[Grudziądzka] Parking niemal gotowy

[Grudziądzka] Parking niemal gotowy

Parking wielopoziomowy przy ulicy Grudziądzkiej jest niemal gotowy. Trwają ostatnie prace wewnątrz i na zewnątrz.

Parking wielopoziomowy przy ulicy Grunwaldzkiej to część projektu budowy systemu parkingów typu park and ride na terenie miasta. Inwestycja realizowana jest przez Miasto Bydgoszcz w miejscu dawnego parkingu przy Urzędzie Miasta. Parking zamknięto w październiku ubiegłego roku.

Nowa konstrukcja ma 20 000 m2 powierzchni całkowitej i 17 000 m2 powierzchni użytkowej. W środku zmieści się 570 samochodów, a także kilkanaście motocykli. Dodatkowo przed budynkiem zaplanowano miejsca parkingowe dla rowerów. Komunikację wewnątrz zapewniać będą dwie klatki schodowe i tyle samo wind. Po jednej od frontu (przy ulicy Grudziądzkiej) i z tyłu (od Teskowej, dawnej Nowogrudziądzkiej). Budynek zbudowano z elementów prefabrykowanych i będzie miał dwa kolory – szary (beton), a także pionowe, brązowe pasy. Dodatkowo fragmenty nieosłonięte brązowymi „żaluzjami” miały z czasem zarastać zielenią pnącą, ale zawieszono na linkach coś imitującego zieleń.

Prace realizuje firma Budimex w trybie zaprojektuj i wybuduj. Pierwszy etap zadania (projekt) zakończył się w 2020 roku. W listopadzie tego samego roku wystartowała budowa. Koszt inwestycji to 35 mln złotych. 9,7 mln stanowi dofinansowanie unijne.

Budowa

Budowa parkingu wielopoziomowego wystartowała w listopadzie 2020 roku. W początkowym okresie prowadzone były prace ziemne, niezbędne wyburzenia i badania archeologiczne. Te ostatnie pozwoliły odkryć między innymi pozostałości kościoła baptystów, który istniał w tym miejscu od około 1840 roku. W skład kościoła baptystów wchodziły sale spotkań, basen do chrztu, wozownia i zabudowania mieszkalne. Odkopano również szkielet konia z XVI wieku.

Po zakończeniu prac archeologicznych budowa przyspieszyła. Pierwsze elementy konstrukcji parkingu przyjechały w lutym na plac budowy. Na miejscu odbywało się jedynie ich składanie. Ten etap prac trwał niecałe 4 miesiące. Od tego czasu prowadzono prace wykończeniowe. Montowano niezbędne instalacje i panele elewacji.

Na froncie budynku zamontowano zegar, na ścianach zamontowano wszystkie panele elewacji. Teren wokół jest niemal cały uporządkowany, brakuje chodnika prowadzącego z parku Dąbrowskiego. Od ulicy Grudziądzkiej gotowa jest zatoka autobusowa, ustawiono wiaty przystankową i rowerowe.

Budowa powinna się zakończyć w kwietniu.

Zainteresował Cię ten artykuł?

Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.

Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.

guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Watchmen
Watchmen
2 miesięcy temu

Dzień dobry,
Mały chochlik się wkradł: …”Budowa parkingu wielopoziomowego wystartowała w listopadzie ubiegłego roku”… powinno być: „wystartowała w listopadzie 2020 roku”
Pozdrawiam

henryk
henryk
2 miesięcy temu

a czy to jest kawał prima aprilis ? czy rzeczywiście w kwietniu zaparkujemy tam auta ?
pozdrawiam

Marek
Marek
2 miesięcy temu

Ta kamienica po prawej stronie w obecnym otoczeniu słabo to wygłada .Powinna byc wyremontowana,albo wyburzona.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x