14 kwi [Archiwum Państwowe] Przed budową
Archiwum Państwowe w Bydgoszczy za 2 lata przeniesie się do nowej siedziby. Trwa przetarg na budowę budynku przy ulicy Karłowicza na Skrzetusku.
Archiwum Państwowe w Bydgoszczy to instytucja, która gromadzi, ewidencjonuje, przechowuje, opracowuje, zabezpiecza i udostępnia materiały archiwalne z terenu Bydgoszczy, powiatów bydgoskiego, inowrocławskiego, mogileńskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, świeckiego, tucholskiego (kujawsko-pomorskie) oraz powiatu chojnickiego (pomorskie) i gminy Trzemeszno (wielkopolska). Do 1998 roku pokrywało się to z obszarem województwa bydgoskiego.
Historia Archiwum sięga 1906 roku. Wtedy otwarto archiwum gromadzące akta Komisji Generalnej dla Prowincji Poznańskiej i Prus Zachodnich w Bydgoszczy. Instytucję zlokalizowano w budynku przy Dworcowej 65. Przez 115 lat istnienia archiwum kilkukrotnie zmieniało nazwę oraz rejon działania, ale do tej pory nie zmieniło siedziby. W 2023 roku ulegnie to zmianie.
Przygotowania do budowy nowej siedziby trwają od kilku lat. Projekt koncepcyjny zrealizowało biuro architektoniczne Vector w 2015 roku. Projekt wykonawczy był gotowy w ubiegłym roku. Wykonało ją konsorcjum firm Proj-Przem-Projekt i Skala. Kilka tygodni temu działka została oczyszczona z zarośli i drzew kolidujących z przyszłym budynkiem. Obecnie trwa przetarg na generalnego wykonawcę inwestycji. Oferty przyjmowane są do 27 kwietnia. Przyszły wykonawca będzie miał 22 miesiące na realizację.
Projekt
Budynek podzielono na trzy podstawowe części funkcjonalne: garażową, magazynową i administracyjno-biurową. Część garażowa będzie zlokalizowana w bryle budynku (na jego tyłach). Znajdzie się tam miejsce dla 20 samochodów osobowych. Część magazynowa przeznaczona zostanie do składowania materiałów podlegających archiwizacji, a dostęp będzie możliwy jedynie dla pracowników. W środku znajdą się regały o wysokości 2,3 cm na sześciu poziomach. Pozwoli to ulokować tam około 31 500 mb półek. Z naddatkiem zrealizuje to program przyjęty przez władze Archiwum wynoszący 30 000 mb. W części administracyjno-biurowej zaplanowano między innymi pracownie digitalizacji i mikrofilmów, pracownie konserwatorskie, pomieszczenia akcesyjne, kwarantanny, naukowe, sala ekspozycyjna i konferencyjna. Ta ostatnia będzie mogła pomieścić 50 osób.
Kolorystyka pomieszczeń zostanie utrzymana w szarościach i bieli, które zostaną skontrastowane z grafitem. Kolory będą występować na zróżnicowanych fakturach – naturalny beton, malowane pustaki z widocznymi podziałami, fragmenty tynkowane, szkło, aluminium, płyty HPL (laminat) oraz spieki kwarcowe.
Nowy budynek będzie miał 2100 m2 powierzchni zabudowy. Powierzchnia użytkowa wyniesie 7525 m2. Liczba kondygnacji będzie zmienna. Od ulicy Karłowicza budynek będzie miał trzy kondygnacje nadziemne, w środkowej części cztery, a tył będzie parterowy. Część parterowa została tak zaprojektowana, żeby dało się ją nadbudować o jedno piętro. Dzięki temu istnieje możliwość powiększenia magazynu o około 50%.
I fajnie, oby powstało jak najszybciej i zagospodarowało działkę w środku miasta. Trzeba zagęszczać i wykorzystywać potencjał w mieście. Dzięki za ten wpis 🙂
Kolejna działka z krzakami zagospodarowana, Archiwum Państwowe wreszcie będzie miało gdzie pomieścić swoje zasoby. Same plusy 😉