21 gru [Rewitalizacja Starego Fordonu] Nabrzeże i kamienice – grudzień 2020
Trwa rewitalizacja Starego Fordonu. Jednocześnie prowadzonych jest kilka inwestycji – remonty trzech kamienic oraz budowa nabrzeża Wisły.
Fordon to dawne miasto położone w rejonie Wisły i mostu Fordońskiego, które włączono do Bydgoszczy w 1973 roku. Nastąpiła wtedy znaczna rozbudowa nowego bydgoskiego osiedla, dlatego dawne miasteczko nad Wisłą nazywane jest Starym Fordonem.
Kilka lat temu władze miasta zdecydowały o przeprowadzeniu jego rewitalizacji. W pierwszym etapie przebudowano ulicę Bydgoską. Obecnie trwają dwa etapy – remonty kamienic oraz budowa nabrzeża Wisły. W kolejnych etapach zaplanowano przebudowę fordońskiego rynku, ulic Filomatów, Zakładowej, Promenada, a także Kapeluszników. Natomiast obok nowych nabrzeży powstaną tereny rekreacyjne. Przetarg na realizację tej części rewitalizacji (poza remontem rynku) trwa od 5 listopada. Kilkukrotnie zmieniano termin składania ofert. Obecnie Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zamierza otworzyć koperty z ofertami 29 grudnia. Przyszły wykonawca będzie miał 30 miesięcy na realizację zadania.
Nabrzeże Wisły
Kilka tygodni rozpoczęto przebudowę nabrzeża Wisły w rejonie ulicy Frycza-Modrzewskiego. Miejsce ma umożliwić cumowanie i wodowanie łodzi, a także zachęcić do wypoczynku nad Wisłą. Ta inwestycja jest drugą częścią pierwszego etapu rewitalizacji Starego Fordonu.
Nabrzeże ma powstać na przedłużeniu ulicy Frycza-Modrzewskiego i prowadzić będzie w kierunku mostu Fordońskiego. Jego długość wyniesie około 110 metrów. Wzdłuż nabrzeża zaplanowano drogę o długości 85 metrów i szerokości 5 metrów. Obok poprowadzony zostanie chodnik o szerokości 2 metrów, a także droga rowerowa o tej samej szerokości. Przy brzegu zaplanowano miejsca cumownicze dla małych jednostek pływających oraz pionowe nabrzeże do cumowania statków. Powstanie też slip do wodowania łodzi.
Nabrzeże będzie betonowe. Na kolejnych stopniach zaplanowano montaż ławek wykonanych z desek kompozytowych (WPC – kompozyt z naturalnych komponentów z polimerami termoplastycznymi). Przy ławkach zaplanowano też nasadzenia niskiej zieleni tj. trawa ozdobna, która kwitnie w sierpniu. Przy nabrzeżu zamontowane zostanie pięć stojaków rowerowych, a na dolnym stopniu napis „FORDON”. Napis zostanie wykonany ze stali nierdzewnej.
Wykonawcą inwestycji jest firma Melbud, która zadanie zrealizuje za 7,24 mln złotych. Plac budowy przekazano w październiku. Obecnie wzdłuż nabrzeża wbijane są ścianki larsena – ścianki szczelne z profili stalowych, które pozwalają budować w terenach podmokłych i przy rzekach. Całość prac ma się zakończyć w grudniu 2021 roku.
Kamienice
Jednym z etapów rewitalizacji Starego Fordonu jest kompleksowa rewitalizacja 7 budynków komunalnych. W planach jest wygospodarowanie w nich 37 mieszkań, a także 6 lokali użytkowych.
Inwestycja obejmie kamienice przy ulicy Bydgoskiej 23, 26, 29 i 42, Rynek 3, Sikorskiego 2 oraz Kapeluszników 2. Pierwsze prace już się rozpoczęły. W kamienicy przy ulicy Kapeluszników wymieniono dach, a obecnie trwają prace przy elewacji z tyłu budynku. Remont trwa też pod adresem Bydgoska 29 i Sikorskiego 2. W tych dwóch budynkach prowadzone są prace na elewacji.