26 paź [Astoria] Wiecha
25 października na budynku Astoria zawisła wiecha. Tym samym generalny wykonawca zakończył prace nad konstrukcją budynku.
Uroczystość zawieszenia wiechy to tradycja w branży budowlanej. Jej korzenie pochodzą z czasów pogańskich, kiedy wierzono że duch mieszkający w drzewie, z którego pozyskano gałęzie do wieńca przechodzi w drewnianą konstrukcję budynku.
Na plac budowy przy ulicy Królowej Jadwigi przyjechali przedstawiciele inwestora – Urzędu Miasta, generalnego wykonawcy – firmy Alstal oraz osoby codziennie pracujące na budowie pierwszego etapu kompleksu sportowego Astoria.
Uroczystość była też okazją do podsumowania najtrudniejszego etapu budowy – wznoszenia konstrukcji budynku. Etap ten nie był prosty ze względu na to, że budynek znajduje się przy brzegu Brdy. Konieczne było wykorzystanie technologii ścian szczelinowych tak aby zejść 17 metrów w głąb gruntu. Dzięki temu udało się odciąć możliwość dopływu wody z zewnątrz.
Całą konstrukcję budynku wykonano z betonu zbrojonego. Nie ma tutaj żadnego elementu murowanego. Aby można było to wykonać na teren przy ulicy Królowej Jadwigi musiało przyjechać kilka tysięcy pojazdów z betonem (tzw. gruszek). Łącznie na budowę przywieziono około 13 tys. m3 betonu. W mieszance zatopiono około 1300 ton stali. Co ciekawe 60% wylanego betonu znajduje się pod powierzchnią gruntu. Samą nieckę basenu umieszczono na 81 betonowych filarach.
Obiekt przykrył dach, którego konstrukcję wykonano z drewna klejonego. Drewniane dźwigary mają 41 metrów długości, 2,2 metra wysokości i ważą 14,5 tony. Dach zaprojektowano tak aby można było na nim zamontować panele fotowoltaiczne.
Aktualne prace
Obecnie na budowie ekipy budowlane prowadzą prace związane z instalacjami elektrycznymi, sanitarnymi, wylewają posadzki na dolnej kondygnacji, a także rozpoczęli montaż stalowej niecki w basenie. Prawdopodobnie na początku przyszłego roku wykonawca zamontuje ruchome dno. Basen będzie musiał zostać odebrany przez FINA (Światowa Federacja Pływacka) ze względu na to, że w obiekcie będą mogły się odbywać międzynarodowe zawody pływackie.
Rozpoczął się również montaż elewacji budynku. Od kilku tygodni ekipy wstawiają okna oraz kładą na ścianach corten. Czyli materiał elewacyjny wykonany ze specjalnego stopu stali, który z czasem pokrywa się rdzawą patyną. Obecnie panele są szare, ale na niektórych widać już rdzawy kolor. Pokrywanie się rdzą będzie trwało jeszcze kilka miesięcy po zakończeniu budowy. Kolor elewacji będzie się nieznacznie różnił w zależności od ściany ze względu na nasłonecznienie.
Od strony ulicy Rejtana trwają również prace drogowe. Firma Alstal układa krawężniki w miejscu przyszłego parkingu dla 83 samochodów. Wszystkie roboty budowlane mają się zakończyć w II kwartale przyszłego roku. Póki co tempo prac jest dobre. Wszystko wskazuje na to, że inwestycja zakończy się w terminie.
Projekt
Kompleks sportowy Astoria to dawny zespół basenów w rejonie ulicy Królowej Jadwigi i rzeki Brda. Po 50 latach istnienia konieczne było wyburzenie starych zabudowań i wybudowanie nowoczesnego obiektu, który pomieści basen o rozmiarach olimpijskich.
W pierwszym etapie powstaje główny budynek od strony ulicy Królowej Jadwigi. Projektanci przewidzieli w nim umieszczenie krytego basenu, który będzie miał 50 metrów długości i 25 metrów szerokości. Dzięki zastosowaniu ruchomego pomostu możliwe będzie dzielenie go na dwie mniejsze części. Po południowej stronie przewidziano strefę umożliwiającą naukę nurkowania. Jej głębokość wyniesie 6 metrów. Po północnej stronie generalny wykonawcą zamontuje ruchome dno, które pozwoli je dzielić na kilka mniejszych i płytszych stref.
W budynku powstanie też sala konferencyjna, siłownia, sala rozgrzewkowa, pomieszczenia fitness, jacuzzi, dwie sauny oraz pomieszczenia biurowe. Od strony Brdy projektant przewidział miejsce na hangary dla kajaków wraz z zapleczem techniczno-socjalnym. Od strony ulicy Królowej Jadwigi przewidziano powstanie trybuny na około 450 osób. Wszystkie kondygnacje połączy przeszklona winda.
W drugim etapie planowane jest zagospodarowanie okolic głównego budynku. Obecnie trwają prace projektowe według wytycznych doprecyzowanych w konsultacjach społecznych. Wykonawca projektu musi zaplanować miejsce dla czterech stref. Każda będzie spełniała inną funkcję – strefa basenów z szatniami i gastronomią, strefa zabaw i rekreacji wodnej z brodzikiem, rwącą rzeką, zjeżdżalnią rurową, strefa relaksu z plażą, leżakami, boiskami do siatkówki oraz strefa rekreacji ruchowej z parkiem linowym, placem zabaw i parkour parkiem. Więcej o tym projekcie można przeczytać tutaj:
Projekt drugiego etapu, jak zapewniał w piątek prezydent Rafał Bruski, będzie gotowy w przyszłym roku. Prezydent chciałby aby budowa została zrealizowana jak najszybciej. Drugi etap inwestycji nie ma szans na dofinansowanie zewnętrzne. Na realizację pierwszego Urząd Miasta pozyskał dofinansowanie rządowe w wysokości 25 mln złotych.