[Remonty kamienic] Zima 2022 cz. 2

[Remonty kamienic] Zima 2022 cz. 2

Drugie tej zimy podsumowanie remontów elewacji kamienic w Bydgoszczy. Tym razem sześć trwających i dziewięć ukończonych inwestycji.

Kamienice to budynki zazwyczaj mieszkalne, które stoją na wszystkich starszych bydgoskich osiedlach. Chyba nikt nie wie ile ich jest dokładnie. Wiadomo jedynie, że jest ich ponad 1000 i większość nie przechodziła remontów przez dziesięciolecia. Od kilku lat trwa powolne nadrabianie zaległości, zarówno przez Urząd Miasta jak i prywatnych właścicieli. Remontowane są głównie elewacje, z klatkami schodowymi jest gorzej, często ten etap prac realizowany jest znacznie później.

W pierwszej części zimowego podsumowania pokazałem osiem zakończonych i dziewięć trwających remontów. Z wpisem możesz się zapoznać klikając w ten link. W drugiej części dotarłem do sześciu ciągle trwających remontów oraz dziewięciu zakończonych w ostatnich miesiącach (od poprzedniego dużego przeglądu, który odbył się latem ubiegłego roku). Wśród ukończonych znalazł się remont trzech narożnych budynków przy ulicy Lipowej, Warszawskiej i Dworcowej. Kolejne sześć to remonty budynków stojących w środku pierzei: przy ulicy Wrocławskiej, Bielickiej, Kołłątaja, Sienkiewicza i Świętojańskiej.

W galerii umieszczono wszystkie przedstawione dzisiaj inwestycje w kolejności zdjęcie po remoncie i zdjęcie przed remontem (mojego autorstwa lub zrzut ekranu z Google Street View).

Druga galeria dotyczy ciągle trwających remontów. Pokazuję tutaj sześć tego typu obiektów – przy ulicy Chrobrego, 3 maja, Czarnej Drodze, Skorupki, Ugory i Nowym Rynku. W przypadku tej pierwszej w trakcie remontu odkryto polskie i niemieckie napisy reklamowe, część z nich zostanie zachowana. W przypadku tej ostatniej remont dotyczy póki co ściany szczytowej od ulicy Grudziądzkiej. Kiedyś kamienica była większa, ale wyburzono jej część w trakcie budowy Grudziądzkiej. Po kilkudziesięciu latach wybijane są okna w ślepej ścianie.

W galerii umieszczono wszystkie przedstawione dzisiaj inwestycje, ale bez zdjęcia stanu przed. Na tym etapie zazwyczaj nie ma co porównywać, bo elewacje przykrywają rusztowania.

Zainteresował Cię ten artykuł?

Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.

Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.

guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rager
Rager
6 miesięcy temu

Otak Czarna Droga 41 niegdyś póstostan

Rager
Rager
6 miesięcy temu

nowogrodzka 8 od zaraz

Last edited 6 miesięcy temu by Rager
Rager
Rager
6 miesięcy temu
Reply to  Rager

to znaczy 4

Rager
Rager
6 miesięcy temu

nowogrodzka 8

Rager
Rager
6 miesięcy temu

wybużono kamienice: obroncow bydgoszczy 3, floriana 20

5
0
Would love your thoughts, please comment.x