28 kwi [Gdańska 4] Kwiecień 2020
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy jesienią zyska nową przestrzeń wystawienniczą. Trwa przebudowa i rozbudowa zabytkowego budynku przy ulicy Gdańskiej. Budynek przy ulicy Gdańskiej 4 powstał w XVII wieku. Początkowo wykorzystywany był przez zakon klarysek. W XIX wieku obiekt przemianowano na lecznicę. Po II Wojnie Światowej budynek przejęło Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Początkowo wykorzystywało go jako miejsce wystawowe, później jako magazyn. Budynek zamknięto, dla zwiedzających, w 2009 roku. Powodem zamknięcia był bardzo zły stan techniczny. Kilka kolejny lat planowano remont i rozbudowę obiektu. Pierwsze realne kroki w tym kierunku poczyniono 5 lat po zamknięciu, kiedy to ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej inwestycji.
Projekt
Inwestycja realizowana przez Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zakłada remont konserwatorski zabytkowego budynku przy ulicy Gdańskiej 4. Dodatkowo pomiędzy budynkiem, a dawnym centrum handlowym Drukarnia zaplanowano niewielką rozbudowę.
Źródło: UMB
Biuro projektowe LSProjekt Łukasz Szepler zaprojektowało dobudówkę jako nowoczesną bryłę, która nie będzie udawać historycznej zabudowy. Projektanci wymyślili biały budynek z licznymi przeszkleniami. W jego wnętrzu znajdzie się sala audiowizualna na pierwszym piętrze, a także kawiarnia na poddaszu. Na parterze zaplanowano strefę wejściową. Od strony kościoła Klarysek i dawnego centrum handlowego budynek będzie nieco wyższy. Dzięki temu na najwyższym piętrze znajdzie się niewielki taras widokowy. Kolor starej części zmienił się w trakcie realizacji inwestycji. Początkowo elewacja miała być różowa. Jednak w trakcie konserwatorskich odkryto najstarsze warstwy malarskie, które sugerowały że oryginalnie budynek był żółty.
Budowa
Inwestycję realizuje firma Kontbud z Bydgoszczy. Pierwsze prace budowlane rozpoczęto na początku 2018 roku. Wstępnie planowano koniec całej inwestycji na czerwiec 2019 roku.
W trakcie prac odkryto malowidła na ścianach starego budynku. Wymusiło to konieczność przeprojektowania układu wnętrz.
Malowidła to prawdopodobnie malarstwo figuratywne. Ich stan był bardzo zły. Podczas remontu, wykonanego kilkaset lat temu, częściowo zbito stary tynk. Prace wykonano aby nowy mógł się lepiej trzymać ściany, dlatego ciężko rozpoznać co było tam namalowane. W czerwcu 2018 roku Urząd Miasta pochwalił się znaleziskami, wtedy udało się rozpoznać jedynie Ostatnią Wieczerzę na wschodniej ścianie. Więcej o odkryciach pisałem tutaj. Od tego czasu nie udało się rozpoznać pozostałych obrazów.
W trakcie prac odkryto również inne elementy zabytkowe np. fragmenty oryginalnych posadzek z okresu kiedy budynek pełnił funkcję klasztoru.
Budowa powoli zmierza ku końcowi. Lada chwila na budynku powinna pojawić się elewacja. We wnętrzach trwają prace wykończeniowe. Obecne plany zakładają zakończenie inwestycji pod koniec września tego roku.
Koszt przebudowy i rozbudowy budynku wyniesie około 22,6 mln złotych. Większa część tej kwoty pochodzi z unijnego dofinansowania (14,5 mln złotych).