03 sty [S5] Północna obwodnica Bydgoszczy otwarta
Obwodnica Bydgoszczy w ciągu drogi ekspresowej S5, na północnym odcinku, została udostępniona kierowcom wieczorem 31 grudnia. Trasę otwarto pomimo braku między innymi ogrodzenia.
W sylwestrowe popołudnie wojewoda kujawsko-pomorski poinformował na swoim Twitterze, że otwarto odcinek nr 3 drogi ekspresowej S5 tj. północny odcinek obwodnicy Bydgoszczy. Informacja pojawiła się mimo, że trasa była jeszcze nieprzejezdna. Drogę udostępniono kilka godzin później.
O możliwości otwarcia trasy przed końcem roku mówiło się od dawna, jednak wszystko było uzależnione od wykonania jezdni na wiadukcie nad dwoma liniami kolejowymi w Maksymilianowie. Po jej ukończeniu trasę szybko otwarto, mimo braku ogrodzenia, które jest standardowym wyposażeniem dróg ekspresowych i autostrad. Brak ogrodzenia to spore zagrożenie dla kierowców ze względu na możliwość wtargnięcia na drogę zwierzyny. Aby ostrzec kierowców ustawiono znaki oraz ograniczono prędkość do 80 km/h.
Odcinek Borówno – Tryszczyn na koniec listopada wykonany był w 86%. Przez miesiąc zaawansowanie mogło dojść do 90%. To znacznie mniej niż na otwartym tydzień wcześniej odcinku Żnin – granica województwa (na koniec listopada wykonano go w 95%). I tą różnicę widać jadąc trasą.
Pośpiech przy udostępnianiu dla ruchu tego odcinka może dziwić, ponieważ jest on mało użyteczny bez pozostałej części obwodnicy. Jadąc z Gdańska do Poznania ciągle szybciej jest przejechać przez miasto niż nową trasą. Wszystko przez konieczność powrotu aż do rozbudowywanej ulicy Grunwaldzkiej.
Inwestycja
Obwodnica Bydgoszczy w ciągu drogi ekspresowej S5 to część niemal 130 kilometrowej trasy łączącej autostradę A1 w Nowych Marzach z granicą województwa (gdzie już zbudowano dalszy odcinek S5). Formalnie jest to odcinek nr 3 tej trasy. Zaczyna się on na węźle Bydgoszcz Północ i kończy kilkaset metrów za węzłem Bydgoszcz Opławiec.
Po zakończeniu wszystkich odcinków trasa będzie łączyć cztery z ośmiu największych miast w Polsce – Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań i Wrocław. Obecnie oddano do ruchu dwa z siedmiu odcinków, kolejne dwa są w budowie. Na trzech trwa wybór generalnego wykonawcy, który dokończy budowę po firmie Impresa Pizzarotti. Firma została wyrzucona z budowy ze względu na brak realizacji kontraktu.
Obwodnica Bydgoszczy będzie miała 28,2 kilometra. Całość podzielono w zasadzie na trzy odcinki: Aleksandrowo (Borówno) – Tryszczyn o długości 14,7 km, Tryszczyn – Białe Błota o długości 13,5 km oraz mniejsza część węzła Bydgoszcz Północ (Borówno).
Węzeł Bydgoszcz Północ jest bardzo rozległy, na potrzeby usprawnienia procesu budowy GDDKiA podzieliła go na dwie części realizacyjne. Pierwsza dotyczy skrzyżowania z drogą wojewódzką 244 i przejścia dla zwierząt w Borównie. Druga dotyczy skrzyżowania z obecną drogą krajową 5.
Udostępniony w sylwestra odcinek realizuje konsorcjum firm Intercor i Trakcja PRKiI. Powstają tam trzy węzły: niepełny Bydgoszcz Północ, Maksymilianowo, a także Bydgoszcz Opławiec. Konsorcjum musiało też wybudować Obwód Utrzymania Drogi w Tryszczynie, most nad Brdą i wiadukt nad rozwidleniem dwóch linii kolejowych (Bydgoszcz – Tczew – Gdynia) oraz (Bydgoszcz – Kościerzyna – Gdynia).
Niemal wszystkie jezdnie wykonano z betonu. Drogi dojazdowe, węzły oraz nawierzchnię obiektów mostowych wykonano z asfaltu.
Generalnego wykonawcę wybrano w październiku 2015 roku, dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi. Wykonawca miał za zadanie zaprojektowanie i wybudowanie powierzonego odcinka. W ostatniej fazie projektowania Polskie Koleje Państwowe przypomniały sobie, że w przyszłości zamierzają zbudować wielopoziomowe skrzyżowanie linii kolejowych w Masymilianowie. Z tego powodu trzeba było przeprojektować wiadukt w ciągu drogi ekspresowej.
Koszt budowy pokazywanego odcinka to 369 mln złotych.