29 maj [Filharmonia Pomorska] Wyniki konkursu na projekt rozbudowy
29 maja Filharmonia Pomorska ogłosiła wyniki konkursu architektonicznego na rozbudowę swojej siedziby. Zwyciężyła pracownia Kozień Architekci z Krakowa.
Instytucja Filharmonii istnieje w Bydgoszczy od 1953 roku. Kiedy to została przekształcona z Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej. Jej dyrektor – Andrzej Szwalbe kilka tygodni później rozpoczął starania o budowę nowej siedziby. Na wszelkie prace dokumentacyjne nie trzeba było długo czekać. Budowa ruszyła już rok później, w czerwcu wmurowano kamień węgielny w fundamenty budynku. Filharmonia była gotowa ponad cztery lata później. 15 listopada 1958 roku odbył się w niej koncert inauguracyjny.
Ponad 60-letni budynek charakteryzuje się bardzo dobrą akustyką. Pod tym względem jest jedną z najlepszych w Europie. Mimo dobrej akustyki budynek nie spełnia już wymogów dzisiejszych czasów. Od niedawna w budynku jest winda, brakuje jednak toalet, sal ćwiczeń, garderób. Obecna sala kameralna nie jest odizolowana akustycznie od reszty obiektu przez co utrudnione jest korzystanie z niej w czasie wykorzystywania sali głównej. Pomóc ma w tym rozbudowa.
Nowy obiekt miałby powstać od strony ulicy Kołłątaja i Staszica. W tym celu 3 lata temu rozpoczęto przygotowania do rozbudowy. Na początek konieczna była zmiana Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. W związku z tym, że budynek jest zabytkowy zaprojektowanie jego rozbudowy nie jest łatwe. Z tego powodu władze Filharmonii zdecydowały się na ogłoszenie konkursu architektonicznego.
Szacunkowy koszt inwestycji to około 200 mln złotych. Nie wiadomo kiedy inwestycja zostanie zrealizowana. W teorii powinno to nastąpić w ciągu pięciu lat. Inwestorem jest Urząd Marszałkowski, który nie spieszy się chociażby z rozbudową Opery Nova. W przypadku Opery Urząd musi sfinansować jedynie połowę łącznego kosztu inwestycji.
Wyniki konkursu
Konkurs architektoniczny ogłoszono jesienią ubiegłego roku. Pula nagród wyniosła 300 000 złotych. Miało to zachęcić do startu w nim znanych pracowni projektowych. Jak się okazało w konkursie wystartowały pracownie z całej Europy.
Założeniem konkursu było najlepsze dopasowanie się nowego obiektu do istniejącej Filharmonii oraz spełnienie wymogów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. W środku ma się znaleźć sala koncertowa dla 350 słuchaczy oraz 30 muzyków, centrum obsługi widza oraz kawiarnia. Pod budynkiem znajdzie się podziemny parking.
Projekty oceniało jury pod przewodnictwem Romualda Loeglera (architekt). W jej składzie znaleźli się architekci, a także zastępca dyrektora Filharmonii, architekt Miasta Bydgoszcz i przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego. Łącznie 14 osób. 29 maja w samo południe podsumowano kilka miesięcy prac pracowni architektonicznych oraz wyniki konkursu. Jury zdecydowało o przyznaniu trzech nagród II stopnia, trzech I stopnia oraz jedną pierwszą nagrodę.
Wyróżnienia II stopnia (15 000 złotych) przyznano:
– Blond et Roux z Paryża,
– Mandago Y Asociados z Pampeluny i Grupa 5 Architekci z Warszawy,
– WXCA z Warszawy.
Wyróżnienia I stopnia (35 000 złotych) przyznano pracowni:
– Flanagan – Lawrance z Londynu,
– Piw-Paw z Gdańska,
– KD Kozikowski Design z Gdańska.
Zwycięzcą konkursu została pracownia Kozień Architekci z Krakowa (150 000 złotych). Pracownia odpowiada za projekty między innymi Teatru Capitol we Wrocławiu, Teatru Nowy w Warszawie, Międzynarodowego Centrum Muzyki w Żelazowej Woli, czy Muzeum Morskie w Szczecinie.
Wizualizacje Kozień Architekci
Źródło zdjęć i wizualizacji: Filharmonia Pomorska
Szału nie ma z tym wygranym projektem, takie budynki z pnączami zawsze pięknie wyglądają na wizualizacjach rzeczywistość zwykle jest odmienna. Bydgoskie przykłady biblioteka UKW, focus park, zielone arkady