24 wrz [Stadion Polonii] Wrzesień 2019
Kilka dni temu Polonia Bydgoszcz awansowała do I ligi żużlowej. Zespół nowy sezon rozpocznie na przebudowanym stadionie. Właśnie trwa budowa trybuny wschodniej wraz z parkiem maszyn.
Polonia Bydgoszcz to klub z niemal 100-letnią tradycją. Przez te wszystkie lata w bydgoskim klubie działało wiele sekcji sportowych. Dzisiaj najlepiej sobie radzą piłkarska i żużlowa. Obie sekcje to formalnie dwa różne kluby. Stadion przy ulicy Sportowej głównie kojarzony jest z żużlem, bo to właśnie klub żużlowy święcił największe sukcesy.
Jednak od sukcesów minęło wiele lat. W zasadzie cały XXI wiek to powolny upadek klubu. Pod względem sportowym, jak i stadionowym. Stadion Polonii Bydgoszcz pod koniec XX wieku był uznawany za najnowocześniejszą arenę żużlową. Dzisiaj jest to głównie ruina – ziemne trybuny ze zniszczonym betonem i krzesełkami z odzysku, niemal 25-letnia trybuna główna, która powoli zaczyna się sypać, sektory na łukach oddalone o dziesiątki metrów od toru. Przez lata kolejne miasta budowały nowe stadiony, a remont bydgoskiego stał się polem do prowadzenia kampanii wyborczej. I to nie jednej.
Realne szanse na minimalną przebudowę pojawiły się ponad dwa lata temu. Zdecydowano wtedy, że przebudowa będzie przebiegała etapami. W 2017 roku Urząd Miasta ogłosił przetarg na projekt budowlany trybuny wschodniej oraz parku maszyn. Projekt był gotowy w II połowie ubiegłego roku, więc miasto na szybko ogłosiło przetarg na rozbiórkę trybuny ziemnej. W czasie rozbiórki przeprowadzono postępowanie wyłaniające generalnego wykonawcę przebudowy.
Zakres przebudowy
Realizowana inwestycja zakłada budowę trybuny wraz z zapleczem socjalnym dla zawodników, zapleczem medycznym, miejscem dla kontroli antydopingowej, pomieszczeniami magazynowo-technicznymi, dwudziestoma boksami dla żużlowców, garażami dla gospodarzy, a także miejscami postojowymi dla samochodów zawodników.
Stadion Polonii Bydgoszcz przede wszystkim wzbogaci się o nową przestrzeń dla kibiców. Na trybunie wykonawca zainstaluje około 2500 krzesełek. Pierwsze rzędy siedzeń będą znacznie wyżej niż obecne. Dzięki temu siadając na dole będzie widać co się dzieje na torze lub boisku. Kibice przychodzący na mecze i zawody będą mieli dostęp do zaplecza sanitarno-gastronomicznego.
Inwestycję realizuje firma Ebud-Przemysłówka. Budowa ma trwać nieco ponad rok i będzie kosztować 21,5 mln złotych. Pierwsze prace rozpoczęły się w I kwartale tego roku, dlatego przez cały sezon konieczne było tymczasowe przeniesienie zaplecza dla zawodników. Miejsca dla gości umieszczono w tunelu na łuku, natomiast dla gospodarzy przy warsztacie.
Koniec inwestycji przewidziano na 31 marca, czyli czas w którym powinien rozpoczynać się nowy sezon żużlowy. Sezon, który żużlowa Polonia odjedzie w I lidze. Jednak koniec prac budowlanych nie będzie oznaczał, że trybuna będzie mogła być od razu wykorzystywana. Konieczne będą też odbiory obiektu, które często trwają około 30 dni.