04 mar [Akademia Muzyczna] Przed budową
Akademia Muzyczna będzie miała nową siedzibę. Powstanie ona na Bocianowie. Kilka dni temu rozpoczęła się wycinka drzew w miejscu przyszłej budowy, do rozpoczęcia prac budowlanych jeszcze daleka droga.
Akademia Muzyczna od lat zmaga się z problemami lokalowymi. Jej budynki stoją w różnych częściach Śródmieścia. Wiele lat temu władze uczelni rozpoczęły starania w sprawie budowy kampusu. Grunt pod budowę przekazało Miasto Bydgoszcz w 2014 roku. Na lokalizację wybrano tereny tzw. glinianki (tereny gdzie wydobywano glinę na potrzeby działalności pobliskiej cegielni) pomiędzy ulicą Chodkiewicza, a Kamienną na Bocianowie.
Mimo świetnej lokali tereny te przez lata zarastały chwastami. Plan budowy kampusu zbiegł się w czasie z ogromnymi zmianami okolicy. W 2014 roku rozpoczęła się budowa Platanowego Parku, od tego czasu w najbliższym sąsiedztwie przyszłego Kampusu powstało 11 budynków wielorodzinnych z łącznie około 785 mieszkaniami. W budowie jest 8 budynków z ponad 530 mieszkaniami, a w planach jest ponad 1000 kolejnych mieszkań.
Akademia Muzyczna powstanie przy samym brzegu niewielkiego stawu. Sam budynek zlokalizowany jest w nieprzypadkowym miejscu. Znajdzie się on dokładnie na końcu osi ulicy Paderewskiego. Ulicy, która przecina całą dzielnicę muzyczną, a jej początkiem jest Filharmonia Pomorska. Budynek z zewnątrz wykonany będzie z jasnej cegły. Nawiązywać to będzie do historii miejsca, a także powinien świetnie odbijać się w pobliskim stawie. Teren wokół stawu również zostanie zagospodarowany. Mają się tam pojawić drewniane podesty i stopnie, będzie też szeroka ścieżka.
Bryła, według założeń architektów, ma przywodzić na myśl radosną melodię, a inspirowana jest graficznym zapisem rozchodzenia się fali dźwiękowej: „Obraz elewacji – wyłaniający się z tanecznego rytmu płaszczyzn szklanych i wtórujących im wertykalnych pasów ceglanych przywodzi na myśl radosną melodię igrającą wśród falującej fasady I wiatru hulającego po geometrycznych zakątkach ogrodu. Jak klawiatura, zastygła w oczekiwaniu na pierwsze uderzenie.
Charakter rozwiązań architektonicznych inspirowany był graficznym zapisem rozchodzenia się fali dźwiękowej. Tafla szklanej elewacji pochylona nad wodą – faluje – jakby już rozedrgana wybrzmiewającym echem muzyki, którą będzie gościła w swoim wnętrzu; jakby już komponowała symfonię w harmonii z całym otoczeniem. Niczym jeden z elementów współtworzących wielką orkiestrę, którą jest tętniące życiem miasto.”
Budynek będzie miał około 22 750 m2 powierzchni użytkowej. Pod budynkiem zaplanowano parking na około 200 pojazdów. Dokładne szczegóły inwestycji poznamy w momencie ogłoszenia przetargu na roboty budowlane.
Wycinka drzew
Kilka dni temu rozpoczęto sprzątanie terenu na którym powstanie nowa siedziba Akademii Muzycznej. Na razie wycięto drzewa i krzewy porastające okolice stawu. Tego typu prace prowadzone są zawsze przed okresem lęgowym ptaków, więc tegoroczna zima to prawdopodobnie ostatnia okazja do wycinki.
W grudniu rozstrzygnięto przetarg na pełnienie funkcji koordynatora nadzoru technicznego z ramienia inwestora. Zwycięzcą okazała się firma Anpass Andrzej Wenskowski. Firma wyceniła swoje usługi na 384 tys. złotych. Mimo, że nie była najtańsza to zwyciężyła w pozostałych ocenianych kategoriach. Akademia Muzyczna oceniała oprócz ceny (40% punktów) doświadczenie w nadzorze nad budową obiektów pasywnych (20%), doświadczenie zespołu (30%), a także dostępność wykonawcy (10%). W dokumentacji przetargowej padł konkretny termin zakończenia umowy: „do 18 grudnia 2023 roku”, jednocześnie jednak chętne podmioty mogły deklarować dostępność do 60 miesięcy.
Z informacji uzyskanych w siedzibie Akademii Muzycznej wynika, że przetarg na budowę miałby zostać ogłoszony w tym roku. Nie są podawane jednak konkretne terminy. Obecnie prowadzony jest wybór inżyniera kontraktu i dopiero po tym będzie można ogłosić przetarg na roboty budowlane.
W 2016 roku, kiedy prezentowano wyniki konkursu architektonicznego na projekt budynku, władze uczelni deklarowały chęć zakończenia budowy w 2020 roku. Niestety wyniki konkursu zostały oprotestowane, znacznie to wydłużyło termin rozpoczęcia prac projektowych. Problemy były również z finansowaniem inwestycji. Początkowo całość miała zostać pokryta ze środków rządowych, później tych środków zabrakło. „Znalazły się” w trakcie kampanii prezydenckiej w ubiegłym roku.
Szacunkowy koszt inwestycji to 290,201 mln złotych. Według uchwały Rady Ministrów z dnia 17 czerwca 2020 roku nakłady z budżetu państwa wyniosą: 51,878 mln złotych (w 2020 roku), 115,051 mln złotych (w 2021 roku), 53,473 mln złotych (w 2022 roku) i 69,799 mln złotych (w 2023 roku).
Zainteresował Cię ten artykuł?
Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.
Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.
Wariant z pomostem przez środek jeziorka był o wiele lepszy. Fajnie spinał całość terenu i dawał niesamowita perspektywę oraz wbrew pozorom fajne, zaciszne miejsce na środku zbiornika