18 sty [Rewitalizacja Starego Fordonu] Styczeń 2022
Trwa rewitalizacja Starego Fordonu. Jednocześnie trwają prace na wielu frontach – od budowy nabrzeża, przez remont Rynku i ulic po remont kamienic.
Fordon do 1973 roku był osobnym miastem. Po włączeniu go do Bydgoszczy nastąpiła znaczna rozbudowa dzisiejszej nieoficjalnej dzielnicy, stąd najstarsza jego część nazywana jest dziś Starym Fordonem. Od kilku lat miasto prowadzi rewitalizację tych terenów. Przebudowano między innymi ulicę Bydgoską, Przy Bożnicy, Góralską i Piekary.
Od 2020 roku kolejno startują kolejne etapy inwestycji. Najpierw rozpoczęła się budowa nabrzeża Wisły, później przebudowa kilku ulic pomiędzy Bydgoską, a Wisłą, remonty kamienic, a na końcu przebudowa Rynku. Obecnie sporo się dzieje jednocześnie w wielu miejscach.
Nabrzeże Wisły
Pierwszymi dzisiaj pokazywanymi inwestycjami jest budowa nabrzeża Wisły i zagospodarowanie terenów zielonych pomiędzy ulicą Bydgoską, a budowanym nabrzeżem. Ta pierwsza obejmuje odcinek od Frycza-Modrzewskiego w kierunku mostu Fordońskiego. Długość nabrzeża wyniesie około 110 metrów. Wzdłuż zaplanowano drogę o długości 85 metrów i szerokości 5 metrów. Obok poprowadzony zostanie chodnik o szerokości 2 metrów, a także droga rowerowa o tej samej szerokości. Przy brzegu zaplanowano miejsca cumownicze dla małych jednostek pływających oraz pionowe nabrzeże do cumowania statków. Powstanie też slip do wodowania łodzi.
Nabrzeże będzie betonowe. Na kolejnych stopniach zaplanowano montaż ławek wykonanych z desek kompozytowych (WPC – kompozyt z naturalnych komponentów z polimerami termoplastycznymi). Przy ławkach zaplanowano też nasadzenia niskiej zieleni tj. trawa ozdobna, która kwitnie w sierpniu. Przy nabrzeżu zamontowanych zostanie pięć stojaków rowerowych, a na dolnym stopniu pojawi się napis „FORDON”. Napis zostanie wykonany ze stali nierdzewnej.
Druga inwestycja zakłada budowę skateparku, pumptrucku, placu zabaw, ścianki wspinaczkowej, boiska do piłki plażowej i placu ćwiczeń. Będą też liczne nasadzenia drzew i krzewów. Wszystko powstanie na terenie zielonych pomiędzy ulicą Promenada, a nabrzeżem oraz na podwórku kamienicy przy Sikorskiego 2. Tutaj prace koncertują się głównie przy murze zakładu karnego.
Rynek
Od lata trwa przebudowa fordońskiego Rynku. Początkowo na placu działali głównie archeolodzy. Odkryli oni między innymi pozostałości późnośredniowiecznego cmentarza. Podejrzewa się, że w tym miejscu mogła być (przed XVI wiekiem) drewniana kaplica z przyległym cmentarzem. Odkryto też pozostałości po użytkowaniu terenu w okresie od XVI do XVII wieku (srebrna moneta pruska, fragmenty naczyń, szczątki zwierząt domowych).
W sierpniu przesunięto pomnik ku czci poległych i pomordowanych mieszkańców Fordonu. Następnie go odnowiono. Po przesunięciu pomnika wykonawca przystąpił do budowy fontanny. Obecnie widać już większość okrągłej fontanny, plac przed kościołem, a także część murków przy ulicach.
Kamienice
Kolejną inwestycją realizowaną w Starym Fordonie są remonty kamienic. Miasta zamierza kompleksowo zmodernizować 7 budynków komunalnych. W planach jest wygospodarowanie w nich 37 mieszkań, a także 6 lokali użytkowych.
Zaplanowano remont kamienic przy ulicy Bydgoskiej 23, 26, 29 i 42, Rynek 3, Sikorskiego 2 oraz Kapeluszników 2. Bydgoska 29 remont przeszła kilka miesięcy temu, informowałem o tym w jednym z poprzednich wpisów pokazujących rewitalizację Starego Fordonu. Od września udało się wyremontować budynki przy Bydgoskiej 26, Kapeluszników 2, Sikorskiego 2 i Rynek 3. W międzyczasie wyremontowano też prywatną kamienicę przy Bydgoskiej 9.
Dodatkowe prace zlecono przy ulicy Kapeluszników 2 gdzie odnowiono też drewnianą przybudówkę, która przypomina o wielokulturowej historii Fordonu. Piętrowa konstrukcja to prawdopodobnie kuczka tj. rodzaj stałego namiotu, miejsca modlitw i spotkań podczas jesiennego żydowskiego święta Sukkot. Święto to upamiętania wędrówkę Żydów przez pustynię po ucieczce z Egiptu, kiedy to spali w namiotach. Przed remontem w kuczce znaleziono między innymi egzemplarz Tory, listy, a także przedmioty codziennego użytku z lat 40. XX wieku. Wszystkie znaleziska prawdopodobnie (poza Torą) należały do kobiety pochodzenia niemieckiego, która mieszkała tam w czasie II Wojny Światowej.
Ulice Starego Fordonu
Ostatnią dzisiaj pokazywaną inwestycją jest kompleksowa przebudowa ulic Starego Fordonu. Udało się zakończyć utwardzenie ulicy Rybaki. Natomiast prace trwają na ulicy Filomatów, Promenada, Frycza-Modrzewskiego, Zakładowej, łączniku Sikorskiego z nabrzeżem Wisły i Kapeluszników (od Sikorskiego w kierunku Wisły). Ten etap prac powinien się zakończyć wiosną 2023 roku.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.
Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.