08 sty [UTP] Akademickie Centrum Sportu
Akademickie Centrum Sportu powstanie na terenie kampusu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Fordonie. Budynek powinien powstać do 2023 roku.
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy swoją działalność rozpoczął 70 lat temu. Początkowo jako Wieczorowa Szkoła Inżynierska (1951-1964), następnie Wyższa Szkoła Inżynierska (1964-1974) i Akademia Techniczno-Rolnicza (1974-2006). Uniwersytetem jest od 2006 roku.
Początkowo bydgoska uczelnia miała mieć swój kampus na osiedlu Błonie. Jednak w okresie przed przyłączeniem Fordonu do Bydgoszczy zdecydowano o jego obudowie na granicy Bydgoszczy i Fordonu. W 1972 roku wybrano i zatwierdzono do realizacji budowę Ośrodka Szkół Wyższych, który miał skupiać wszystkie uczelnie miasta. Ośrodek miał zostać zlokalizowany na obszarze 120 hektarów w rejonie ulic Kaliskiego i Rejewskiego. Inwestycję planowano zrealizować w trzech etapach odpowiednio w latach 1973-1975, 1976-1980 i 1981-1985.
Plany jednak z czasem zmieniano, tempo budowy nie było tak dobre jak zakładano. Pierwsze budynki (budynek audytoryjny, dla potrzeb Elektroniki, Telekomunikacji, Elektrotechniki) oddano do użytku w 1977 roku. Rok później pierwszy dom studencki na 640 miejsc, a w 1979 drugi, bliźniaczy. W tym samym roku otwarto też stołówkę akademicką dla 1200 osób. Ze względu na pogarszającą się sytuacją gospodarczą Polski trzeba było ciąć kolejne inwestycje. Przez kolejne ponad 30 lat powstało niewiele obiektów. Prywatny inwestor właśnie zaczyna zabudowę części terenu, część zostanie przekształcone przez Miasto w park. Natomiast Uniwersytet dopiero od kilku lat zaczął większe inwestycje budowlane. Kilka tygodni temu rozpoczęto budowę budynku dydaktycznego na tyłach Auditorium Novum. Obiekt będzie gotowy w II połowie 2022 roku, a pokazywane dzisiaj Centrum Sportu rok później.
Inwestycja
Akademickie Centrum Sportu (ACS) to najnowsza inwestycja Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Obiekt powstanie na terenie kampusu głównego przy ulicy Kaliskiego. Nowy budynek będzie miał dwie kondygnacje nadziemne. Jego powierzchnia zabudowy wyniesie niecałe 3500 m2, a powierzchnia całkowita nieco ponad 4300 m2. Budynek w najwyższym punkcie nie przekroczy 12 metrów wysokości.
Obiekt podzielono na cztery strefy. Pierwsza to strefa widzów z hallem głównym, szatnią, recepcją z funkcją sprzedaży drobnych przekąsek, toaletami, a także dwiema trybunami (stała z 180 miejscami siedzącymi i 50 stojącymi oraz składana z 200 miejscami siedzącymi). Druga to strefa zaplecza z salą sportową. Zaplanowano tam szatnie oraz główną salę sportową. Ta ostatnia ma spełniać wymagania FIBA Level 1 (będą mogły zostać tam przeprowadzone mecze finałowe koszykówki lub równolegle dwa mecze turniejowe), Polskiej Ligi Siatkówki (mecz finałowy siatkówki lub równolegle trzy turniejowe), Związki Piłki Ręcznej w Polsce. W środku będzie można też grać w badmintona i wspinać po ściance wspinaczkowej.
Trzecia strefa będzie dedykowana działalności Studium Wychowania Fizycznego. Zaplanowano tam pokój kierownika obiektu z sekretariatem, salę konferencyjną, pokoje nauczycieli i trenerów, pomieszczenia socjalne, toalety oraz szatnie dla pracowników. Czwarta strefa znajdzie się na piętrze. Uczelnia chce aby znalazła się tam siłownia główna, siłownia z maszynami, sala cardio, sala dla fitness, aerobik, taniec, balet, callanetics, a także rehabilitacja ruchowa. Powstanie też strefa sauny suchej z przebieralnią i toalety. W salach sportowych ACS prowadzone będą zajęcia WF dla studentów, zajęcia sportowe dla osób z i spoza uczelni, imprezy sportowe, imprezy pozasportowe (koncerty, wystawy, targi), w tym imprezy masowe.
31 grudnia ogłoszono przetarg w trybie zaprojektuj i wybuduj. Oznacza to, że zwycięzca przetargu zaprojektuje budynek na podstawie projektu funkcjonalno-użytkowego, uzyska pozwolenie na budowę, a także go wybuduje obiekt. Z tego względu wizualizacje z czasem ulegną zmianie. Wykonawca będzie miał 800 dni na realizację zadania.
Utp sprawia wrażenie niedoinwestowanego, przydałbym się nowy główny gmach reprezentacyjny, a nie kolejna obiekt o zupełnie inne architekturze, totalny brak spójności i konsekwencji…
Inwestycja sama w sobie potrzebna, ale faktycznie warto by było jeszcze pomyśleć o estetyce i nawiązaniu do starszych budynków.