19 paź [Budowa od kuchni] Elewacja
Elewacja to element budynku, który osoba z zewnątrz zobaczy jako pierwszy. Z czego się składa i jak powstaje? Tego dowiesz się z kolejnego wpisu z serii „Budowa od kuchni”.
Wizytówką budynku jest jego elewacja. Odpowiednio dobrany materiał wykończeniowy i jakość jego wykonania decyduje czy budynek się podoba. Obecnie rzadko buduje się budynki bez ocieplenia, w związku z tym elewacja to nie tylko wierzchnia warstwa budynku, ale również to, co znajduje się pomiędzy tą warstwą, a ścianami zewnętrznymi.
W kolejnym wpisie z serii „budowa od kuchni” przybliżę Wam proces wykonywania elewacji. W poprzednich odcinkach mogliście zobaczyć, jak buduje się fundamenty, jak stawia się żurawie budowlane, jak wykonuje się stropy i co powinni nosić pracownicy budowlani. Trzy ostatnie, a także dzisiejszy wpis powstały we współpracy z firmą Apro Construction.
Elewacja
Elewację można wykończyć na wiele sposobów. Najpopularniejszym materiałem wykończeniowym jest tynk. Chroni on ściany budynku przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Jest on najłatwiejszy w wykonaniu, ale też nie wybacza błędów. Tynk właściwie dobrany i wykonany przez lata może cieszyć oko. Jednak konieczne jest też jego utrzymywanie w dobrym stanie. Większe uszkodzenia i rozwój mikroorganizmów przyspiesza proces niszczenia.
Tynki pozwalają zachować ciągłość termoizolacji przy dowolnie skomplikowanej konstrukcji oraz pozwalają na wykonanie elewacji różnorodnymi fakturami, również imitującymi drewno, cegłę czy kamień. Rzadziej spotykanym materiałem elewacyjnym na blokach jest cegła, kamień czy drewno. Najrzadziej spotkać można elewacje wentylowane (płyty okładzinowe montowane do specjalnych stelaży). W związku z tym w dalszej części tekstu skupię się na elewacji wykonanej z tynku mineralnego.
Aby wykonać elewację na budynku konieczne jest wybudowanie ścian zewnętrznych. Wykonuje się je z różnego rodzaju materiałów tj. cegieł, pustaków, żelbetu czy konstrukcji drewnianej lub stalowej. W kolejnym etapie wokół budynku rozstawiane jest rusztowanie, z którego wykonuje się prace elewacyjne.
Prace związane z wykonaniem kompletnej elewacji budynku w systemie warstwowym na mokro składają się z ułożenia styropianu lub wełny mineralnej klejonej do muru i dodatkowo mocowanej mechaniczne na tzw. termodyble czyli kołki rozporowe. Następna warstwa to siatka zbrojąca wtopiona w warstwę klejową. Siatka ta chroni warstwę izolacyjną przed uszkodzeniem, dodatkowo kompensuje naprężenia powstające w trakcie użytkowania (np. nagrzewanie się ścian) i pozwala tym samym uniknąć pęknięć na elewacji. Warstwa zewnętrzna składa się z tynku mineralnego malowanego na wybrany kolor. Rzadziej stosuje się materiały konstrukcyjne pełniące równocześnie rolę termoizolacji (np. pustaki z ceramiki poryzowanej lub ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego). Warstwa izolacyjna „wyłapuje” większość ciepła uchodzącego z budynku oraz pozwala na swobodne przenikanie pary wodnej przez ścianę. Jeśli ten etap prac zostanie dobrze wykonany to przyszli mieszkańcy mogą sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu w okresie zimowym.
W trakcie ocieplania konieczne jest zwrócenie uwagi na tzw. mostki termiczne. Są to miejsca szczególnie narażone na utratę ciepła z budynku tj. charakteryzujące się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Częstotliwość ich występowania wzrasta wraz ze skomplikowaniem bryły budynku. Zazwyczaj są to miejsca połączeń i styków ścian wewnętrznych z zewnętrznymi, wieńce stropowe, słupy betonowe w ścianie zewnętrznej, połączenia ścian z dachem lub stropodachem, balkonem i miejsca występowania okien i drzwi.
APRO Construction
Dzisiejszy wpis to efekt współpracy z firmą Apro Construction. Firma od lat realizuje inwestycje budowlane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Wyspecjalizowała się w budowie budynków wielorodzinnych, jednorodzinnych oraz usługowych. Jej pracownicy realizują cały proces budowlany, od przygotowania koncepcji inwestycji, przez nadzór nad pracami projektowymi, prowadzenie prac budowlanych, po odbiór gotowych obiektów.
Apro Construction prowadzi obecnie prace budowlane między innymi na budowie Podniebnych Ogrodów. Najnowszej inwestycji Apro Investment w Bydgoszczy. Powstaje tam ponad 20 budynków. Pierwsze trzy są na etapie wykonywania elewacji. I to zdjęcia z tej budowy posłużyły jako ilustracja tekstu.