30 mar [Osiedle Uniwersyteckie] Koniec budowy II etapu
Zakończyła się budowa drugiego etapu inwestycji Osiedle Uniwersyteckie w Fordonie. Trwa budowa dróg wokół osiedla.
Osiedle Uniwersyteckie to inwestycja deweloperska realizowana przez CDI Konsultanci Budowlani. Budynki powstają w pobliżu kampusu Politechniki Bydgoskiej w Fordonie. Do tej pory zbudowano sześć budynków wielorodzinnych z łącznie 214 mieszkaniami. Inwestor obecnie czeka na pozwolenie na budowę kolejnych dwóch.
CDI Konsultanci Budowlani to spółka wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Immobile. Firma jest jedną z większych bydgoskich firm deweloperskich. Do tej pory zbudowała między innymi biurowiec przy placu Kościeleckich, kończy przebudowę biurowca Projprzem na hotel, trwają też budowy mieszkań w ramach inwestycji Rabatki i Platanowy Park.
II etap
II etap inwestycji Osiedle Uniwersyteckie zakładał powstanie trzech budynków wielorodzinnych z 106 mieszkaniami o powierzchni od 26,67 do 73,44 m2. Budynki mają po pięć kondygnacji. Pod ziemią zbudowano indywidualne garaże oraz komórki lokatorskie. Wyżej znalazły się lokale mieszkalne.
Zbudowano je w drugiej linii zabudowy od ulicy Strzeleckiego (w pierwszej stoi etap I). Dojazd do nich odbywać się będzie po właśnie budowanej ulicy Studenckiej i łączniku od ulicy Strzeleckiego. Tuż po zakończeniu budowy ulicy Studenckiej zaplanowano przebudowę ulicy Strzeleckiego.
Budowę drugiego etapu inwestycji rozpoczęto zimą 2020 roku. Wznoszenie ich konstrukcji zakończyło się jesienią tego samego roku, a od tego czasu trwały prace wykończeniowe – wstawiano okna, rozprowadzano niezbędne instalacje, tynkowano ściany, a także układano płytki. W każdym budynku zawieszono podobiznę innego naukowca. W pierwszym etapie byli to Marian Rejewski, Ignacy Łukasiewicz i Maria Skłodowska-Curie. W drugim Nikola Tesla, Dmitrij Mendelejew i Mikołaj Kopernik. Ich podobizny wiszą na jednej ze ścian na każdej klatce schodowej.
Istotną zmianą w stosunku do pierwszego etapu było wykończenie balkonów. Inwestor zdecydował się na układanie płytek na specjalnych wspornikach (tzw. tarasy wentylowane). Płytki tarasowe nie są przyklejone na stałe do podłoża, dlatego zimą są mniej narażone na niszczące działanie zamarzającej wody. Nie ma ryzyka, że płytka z czasem odpadnie, a po opadach nawierzchnia szybko wysycha. Płytki układane na tarasach muszą być znacznie grubsze niż standardowe. Wykonawca zastosował tutaj płyty o grubości około 2 cm.
Na zewnątrz też sporo się działo. Każdy blok został ogrodzony, wykonano drogi dojazdowe i parkingi, ustawiono place zabaw i zasadzono roślinność. Sporą zmianą w stosunku do I etapu jest decyzja o montażu konstrukcji, które z czasem obrosną zielenią. Pojawiły się nad drogą dojazdową do garaży i przy placach zabaw.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.
Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.
Każdy z bloków ma identyczny, mikroskopijny plac (a właściwie placyk) zabaw. Komicznie to wygląda. Dzieciaki bardziej by się ucieszyły z jednego dużego placu zabaw z prawdziwego zdarzenia.