18 kwi [To warto wiedzieć] 14/2021
Czternaste w tym roku inwestycyjne podsumowanie ostatnich dni. Przeczytacie w nim między innymi o wykonawcy rozbudowy szpitala Biziela i budowy nowego wiaduktu. Zobaczycie też wizualizacje nowego browaru i wiele więcej.
1. Naprawa mostu Uniwersyteckiego – 15 kwietnia ogłoszono przetarg na realizację prac naprawczych przy moście Uniwersyteckim. Oferenci mogą zadeklarować realizację inwestycji w terminie 180-300 dni. Jednak firma, która zadeklaruje krótszy termin ma dużo wyższe szanse na zwycięstwo w przetargu. Most został zamknięty w styczniu tego roku po tym jak wykryto odkształcenie elementów nośnych. Obecnie pod mostem ustawiane są cztery podpory aby most się nie zawalił.
2. Wykonawca nowego wiaduktu na Wojska Polskiego – Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wybrał wykonawcę rozbiórki i budowy nowego wiaduktu drogowego w ciągu ulicy Wojska Polskiego (nad Jana Pawła II). Zwycięzcą przetargu została firma Mostostal Kielce. Firma zrealizuje zadanie za ponad 22 mln złotych. Wiadukt powstał w 1978 roku, w ubiegłym roku koniecznego było podparcie konstrukcji z powodu bardzo złego stanu technicznego.
3. Nowy browar w mieście – Mazurska Manufaktura zakupiła poniemiecki bunkier przy ulicy Ebrhardta (teren dawnego Zachemu) i zmierza go przebudować na browar. W budynku będzie produkowane piwo pod marką Browary Bydgoskie. Produkcja ma wystartować jesienią tego roku.
4. Kujawska otwarta – w piątek oddano do użytku drugą jezdnię ulicy Kujawskiej na odcinku od ronda Bernardyńskiego do Kujawskiego. Inwestycja związana jest z budową trasy tramwajowej wzdłuż ulicy Kujawskiej. W czwartek na Bydgoszcz w budowie zaprezentowałem aktualny stan zaawansowania prac. Możesz go zobaczyć tutaj.
5. Kolejność realizacji miejskich inwestycji – trwają konsultacje społeczne w sprawie realizacji inwestycji miejskich. Mieszkańcy mogą wybierać, którą z 15 inwestycji chcą aby najpierw zrealizowano. Do konsultacji wytypowano projekty, które nie mają szans na dofinansowanie zewnętrzne. W minionym tygodniu odbyło się kolejne spotkanie online w tej sprawie. Omówiono w nim plan budowy parku akademickiego w pobliżu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, a także odbudowę Zachodniej Pierzei Starego Rynku.
6. Budowa Archiwum Państwowego – trwa przetarg na budowę siedziby Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Nowy gmach powstanie na osiedlu Skrzetusko. W środku zmieści się ponad 31 km półek oraz pomieszczenia biurowe. W środę na Bydgoszcz w budowie przybliżyłem projekt, który zostanie zrealizowany w ciągu najbliższych dwóch lat. Z wpisem możesz się zapoznać tutaj.
7. Umowa na rozbudowę szpitala – w piątek podpisano umowę na rozbudowę szpitala im. J.Biziela przy ulicy Wojska Polskiego. W nowym budynku zaplanowano zlokalizowanie oddziałów ze 120 łóżkami. Inwestycję wartą ponad 160 mln złotych zrealizuje konsorcjum firm Alstal Grupa Budowlana i Alstal Investment. Więcej o projekcie pisałem w tym wpisie.
8. Rozkręca się budowa Nowego Portu – od kilku miesięcy trwa budowa Nowego Portu – luksusowego kompleksu mieszkalno-usługowego w pobliżu Opery Nova. Początkowo inwestor realizował prace przy wzmocnieniu konstrukcji zabudowań po fabryce Befana. Kilka dni temu rozpoczęły się prace ziemne pod pierwszym etapem części mieszkalnej. W tym etapie powstaną między innymi dwa apartamentowce o wysokości 36 metrów. Tutaj pisałem więcej o projekcie i startujących pracach. Poniżej zdjęcia prac ziemnych, które udostępnił inwestor.
9. Mieszkaniowy plac budowy – w marcu wystartowała seria mieszkaniowy plac budowy. W każdy piątek zaglądam na inne osiedla w Bydgoszczy i podsumowuję aktualnie realizowane budowy. 2 dni temu zaprezentowałem pięć inwestycji realizowanych na osiedlu Czyżkówko i Osowa Góra.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.
Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.
Budowa pierzei nie ma szans na powodzenie a do tego z kretesem przepadnie w konsultacjach.
Takie rzeczy powinny być odbudowane zaraz po wojnie jak robiły to inne cywilizowane miasta takie jak Wrocław, Poznań czy Warszawa.
Tu jest od lat buractwo.
Gdyby tak nie byli to teatr miejski, kamienice na mostowej i inne piękne budowle już dawno byłoby odbudowane.
W Toruniu wszystko stoi – tam wiedzą że zabytki to kultura, tlumy turystów i promocja miasta.
Tu aspiracje orgomne a w praktyce 100 lat za murzynami.
Proszę o usunięcie rasistowskiego komentarza.
Mi się przy okazji tego powiedzenia przypomina że po czesku odpowiednikiem tegoż jest „100 let za opicemi” czyli dosłownie „100 lat za małpami”. A słowo murzyn to tam [Czernoch]. Trochę dystansu. Z drugiej strony bez nadęcia pseudopatriotycznego trzeba uznać uczciwie, że np. Niemcy mieliby prawo np. wymyślić powiedzenie „100 lat za Polakami”.
Walory urbanistyczno-architektoniczne naszego miasta są ciągle niedoceniane w Polsce, także przez samych Bydgoszczan. Dlatego warto wspierać każdą inicjatywę, zmierzającą do poprawy i odbudowy choćby dawnego wyglądu bydgoskiego rynku, a poprzez odbudowanie wież kościoła – poprawy historycznego „sky line” miasta, możliwości zaoferowanie nowego punktu widokowego („new observation desk”) . Zróbmy to w końcu (wcale nie chodzi o wznoszenie kolejnej instytucji kościelnej, której de facto sam Kościół nie chce odbudowywać. Tym bardziej my Bydgoszczanie – możemy to zmienić, popierając tę wspaniałą Inicjatywę. Budujmy tę świadomości w nas i pokażmy, że potrafimy dbać o tożsamość i historię naszego Piękniejącego miasta.