26 cze [Młyny Rothera] Czerwcowa wizyta na budowie
Młyny Rothera na Wyspie Młyńskiej przechodzą kompleksową rewitalizację. Za kilka miesięcy do obiektu wprowadzi się nowa instytucja kulturalna.
Młyny Rothera to największy budynek na Wyspie Młyńskiej. Powstał w I połowie XIX wieku. Przez niemal 150 lat pełnił funkcję młynów. W części obiektu znajdował się spichrz zbożowy, w części spichrz mączny, natomiast na środku stał młyn. Koniec przetwórstwa zbóż nastąpił w latach 90-tych XX wieku.
Obiekt próbowano ożywić kilkukrotnie. Planowano tutaj między innymi hotel. W tym celu wyburzono część sklepień i stropów, wymieniono część drewnianych stropów na żelbetowe, wymontowano wszystkie instalacje, a także rozpoczęto budowę parkingu podziemnego. Inwestor jednak popadł w problemy finansowe. Kilkanaście kolejnych lat niewiele się działo. Realne działania rozpoczęto dopiero po tym jak właścicielem obiektu stało się miasto. Najpierw zabezpieczono Młyny przed dalszą degradacją, następnie przystąpiono do rewitalizacji.
Inwestycja
Od ponad dwóch lat trwa rewitalizacja zabytkowego obiektu. W tym czasie wymieniono stolarkę okienną, odbudowano budynek kotłowni. Wykonawca zbudował również stropy między piętrami i wymienił drewniane elementy konstrukcji. We wnętrzach młyna zbudowano stalową konstrukcję, która będzie zarówno klatką schodową, a także szybem windowym. Na jej szczecie powstała antresola pokryta szkłem. Konstrukcja będzie również niewielkim punktem widokowym
Na środku dziedzińca zaplanowano utworzenie kawiarni w dawnej kotłowni. Wzdłuż lokalu zamontowane zostanie lekkie zadaszenie w kształcie żagli. Obok zaplanowano również taras widokowy z którego będzie widać Wyspę Młyńską czy Operę (pod warunkiem, że dojdzie do skutku przebudowa sąsiedniego amfiteatru). Wzdłuż tarasu popłynie woda.
Cała inwestycja pochłonie około 95 mln złotych. 25 mln zostanie sfinansowane z funduszy Unii Europejskiej. Obecnie znany jest jedynie zarys tego do czego będzie służył obiekt. Będą to Ogrody Wody, Muzeum Mózgu, a także Bydgoskie Dziedzictwo Kultury Przemysłowej.
W celu zagospodarowania obiektu jakiś czas temu powołano nową instytucję kulturalną – Park Kultury. Na jej czele stanął Sławomir Czarnecki. W czwartek 25 czerwca dyrektor zapowiedział, że szczegóły działania obiektu poznamy we wrześniu. Odbędą się wtedy konsultacje wybranych fragmentów programu. Dyrektor zapowiedział również rozpisanie konkursów architektonicznych, które mają dać odpowiedź jak będą wyglądały wnętrza.
Postępy na budowie
W czwartek 25 czerwca wprowadzono mnie na jedno z pięter, które jest prawie skończone. Ściany są już wykończone, podłogi ułożone. W łazienkach brakuje części płytek, nie ma też szkła oddzielającego część ogólnodostępną od oryginalnej klatki schodowej i podłogi. Klatka nie będzie ogólnodostępna, ale została zachowana żeby każdy mógł zobaczyć jak to kiedyś wyglądało.
Kolejne piętra są powtarzalne, dlatego tam nie zostałem wpuszczony. Z tego też powodu trudno ocenić jak zaawansowane są tam prace. Obecnie więcej dzieje się w spichrzu mącznym. Ze względu na toczące się prace nie zostałem wpuszczony do tej części budynku.
Dużo dzieje się również na zewnątrz. Obecnie wykonawca montuje deski na tarasie widokowym. Według kierownika budowy będzie to największy taras w Polsce. W lipcu mają się zacząć prace wykończeniowe na elewacji, będzie montowana niecka fontanny, a także wielkie donice w fontannie.
Koniec prac planowany jest na grudzień tego roku. Natomiast 3 miesiące wcześniej powinny się zakończyć prace w spichrzu zbożowym.
Czy taras znajdujący się na dachu nad klatką schodową będzie ogólnie dostępny?
Kto ogarnia na tej budowie instalacje elektryczne?Trzeba mieć łeb na karku żeby to wszystko zgrac
projekt instalacji najpierw się robi po to