19 lis [Mieszkaniowy plac budowy] Śródmieście – jesień 2021
Mieszkaniowy plac budowy to jedyny kompleksowy przegląd inwestycji mieszkaniowych w Bydgoszczy. W dziewiątym odcinku jesiennej serii zaglądam na Śródmieście.
W każdy piątek jesieni zaglądam na bydgoskie osiedla w celu podsumowania inwestycji mieszkaniowych w mieście. Według wrześniowych szacunków pokażę Wam około 60 inwestycji w budowie i około 20 w planach.
Do tej pory pokazałem 50 placów budowy na osiedlach Bocianowo, Bielawy, Skrzetusko, Bartodzieje, Kapuściska, Brdyujście, Babia Wieś, Wyżyny, Glinki, Osowa Góra, Czyżkówko, Piaski, Wilczak, Błonie, Prądy, Okole, Szwederowo i Górzyskowo. Dzisiaj przyszedł czas na kolejne sześć na Śródmieściu. Do końca jesiennej edycji pozostały już tylko cztery wpisy – jeden dotyczyć będzie Fordonu, dwa inwestycji planowanych i jeden będzie uzupełnieniem o inwestycje, które przypadkowo pominąłem lub rozpoczęły się po mojej wizycie na danym osiedlu.
Poprzednie wpisy z jesiennej serii możesz zobaczyć tutaj:
Budynek wielorodzinny, ul. Rycerska 9
Inwestycja realizowana przez Spółdzielnię Mieszkaniową Komunalni przy ulicy Rycerskiej. Powstaje tutaj 3-piętrowy budynek wielorodzinny z 49 mieszkaniami i garażem podziemnym. Ostatnia fotorelacja pojawiła się na stronie w maju.
Nowy Port
Inwestycja realizowana przez firmę AWZ Deweloper w kwartale ulic Obrońców Bydgoszczy, Warmińskiego, Focha i Marcinkowskiego. Inwestycję podzielono na cztery etapy. W pierwszym powstają dwa 36-metrowe budynki wielorodzinne oraz kilka mniejszych z częściami usługowymi i handlowymi w parterze. Ostatnia fotorelacja z budowy pojawiła się na stronie w lipcu.
Apartamentowiec Brda
Inwestycja realizowana przez Globaldex i Przedsiębiorstwo Hotelarsko Turystyczne Brda przy skrzyżowaniu ulic Fredry, Śniadeckich i Dworcowej. Projekt zakłada przebudowę dawnego hotelu Brda na apartamentowiec ze 104 mieszkaniami oraz budowę 3-piętrowego parkingu po drugiej stronie ulicy Fredry. Obecnie realizowana jest przebudowa dawnego hotelu. Ostatnia fotorelacja pojawiła się na stronie w maju.
Budynek wielorodzinny, ul. Czartoryskiego 18
Inwestycja realizowana przez firmę Sixsquare przy ulicy Czartoryskiego, w pobliżu Wyspy Młyńskiej. Powstaje tutaj 4-kondygnacyjny budynek wielorodzinny z 20 mieszkaniami. W ostatnich tygodniach, po około 1,5 roku przerwy, na plac budowy powróciła ekipa budowlana. Ostatnia relacja z budowy pojawiła się na stronie w czerwcu 2020 roku.
Budynek wielorodzinny, ul. Stary Port 15
Inwestycja realizowana przez firmę Sixsquare przy ulicy przy ulicy Stary Port. Powstaje tutaj 5-kondygnacyjny budynek wielorodzinny z 11 mieszkaniami. Na parterze otwarto kilka miesięcy temu restaurację, obecnie trwają prace we wnętrzach na wyższych piętrach. Ostatnia relacja z budowy pojawiła się na stronie w maju.
Budynek wielorodzinny, ul. Urocza 10
Inwestycja realizowana przez firmę Amalfi Invest przy skrzyżowaniu ulicy Uroczej i Floriana. Powstaje tutaj 5-kondygnacyjny budynek wielorodzinny z 12 mieszkaniami. Na parterze zaplanowano miejsca postojowe. Inwestycja wcześniej nie była prezentowana na stronie.
Budynek wielorodzinny, ul. Rycerska 9 – dopiero się zorientowałem, że tam nastąpiło kilka wyburzeń wzdłuż ul. Rycerskiej. Na zdjęciu widać rozbiórkę kamienicy pod adresem Rycerska 13. To była fajna, 3-kondygnacyjna kamienica… ech. Szkoda.
Dziwi mnie to o tyle, że nawet na wizualizacji mieszkaniówki BTBS ta kamienica jest pokazana. Bloki BTBS są dookoła, ale kamienica dalej stoi! Wizualizacja dostępna jest na Mapie Inwestycji.
Na etapie wykonywania ostatecznego projektu musiały zajść zmiany. Trochę to dziwne, ale rezygnowano z wyburzeń piętrowych budynków bliżej pętli (chyba w ubiegłym roku odnowiono elewację jednej z nich), a zdecydowano się na wyburzenie Rycerskiej 13. BTBS nie udostępnił póki co ostatecznych wizualizacji.
Budynek wielorodzinny, ul. Urocza 10 – na wizualizacji widać jeszcze jeden nowy budynek. Po lewej stronie, na ul. Floriana. Wcześniej była tam kamienica, która spłonęła. Wiadomo kto będzie zabudowywał tę działkę?
Ta sama firma co Uroczą 10. Poprawiłem na mapie inwestycji, bo dałem tam za mały zakres inwestycji (na podstawie pierwszych wizualizacji, a nie wniosków o pozwolenie na budowę).
Trochę poszukałem i znalazłem taką ciekawostkę:
https://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,27138045,nie-ma-zgody-na-nowe-bloki-nad-brda-u-zbiegu-sw-floriana-i.html
Znaczy że się jednak dogadali? W sumie chyba 3 bloki mają postawić w tej okolicy.
Nie ma Industrii.
Industria to już Bocianowo. Granica między osiedlami przebiega po Rycerskiej 🙂