11 lut [BWA] Przed remontem elewacji
Wkrótce wystartuje termomodernizacja Galerii Miejskiej BWA przy ulicy Gdańskiej. Jednocześnie zostanie wzmocniona konstrukcja obiektu.
Galeria Miejska BWA jest największą galerią sztuki współczesnej w Bydgoszczy. Instytucja istnieje od 1949 roku. W 1970 roku wybudowano obecną siedzibę przy ulicy Gdańskiej 20. Znajdują się tutaj dwa budynki – główny i administracyjny.
Budynek główny – wystawowy ma trzy kondygnacje i jest częściowo podpiwniczony. Jego powierzchnia zabudowy wynosi 485 m2, a powierzchnia użytkowa 1250 m2. Natomiast budynek administracyjny ma cztery kondygnacje i również jest częściowo podpiwniczony. Jego powierzchnia zabudowy wynosi 124 m2, a powierzchnia użytkowa 567 m2. Oba budynki mają dach płaski.
W 2020 roku wykonano ekspertyzę oceny stanu technicznego z 2020 roku. Według dokumentu konstrukcja budynku jest w złym stanie. Dokładnie chodzi o konstrukcję wspornikową części budynku, gdzie wymurowane są ściany szczytowe elewacji północnej i południowej. Osoba wykonująca ekspertyzę wskazywała, że dalsza eksploatacja może doprowadzić do katastrofy budowlanej. Wszystko przez to, że rodzaj stwierdzonych spękań wskazuje na nadmierne ugięcie konstrukcji stropu nad parterem.
Inwestycja
Modernizacja budynku Galerii Miejskiej BWA wkrótce wystartuje i potrwa 11 miesięcy. Generalny wykonawca inwestycji będzie miał za zadanie przebudowę strefy wejścia głównego holu, wymianę okien i montaż drzwi, osuszenie oraz usunięcie przyczyn i skutków korozji biologicznej ścian piwnicznych (budynek nie ma izolacji przeciwwodnej), wymianę obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych, przebudowę instalacji c.o., zimnej i ciepłej wody, a także kanalizacji sanitarnej. Do zadań wykonawcy będzie należeć też rozbudowa instalacji elektrycznej, remont instalacji odgromowej i budowa windy zewnętrznej.
Najważniejszymi zadaniami będzie jednak demontaż okładziny zewnętrznej z piaskowca wraz z jej renowacją. Po demontażu wykonawca będzie musiał naprawić uszkodzenia ścian nośnych i działowych, a następnie ocieplić ściany i stropodachy. Po renowacji okładziny, która zakłada między innymi jej czyszczenie, będzie można ją ponownie zamontować. Montaż zostanie wykonany zgodnie z obecnie obowiązującymi standardami dla elewacji wentylowanej tj. piaskowiec zostanie zamontowany na podkonstrukcji.
Z roku na rok Miasto Bydgoszcz zamierzało wydać na inwestycję coraz mniej. Mimo, że w 2020 roku otrzymano ekspertyzę wskazującą katastrofalny stan techniczny konstrukcji, a w międzyczasie drastycznie wzrosła inflacja. W 2019 roku zapisano w budżecie 992,5 tys. złotych, w 2020 roku 829,9 złotych, w 2021 roku 829,5 tys. złotych, w pierwszym przetargu na wykonanie prac budowlanych przeznaczono 825 tys. złotych, a w trzecim zaledwie 780 tys. złotych. Sytuacja zmieniła się dopiero w projekcie budżetu na 2022 rok, kiedy zapisano tam na ten cel 2,5 mln złotych.
We wrześniu ubiegłego roku ogłoszono pierwszy przetarg na modernizację. Postępowanie zostało unieważnione z powodu przekroczenia budżetu zamawiającego (jedyna oferta w przetargu opiewała na kwotę 5,9 mln złotych). W grudniu ogłoszono kolejny przetarg. Tym razem wystartowały dwie firmy. Najtańszą ofertę złożyła firma Kor-Pol Invest (4,3 mln złotych). Przetarg został pozytywnie rozstrzygnięty 4 lutego 2022 roku. Wszystko dzięki temu, że Rada Miasta wyraziła zgodę na zwiększenie środków na modernizację.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.
Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.