15 lut [Plac Wolności] Koncepcja przebudowy
Plac Wolności czeka przebudowa. 14 lutego Miasto Bydgoszcz zaprezentowało koncepcję zagospodarowania tego najważniejszego placu na Śródmieściu.
Plac Wolności to najważniejszy plac bydgoskiego Śródmieścia. Znajduje się kilka minut spacerem od Starego Miasta. Teren obecnego placu to część dawnego ogrodu sióstr Klarysek. Pierwszy, mniejszy plac wytyczono w tym miejscu w połowie XIX wieku. W kolejnych latach był powiększany, a z czasem pojawiła się też zabudowa. W latach 1872-1878 wybudowano kościół, w międzyczasie wybudowano obecne I Liceum Ogólnokształcące. Kilka lat później kamienicę pod numerem 5. Na kolejny budynek czekano niemal do końca XIX wieku. Powstała wtedy kamienica na rogu ulicy Gdańskiej i placu Wolności, która dzisiaj jest uznawana za jedną z najlepszych zaprojektowanych przez Józefa Święcickiego. Ostatni budynek przy placu powstał w 1939 roku (kamienica z numerem 7) na potrzeby salonu samochodowego Chevroleta.
Plany rewitalizacji
Rewitalizacja placu planowana jest od kilku lat. Pierwsze poważniejsze przygotowania do inwestycji to uchwalenie w 2020 roku miejscowego planu zagospodarowania. Nowy plan sporządzony został ze względu między innymi na kolizję rozbudową systemu kanalizacji deszczowej z istniejącymi w tym miejscu kwiaciarniami.
Plany miasta zakładają powrót do historycznych rozwiązań. O szczegółach poinformowano na dzisiejszej konferencji prasowej podsumowujący etap projektowania. Etap ten rozpoczął się w marcu ubiegłego roku i na każdym kroku był konsultowany z Radą ds. Estetyki.
Podstawową zmianą jest wymiana nawierzchni. W planach jest jej ujednolicenie poprzez zastosowania płyt granitowych oraz opasek z kostki bazaltowej. Płyty pojawią się wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz na placu przed pomnikiem i na przedłużeniu osi ulicy Skargi. Płyty mają być ułożone w karo co będzie nawiązywać do historycznego ułożenia płyt na chodnikach w mieście (od kilku miesięcy chodniki na Śródmieściu też są tak układane). Na jezdni wzdłuż pierzei kamienic ułożona zostanie kamienna kostka, która obecnie jest w tym miejscu. Najpierw jednak zostanie zdemontowana, oczyszczona i ułożona na nowej podbudowie. Nie uzyskałem informacji czy kostka zostanie ułożona zgodnie ze sztuką (tj. boki kostek będą się o siebie zapierały), czy podobnie jak wokół Starego Rynku (będą od siebie oddalone). Ten drugi sposób powoduje szybką degradację nawierzchni (powstają dziury). To ma zostać rozstrzygnięte na etapie projektu wykonawczego.
Drugą zmianą, która wywoływała sporo dyskusji w mediach, będzie przeniesienie punktów sprzedaży kwiatów. Kwiaciarnie zostaną ustawione bliżej kościoła. Pozwoli to odtworzyć ciąg pieszy wzdłuż ulicy Gdańskiej i oś widokową. Trzy z nich znajdą się na północ od wejścia, trzy na południe. Obecnie stojące na placu kwiaciarnie zostaną zlikwidowane, w nowym miejscu pojawią się nowe konstrukcje. Osoby sprzedające tam kwiaty otrzymają gwarancję, że będą mogły prowadzić działalność przez minimum 10 lat.
Kolejną ważna kwestią będzie zieleń. Miasto deklaruje, że żadne drzewo nie zostanie usunięte. Zrealizowane zostaną jedynie cięcia sanitarne, pielęgnacyjne lub formujące. Na placu posadzone zostaną kolejne drzewa (lipa drobnolistna), krzewy, trawy, byliny i cebule. Nowe nasadzenia planuje się głównie w miejscu obecnego postoju taksówek przy I Liceum Ogólnokształcącym.
W ramach inwestycji zostanie przebudowane oświetlenie. Przy okazji planowane jest podświetlenie budynku I LO, kościoła, pomnika Wolności i niektórych drzew. Toalety zostaną przebudowane. Na placu pojawi się też nowa mała architektura. Zaplanowano ustawienie 27 ławek, 12 stojaków na rowery, 18 koszy na śmieci, a także czterech chowanych w ziemi słupków od strony ulicy Gimnazjalnej i Gdańskiej. Słupki nie oznaczają jednak, że ruch wzdłuż pierzei kamienic zostanie ograniczony.
Szacunkowy koszt przebudowy to 5-7 mln złotych. Inwestycja uzależniona jest od budowy zbiornika na deszczówkę przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację. Zbiornik powinien już być gotowy, razem z kilkudziesięcioma innymi, jednak wykonawca nie realizował zadania i kontrakt został zerwany kilka miesięcy temu. Obecnie trwają przygotowania do przetargu na dokończenie inwestycji. Zbiornik na placu Wolności ma być budowany w pierwszej kolejności, wstępnie prace mają się zacząć jesienią tego roku. W trakcie budowy zbiornika zostanie zawieszony ruch tramwajów na ulicy Gdańskiej.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.
Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.