24 kwi [To warto wiedzieć] 14/2022
Czternaste w tym roku inwestycyjne podsumowanie ostatnich dni. Przeczytasz w nim między innymi o S10, Wyspie Młyńskiej i Ogrodzie Jagiełły.
1. Budowa od kuchni – 12 kwietnia na Bydgoszcz w budowie opublikowałem kolejny wpis z serii „budowa od kuchni”. We wpisach przybliżam wybrane tematy związane z budowami na przykładzie jakiejś bydgoskiej inwestycji. Tym razem opisałem proces zabezpieczenia wykopu kolumnami DSM, czyli proces zastosowany na inwestycji przy ulicy Gajowej. Powstaje tam jeden wysoki budynek wielorodzinny, który realizowany jest przez firmę Apro Construction. Z wpisem możesz się zapoznać klikając w ten link.
2. Mieszkaniowy plac budowy – ostatni wpis z serii „to warto wiedzieć” opublikowałem 10 kwietnia, tydzień później nie było wpisu ze względu na Wielkanoc. W tym czasie na Bydgoszcz w budowie opublikowałem czwarty i piąty odcinek (z trzynastu) wiosennej serii Mieszkaniowy plac budowy. Przybliżam w nim wszystkie inwestycje mieszkaniowe w budowie oraz kilkanaście/kilkadziesiąt inwestycji w planach. W czwartym odcinku objechałem osiedle Kapuściska, a w piątym Wyżyny, Glinki, Babią Wieś i Skrzetusko.
3. Koniec kontroli na pierwszym odcinku S10 – zakończyła się kontrola uprzednia Urzędu Zamówień Publicznych w przetargu na projekt i budowę drogi ekspresowej S10 z Solca Kujawskiego do Torunia. Jest to pierwszy z czterech odcinków, który przeszedł taką kontrolę. Otwiera to drogę do podpisania umowy z konsorcjum firma Kobylarnia i Mirbud, które wykonają inwestycję za niecałe 426 mln złotych. Droga ekspresowa S10 połączy Bydgoszcz i Toruń.
4. Remonty kamienic – 11 kwietnia na Bydgoszcz w budowie opublikowałem pierwszą część wpisu z serii „remonty kamienic”, pokazuję w niej głównie remonty elewacji licznych bydgoskich kamienic. Tym razem pokazałem trzynaście trwających i jedną zakończoną inwestycję. Z wpisem możesz się zapoznać klikając w link.
5. Rewitalizacja Ogrodu Jagiełły – Wydział Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej, Rotary Klub Bydgoszcz, Rada Federacji NOT Bydgoszcz i Oddział Bydgoski Stowarzyszenia Elektryków Polskich w Bydgoszczy ogłosili konkurs na opracowanie koncepcji przestrzenno-architektonicznej rewitalizacji Ogrodu Jagiełły. Ten niewielki skwer od lat jest bardzo zaniedbany. Znajduje się przy budynku NOT w rejonie ulicy Jagiellońskiej i Uroczej. Konkurs skierowany jest do studentów i absolwentów kierunku studiów architektury krajobrazu. Nagrodą za zajęcie I miejsca będzie 1500 złotych netto. Szczegóły konkursu możesz zobaczyć tutaj.
6. Przebudowa Smukalskiej – 13 kwietnia na Bydgoszcz w budowie opublikowałem fotorelację przedstawiającą przebudowę ulicy Smukalskiej. Prace prowadzone są pomiędzy ulicą Błądzimską i Rajską. Z wpisem możesz się zapoznać klikając w ten link.
7. Przebudowa chodników w mieście – Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił przetarg na przebudowę chodników na terenie Bydgoszczy. Tym razem ZDMiKP chce przebudować chodniki przy ulicy Śniadeckich (od Pomorskiej do Sienkiewicza), Karolewskiej, Powstańców Wielkopolskich (od ogrodu Botanicznego w kierunku Ogińskiego), Nowodworska (na wysokości budynku z numerem 51), Leszczyńskiego, Królowej Jadwigi (od Dworcowej do basenu Astoria), Racławickiej (od Bocianowo do Świeckiej), Garbary (na wysokości budynku z numerem 20), Dmowskiego, Bielickiej – Leszczyńskiego (przejście dla pieszych), Fordońskiej (przejście dla pieszych na wysokości BRW), Podchorążych (na wysokości numeru 23), Przerwy-Tetmajera, Koronowskiej, Jagiellońskiej (przejście dla pieszych przy Pałacu Młodzieży), Nakielskiej – Wrocławskiej (przejście dla pieszych), Gdyńskiej (na wysokości numeru 8c), Bocznej, Toruńskiej – Babia Wieś (schody i dojście do tramwaju), Małachowskiego – Kasztanowej (przejście dla pieszych), Partyzantów przy Czołgistów, Bernardyńskiej (zatoka autobusowa), Kaczyńskiego (na wysokości numeru 29-31), Plater (strona wschodnia), a także schody przy ulicy Pod Blankami.
8. Rozmowy o sercu miasta – w Młynach Rothera startuje cykl spotkań poświęconych Wyspie Młyńskiej jako niepowtarzalnej przestrzeni w centrum miasta. W pierwszym spotkaniu uczestnicy dowiedzą się, jak zmieniały się funkcje wyspy, co sądzą o tym miejscu mieszkańcy i turyści oraz jakie są perspektywy dalszego rozwoju tego miejsca. W spotkaniu wezmą udział Dawid Urbański (historyk i przewodnik po Bydgoszczy) i Bartosz Kamiński (architekt).
9. MPZP na Jarach – do 24 maja Miejska Pracownia Urbanistyczna przyjmuje wnioski do opracowywanego projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru nazwanego „Jary-Słoneczna”. Obszar ten ograniczony jest ulicami: Nakielską, Czerwonego Krzyża, Lotników, Stawową, Madalińskiego i Trentowskiego.
10. Rozbudowa Centrum Kształcenia Zawodowego – trwa rozbudowa Centrum Kształcenia Zawodowego przy ulicy Rajskiej. Inwestycja zakłada zwiększenie bazy szkoleniowej i noclegowej Centrum. 19 kwietnia na Bydgoszcz w budowie opublikowałem fotorelację prezentującą aktualne zaawansowanie prac na wspomnianej inwestycji. Z wpisem możesz się zapoznać klikając w link.
11. Nowe wizualizacje Akademii Muzycznej – biuro projektowe Plus3 Architekci opublikowało nowe wizualizacje siedziby Akademii Muzycznej. Budynek budowany jest od kilku miesięcy w rejonie ulicy Chodkiewicza i Kamiennej. Więcej o inwestycji przeczytasz tutaj, a poniżesz możesz zobaczyć najnowsze wizualizacje.
12. Nawierzchnia na wiadukcie – przed Wielkanocą rozpoczęło się układanie nawierzchni na płycie pomostu wiaduktu drogowego w ciągu ulicy Wojska Polskiego. Konstrukcja powstaje od kilku miesięcy nad aleją Jana Pawła II. Kilka dni temu na Bydgoszcz w budowie zaprezentowałem zdjęcia przedstawiające aktualny stan zaawansowania prac budowlanych. Z wpisem możesz się zapoznać klikając w ten link.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.
Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.