04 gru [Hala targowa] Rewitalizacja #1
Hala Targowa stojąca na rogu ulicy Podwale i Magdzińskiego przechodzi remont. Przez kolejny niemal rok zabytkowy obiekt zostanie przygotowany do ponownego zagospodarowania.
Hala Targowa na rogu ulicy Podwale i Magdzińskiego powstała w 1904 roku według projektu berlińskiej pracowni Boswau&Knauer. Od początku służyła celom handlowym. Po powrocie Bydgoszczy do Polski obiekt przejęła Dyrekcja Rzeźni Miejskich. Było to wtedy główne miejsce sprzedaży mięsa, ryb i nabiału.
Po wojnie zarządzaniem hali zajął się WSS Społem. Do momentu przejęcia budynku przez Urząd Miasta hala powoli traciła na znaczeniu. W ostatnich latach handel prowadzono tutaj w znikomym zakresie.
Forma architektoniczna budynku pozostała niemal niezmieniona od powstania na początku XX wieku. Niewiele zmian zaszło również we wnętrzach.
W 2009 roku budynek przeszedł remont konserwatorski elewacji frontowej od strony ulicy Magdzińskiego i elewacji bocznej od strony wschodniej. W dokumentacji projektowej oceniono stan elewacji jako średni. Można tam przeczytać, że: “Nienajlepszy jest stan zachowania, w tym przede wszystkim części elewacji. Często w wyniku nie najlepiej przeprowadzonych doraźnych remontów, wykuć instalacyjnych itp. W ostatnich kilkudziesięciu latach naruszono historyczne lico i wyprawy tynkarskie, zamalowano wieloma warstwami farby olejnej ślusarkę metalowych drzwi zmieniając kolorystykę i zacierając częściowo ich pierwotną formę. (…) W złym stanie jest dachówkowe pokrycie dachu, obróbki blacharskie, rynny i rury spustowe”.
Urząd Miasta zakupił halę w drugiej połowie 2016 za 5 milionów złotych od Bydgoskiej Spółdzielni Spożywców. Po zakupie przystąpiono do oceny stanu technicznego i prac koncepcyjnych. W 2018 roku odbyły się konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania.
Zakres inwestycji
Znajdująca się na rogu ulic Podwale i Magdzińskiego Hala Targowa przechodzi remont konserwatorski. Na początku wykonawca zabrał się za wymianę pokrycia dachowego nad halą (wymiana blachy trapezowej, naprawa świetlika dachowego i wymiana instalacji odgromowej). W kolejnych miesiącach wykonawca wymieni pokrycie dachowe nad częścią biurową (dachówka ceramiczna). Konieczna jest też wymiana drewnianej więźby dachowej.
Jednocześnie rozpoczęły się prace przy elewacji. Tam trzeba naprawić pęknięcia i zarysowania muru ceglanego, naprawić cegły, wymienić spoiny między cegłami, naprawić gzymsy czy profilowane obramowania otworów. Całość musi zostać również zabezpieczona przed bezpośrednim oddziaływaniem czynników atmosferycznych.
Remont polega na naprawie uszkodzeń lub wymianie elementów budynków. Prace nie obejmują zmiany dotychczasowej funkcji obiektu i nie rozbudowują go. Dodatkowo zostaną jedynie usunięte boksy handlowe we wnętrzach, a także wyburzone budki handlowe na rogu ulicy Magdzińskiego i Przy Zamczysku.
Zmianę funkcji hali przeprowadzi nowy operator, który przejmie zarządzaniem budynkiem po zakończonym remoncie. Zgodnie z sugestiami mieszkańców hala będzie pełniła funkcję handlową, a także gastronomiczną. W piwnicach będą mogły się odbywać różnego rodzaju imprezy i wydarzenia.
Prace potrwają około 11 miesięcy. Ich koszt wyniesie 2,2 mln złotych. Inwestycję realizuje firma Ebud – Przemysłówka. Firma realizuje również przebudowę pobliskiego Teatru Kameralnego (zdjęcia tej inwestycji już jutro na Bydgoszcz w budowie)