08 gru [Kolbego] Rozbudowa niemal skończona
W ciągu ulicy Kolbego na Osowej Górze powstał buspas. Trwają ostatnie prace porządkowe przy rozbudowanej ulicy.
Buspas to, jak sama nazwa wskazuje, dedykowany pas ruchu dla autobusów. Wytycza się go w miejscach gdzie tworzą się spore korki. Dzięki temu autobusy nie muszą w nich stać i tym samym poprawia się atrakcyjność komunikacji miejskiej. Dodatkowo buspasami mogą jeździć pojazdy uprzywilejowane, czasami też motocykle, taksówki i samochody elektryczne.
Ulica Kolbego to jedna z dwóch dróg komunikujących niemal całą Osową Górę z Bydgoszczą i drogą ekspresową S5. Rozbudowa ulicy o buspas była konieczna, bo w tym miejscu przez lata tworzyły się gigantyczne korki. Buspas ma około 800 metrów. Zaczyna się na wysokości ulicy Waleniowej, a kończy przy Grunwaldzkiej. Mogą po nim jechać tylko pojazdy jadące w kierunku centrum. W związku z tym ulica Kolbego została poszerzona z dwóch do trzech pasów ruchu. Po wschodniej stronie wybudowano fragmenty dróg zbiorczych, drogi dla rowerów i miejsca postojowe. Te ostatnie powstały pomiędzy numerami 16, a 24 oraz 32, a 48. Na pozostałym odcinku zbudowano drogę dla rowerów.
Rozbudowę ulicy Kolbego wykorzystały Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. Na wysokości ulicy Kormoranów firma zbudowała zbiornik na deszczówkę. W założeniu ma to rozwiązać problemy związane z zalewaniem ulic w tej części Osowej Góry. Prace przy budowie zbiornika znacznie się przedłużyły i znacząco wpłynęły na harmonogram rozbudowy ulicy. Zbiornik nie był jedynym problemem, który przedłużył realizację inwestycji. Na to wpływ miała również pandemia, złe warunki atmosferyczne i przedłużający się proces przebudowy linii średniego i niskiego napięcia.
Prace przyspieszyły rok temu. Udało się wtedy przełożyć ruch ze starej jezdni Kolbego na nowy pas ruchu. Ruch odbywał się wahadłowo, a wykonawca inwestycji mógł przystąpić do budowy pasów dla samochodów, drogi zbiorczej i parkingów. Pod koniec lata oddano do użytku wszystkie pasy ruchu. Obecnie prowadzone są jeszcze ostatnie prace porządkowe i brukarskie. Ekipy równają teren w okolicy inwestycji i układają kostkę na drodze zbiorczej, która jest na wysokości ulicy Kormoranów. W połowie grudnia mają się zakończyć wszystkie prace.
Budowa kosztowała 11 mln złotych. Projekt jest współfinansowany z funduszy europejskich. Prace realizowała firma Kobylarnia.