zajął dwa lata. W kwietniu wybrano inżyniera kontraktu, który będzie czuwał nad realizacją prac budowlanych, a jeśli wszystko pójdzie dobrze to jesienią zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie prac budowlanych. Wszystko zależy jednak od pieniędzy, a raczej braku dofinansowania ze środków krajowych.
Dotychczasowe przygotowania do budowy pochłonęły niemal 20 mln złotych. Sfinansowano je z budżetu województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Projekt rozbudowy
Projekt rozbudowy zaprezentowano 17 maja w Filharmonii Pomorskiej. Na uroczystości pokazano kilkadziesiąt wizualizacji obiektu po rozbudowie oraz główne założenia projektowe. Większość z nich umieściłem w galerii poniżej. Projekt zaprezentowała przedstawicielka pracowni Kozień Architekci – Katarzyna Kozień-Kornecka.
Głównym założeniem inwestora było jak najlepsze dopasowanie nowego obiektu do istniejącej Filharmonii Pomorskiej. Rozbudowa nie mogła ingerować w bryłę 65-letniej Filharmonii. W związku z tym projektanci zdecydowali się na rozbudowę pod ziemią oraz budowę budynku administracyjnego kilkanaście metrów od samej Filharmonii. Budynki połączą podziemia, a na górze powstanie Aleja Kompozytorów.
Od strony Parku Kochanowskiego zaplanowano salę kameralną. Sala będzie się znajdować przed głównym wejściem i pomieści 350 słuchaczy. Na poziomie ulicy zostaną wykonane szklane świetliki po których będzie można chodzić, a sala będzie dzięki temu doświetlona. Po drugiej stronie obiektu (od strony ulicy Staszica) powstanie 3-kondygnacyjny parking. Będzie on nieco wystawał ponad poziom gruntu, a na jego dachu pojawi się sporo zieleni. Połączenie parkingu z foyer zostanie wyposażone w ruchome chodniki. Pod ziemią zaplanowano sale prób oraz restaurację.
Wnętrza istniejącego gmachu przejdą remont. Inwestor chce wydobyć i odtworzyć freski w foyer, wyposażyć je w wykonane na zamówienie żyrandole. Słynąca z dobrej akustyki sala główna przejdzie remont. Konieczna jest między innymi wymiana stropu oraz przebudowa instalacji, które nie spełniają dzisiejszych norm. Sala zostanie wyposażona w system rejestracji i transmisji koncertów oraz system sterowania światłem i dźwiękiem.
W 2020 roku szacowano, że koszt przebudowy i rozbudowy wyniesie ponad 200 mln złotych. Od tego czasu ceny znacznie się zwiększyły. W kwietniu władze Filharmonii szacowały koszt już na 400 mln złotych.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.
Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.