12 sty [Nowy Port] Początek budowy
Budowa inwestycji Nowy Port wystartowała pod koniec 2020 roku. Trwają prace przy zabezpieczeniu i wzmocnieniu zabytkowych budynków od strony ulicy Marcinkowskiego.
Nowy Port to kompleks mieszkalno-biurowo-usługowy zlokalizowany w kwartale ulic Obrońców Bydgoszcz, Warmińskiego, Focha i Marcinkowskiego. Na tych terenach przez kilkadziesiąt lat funkcjonowała Bydgoska Fabryka Narzędzi Befana, później miała powstać galeria handlowa. Inwestycje realizuje firma AWZ Deweloper, która przez ponad 20 lat wybudowała w Bydgoszczy i okolicy ponad 1000 mieszkań. Między innymi inwestycję Awiator.
Projekt Nowy Port to połączenie architektury rodem z Nowego Jorku, potencjału sąsiedniej rzeki, a także zabytkowych pozostałości po fabryce Befana. Lokalizacja wymusiła realizację budynków z wysokiej jakości materiałów, które przez dekady mają się doskonale prezentować. Pojawi się na nich szlachetny kamień, naturalne drewno, a także stylowe terrazzo. Zadbano również o detale. Inwestycja ma czerpać to, co najlepsze z piękna bydgoskiej secesji. Pojawią się detale w postaci delikatnej fali, szykowne ryflowania łuków i arkad.
Między budynkami przewidziano trzy osie komunikacyjne – zielona aleja, pasaż pieszy oraz bulwary nadrzeczne. Wewnątrz kwartałów zabudowy zaprojektowano również prywatne dziedzińce dla mieszkańców.
Inwestycja
Plany inwestora zakładają budowę kilkunastu budynków, w tym czterech wysokich, 36-metrowych budynków wielorodzinnych. Łącznie w kompleksie Nowy Port powstanie 650-700 mieszkań. Da to około 32 000 m2 powierzchni użytkowej mieszkalnej. W budynkach zaplanowano też budynki biurowe i usługowe o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej niemal 9000 m2. Pod budynkami zostaną zbudowane dwukondygnacyjne hale garażowe.
Pierwszy etap inwestycji obejmuje kwartał pomiędzy Obrońców Bydgoszczy, Marcinkowskiego i nowoprojektowaną, miejską zieloną aleją. Stanowi on około 30% całej inwestycji. Powstaną tutaj dwie z czterech luksusowych wież mieszkalnych, a zabudowę uzupełnią budynki pierzejowe z apartamentami i lokalami handlowymi i usługowymi.
Dodatkowo w pierwszym etapie inwestycji Nowy Port rewitalizację przejdzie historyczna, ceglana zabudowa po fabryce Befana. W budynkach zaplanowano przestrzeń dla gastronomii. I to właśnie od tych budynków rozpoczęto inwestycję. Na początek generalny wykonawca wzmacnia i przebudowuje obiekty. Rozebrano istniejące ścianki działowe, skuto stare tynki, usunięto warstwy podłogi, a także zdemontowano niepotrzebne instalacje wewnętrzne. Zasypano też istniejącą piwnicę w celu wykonania nowej płyty fundamentowej.
Prace przy zabezpieczeniu historycznej zabudowie potrwają jeszcze około 2 miesiące. Po ich zakończeniu będzie można bezpiecznie wykonać prace ziemne pod pozostałe budynki.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Nie przegap kolejnych fotorelacji i informacji o bydgoskich inwestycjach. Zapisz się do newslettera (formularz obok) i bądź zawsze na bieżąco.
Codziennie o godzinie 18 otrzymasz powiadomienie o nowych wpisach.
SoDoSoPa jak żywe. Ten budynek z czerwonej cegły robi oczywiście za dom Kenny’ego.
Niech budowa rusza jak najszybciej, super zepnie to tą część miasta i podłączy do starego miasta. Plus mam nadzieję, że przejście pod mostem w ciagu Focha będzie bardziej estetyczne i bardziej bezpieczne 😉
Szkoda ceglanej bramy. I wykusz poleciał. Czy będą odtwarzane?