19 gru [To warto wiedzieć] 45/2021
Ostatnie w tym roku inwestycyjne podsumowanie ostatnich dni. Przeczytasz w nim między innymi o S10, budżecie Bydgoszczy i wiele, wiele więcej.
1. Kalendarz na 2022 rok – od kilkunastu dni możesz kupić duży, ścienny kalendarz na 2022 rok, który sam przygotowałem. Każdy miesiąc to inne zdjęcie Bydgoszczy, dodatkowo na okładce umieściłem kilka innych zdjęć przedstawiających miasto. Wszystkie wykonałem w mijającym roku. Kalendarz możesz kupić w cenie 33 złotych. Dla osób, które w poprzednich latach kupili kalendarze cena wynosi 29 złotych. Więcej o kalendarzu pisałem tutaj. Tam też możesz wypełnić formularz zamówienia. Zamawiając do 21 grudnia (włącznie) gwarantuję dostawę jeszcze przed świętami.
2. Wizyta na budowie na Górzyskowie – w poniedziałek na Bydgoszcz w budowie opublikowałem fotorelację ze spaceru po budowie sześciu budynków wielorodzinnych budowanych w ramach inwestycji Podniebne Ogrody. Z wpisem możesz się zapoznać klikając w ten link.
3. Koniec Mieszkaniowego placu budowy – w piątek zakończyła się jesienna edycja Mieszkaniowego placu budowy, czyli jedynego i kompleksowego przeglądu inwestycji mieszkaniowych w Bydgoszczy. Przez 13 tygodni objechałem 20 osiedli, pokazałem 64 inwestycje w budowie, 21 inwestycji w planach i prawie 5600 powstających mieszkań. W piątek na Bydgoszcz w budowie opublikowałem podsumowanie serii. Z wpisem możesz się zapoznać klikając w ten link. Kolejna edycja startuje 25 marca przyszłego roku.
4. Pierwsze przęsła wiaduktu na Wojska Polskiego – w nocy z wtorku na środę (14-15 grudnia) na budowę przy ulicy Wojska Polskiego przywieziono pierwsze elementy przęsła wiaduktu, który powstaje nad aleją Jana Pawła II. W środę rano były montowane. Kolejne mają przyjechać z Radomska do Bydgoszczy jeszcze w tym miesiącu. W czwartek na Bydgoszcz w budowie opublikowałem fotorelację pokazującą montaż przywiezionych elementów. Z wpisem możesz się zapoznać klikając w ten link.
5. Problem z S10 – 14 grudnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wybór wykonawcy budowy odcinka S10 od węzła Bydgoszcz Południe do Emilianowa oraz obwodnicy Brzozy został unieważniony. Inwestor otrzymał pismo ujawniające nowe okoliczności mogące mieć wpływ na wynik przetargu. W związku z tym Budimex musi do jutra złożyć wyjaśnienie. Na Bydgoszcz w budowie przybliżałem szczegóły budowy wspomnianego odcinka drogi ekspresowej (tutaj), a także obwodnicy Brzozy (tutaj).
6. Odcinek 3 S10 z wykonawcą – 15 grudnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia na wykonawcę budowy trzeciego odcinka drogi ekspresowej S10 z Bydgoszczy do Torunia. Odcinek nr 3 jest najdłuższym z planowanych czterech, które będą realizowane. Zwycięzcy zaprojektują i zbudują drogę za 426 mln złotych.
7. 24 hektary magazynów Zalando – kilka dni temu Zalando potwierdziło, że w przyszłym roku otworzy magazyn w Przyłękach pod Bydgoszczą. Inwestycja realizowana jest od kilku miesięcy w miejscu niedokończonych Bydgoskich Zakładów Mięsnych. Hala będzie miała ponad 10 hektarów. Jednocześnie trwają przygotowania do budowy drugiej inwestycji tej firmy. Tym razem zaplanowano hale o powierzchni około 14 hektarów przy pętli tramwajowej Łęgnowo. Łącznie firma chce zatrudnić do 4300 pracowników.
8. Przebudowa szpitala zakaźnego – Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny przygotowuje się do przebudowy i rozbudowy. Prace mają objąć budynek B szpitala. 15 grudnia zakończyło się przyjmowanie ofert w przetargu na realizację inwestycji. Do przetargu zgłosiły się cztery firmy. Najtańszą ofertę złożył Zakład Usług Budowlanych Robert Łukasik (12,2 mln złotych). Inwestor zamierzał na ten cel przeznaczyć 10,4 mln złotych.
9. Remont kamienicy przy ulicy Gimnazjalnej – zakończyło się przyjmowanie ofert w przetargu na projekt i przebudowę zabytkowej kamienicy przy ulicy Gimnazjalnej 2. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego. W środku zaplanowano między pomieszczenia biurowe i sale konferencyjne.
10. Przebudowa szkoły przy ulicy Hutniczej – zakończyło się przyjmowanie ofert w przetargu na termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej nr 22 przy ulicy Hutniczej. W ramach inwestycji planowane jest docieplenie ścian zewnętrznych, stropodachów, wymiana stolarek i instalacji wewnętrznych. Do przetargu zgłosiło się siedem firm. Najtańszą ofertę złożyła firma Ebud-Przemysłówka (10,5 mln złotych). Miasto miało na ten cel 9,5 mln złotych.
11. Savoy z nowym właścicielem – po kilku latach udało się znaleźć kupca na budynek na rogu Mostowej i Jagiellońskiej. Charakterystyczny budynek mieścił przez dziesięciolecia klub Savoy. W ostatnich latach stał pusty (poza parterem) i niszczał. Nowym właścicielem zostanie Wyższa Szkoła Nauk i Zdrowiu, która swoją siedzibę ma obok Savoya. Zakup umożliwi rozbudowę bazy dydaktycznej uczelni.
12. Budżet na 2022 rok – Rada Miasta Bydgoszczy uchwaliła budżet na 2022 rok. Ponad 500 mln złotych zostanie przeznaczone na inwestycje. Głównie będą to kontynuacje rozpoczętych już inwestycji.
13. Kamień węgielny na rozbudowie szpitala – w poniedziałek wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. J. Biziela. Prace budowlane trwają od wiosny tego roku. Prace warte około 162 mln złotych realizuje firma Alstal. Więcej o inwestycji pisałem tutaj.
14. Zerwana umowa na rozbudowę sieci kanalizacyjnej – IDS-BUD i DIM Construction nie są już wykonawcami rozbudowy sieci kanalizacyjnej w mieście. Firmy miały wykonać między innymi wielkie zbiorniki na wody opadowe. Przez 3 lata kontraktu udało się doprowadzić do końca (wraz z odbiorami) jeden obiekt. Przez wiele miesięcy, w kilku miejscach, drogi były nieprzejezdne. Inwestycja wpłynęła również na wielomiesięczne opóźnienie w budowie buspasa na ulicy Kolbego. Kontrakt wart był 230 mln złotych. W przyszłym roku ma być ogłoszony przetarg na dokończenie prac. Na inwestycję udało się pozyskać 154 mln złotych dofinansowania unijnego.
15. Utwardzenie czterech ulic – Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił przetarg na utwardzenie czterech ulic – Odrzańskiej, Wycieczkowej, Wejherowskiej i Platynowej. Inwestycja realizowana jest w ramach Wieloletniego Programu Przebudowy Ulic Gruntowych. Budowa ma się zakończyć w 10 miesięcy od podpisania umowy.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.
Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.