
06 cze [Rewitalizacja Starego Fordonu] Otwarcie Rynku
W piątek 3 czerwca uroczyście otwarto Rynek w Fordonie. Plac przeszedł przebudowę w ramach rewitalizacji Starego Fordonu.
Fordon to obecnie jedna z największych nieoficjalnych dzielnic Bydgoszczy. Do 1973 roku był niewielkim miastem. Po włączeniu do Bydgoszczy nastąpiła jego znaczna rozbudowa. Najstarsza część Fordonu jest dzisiaj nazywana Starym Fordonem. I to właśnie ten rejon od kilku lat przechodzi rewitalizację. Do tej pory przebudowano między innymi ulicę Bydgoską, Przy Bożnicy, Góralską i Piekary.
Obecnie prowadzone są prace związane z budową krótkiego odcinka bulwarów nad Wisłą, przebudową ulicy Filomatów, Promenada, Frycza-Modrzewskiego, Zakładowej, łączniku Sikorskiego z nabrzeżem Wisły i Kapeluszników. Relację z tych prac opublikowałem kilkanaście dni temu na Bydgoszcz w budowie. Z wpisem możesz się zapoznać klikając w ten link.
W piątek, 3 czerwca, oficjalnie zakończył się inny etap rewitalizacji – przebudowa Rynku. Poniżej wideo-relacja z tego wydarzenia.
Przebudowa Rynku
Przebudowa fordońskiego Rynku wystartowała latem ubiegłego roku. Po tym jak generalny wykonawca inwestycji wykonał projekt i uzyskał pozwolenie na budowę. Początkowo na placu budowy działali archeolodzy. W centralnej części rynku odkryto 117 kompletnych lub niemal kompletnych pochówków. W niektórych miejscach znaleziono nawet 4-5 poziomów szkieletów. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej: “duża większość głów szkieletów skierowana była na zachód. Nie wszystkie były pochowane w trumnach. Wiele z nich było przykrytych płótnem, kamieniami a nawet dachówkami. Większość była jednak bezpośrednio składana w ziemi”. W innych miejscach odkryto duże ossuarium z którego pochodziło około 500 kg ludzkich kości. Największym odkryciem była kamienna konstrukcja grobu skrzynkowego, który pochodzi prawdopodobnie z wczesnej epoki żelaza. Zawartość grobu została jednak w przeszłości zrabowana.
Odnaleziono również naczynia, fragmenty ceramiki, dachówek, monety datowane wstępnie od XVI do XIX wieku, w tym monetę Stanisława Augusta z 1767 roku. Archeolodzy szacują, że okolice rynku były zasiedlone już w starszej epoce kamienia.
W czasie badań archeologicznych prowadzono też prace budowlane. Przesunięto między innymi pomnik ku czci poległych i pomordowanych mieszkańców Fordonu. Następnie go odnowiono. Dzięki temu można było rozpocząć budowę fontanny. Pierwsze testy fontanny przeprowadzono pod koniec kwietnia.
Przebudowa Rynku w Fordonie kosztowała 7 mln złotych.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.
Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.
Na rynku w Fordonie byłem w niedzielę, czyli już po oficjalnym otwarciu, a ludzi i tak było naprawdę sporo. Wrażenia mam bardzo pozytywne. Dobrą robotę robi zwłaszcza ta fontanna, bo przyciąga dzieciaki. Dzięki temu to miejsce bardzo ożyło.