11 kwi [Teatr Kameralny] Płyta fundamentowa
Trwają prace przy budowie fundamentu przyszłego Teatru Kameralnego. Budynek powstaje w miejscu wyburzonego w ubiegłym roku obiektu o tej samej nazwie.
Trwa budowa nowej sceny teatralnej w Bydgoszczy. Teatr Kameralny będzie miał powierzchnię ponad 3400 m2. Powstający budynek pomieści salę teatralną na około 200 osób, w części obiektu z salą projektanci uwzględnili również miejsce dla zaplecza garderobianego z sanitariatami, holu wejściowego z kasami i pomieszczeniami obsługi widzów, a także foyer i szatni. Na drugiej kondygnacji funkcjonować ma zaplecze biurowe. Główne sanitariaty projektanci zaplanowali na kondygnacji podziemnej. Ponadto wykonawca przeprowadzi rewitalizację zabytkowego budynku z dwuspadowym dachem, który znajduje się we wschodniej części działki. Funkcjonować ma w nim m.in. kawiarnia.
O przeznaczeniu budynku zadecydowali mieszkańcy, którzy chcieli aby w środku powstała scena teatralna uwzględniająca repertuar dla dzieci i młodzieży. Na scenie będzie również możliwa prezentacja form dramatycznych i muzycznych.
Po zakończonych kilka miesięcy temu pracach archeologicznych nie ma już śladu. Obecnie generalny wykonawca przygotowuje zbrojenie płyty fundamentowej.
Budowa miała się zakończyć w IV kwartale tego roku. Jednak przez przedłużające się prace archeologiczne termin może ulec zmianie. Inwestycję wykonuje Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Ebud-Przemysłówka. Projekt przygotowała Pracownia Projektowa Sound&Space Robert Lebioda. Całość prac pochłonie około 26,5 mln złotych.
Po zakończeniu budowy budynek będzie zarządzany przez instytucję o tej samej nazwie. Instytucja została powołana w marcu przez Radę Miasta.
Historia budynku
Teatr Kameralny to budynek, który powstał w połowie XIX wieku. Początkowo pełnił funkcję restauracji z kręgielnią, z czasem rozbudowany o salę bankietowo-teatralną dla 600 osób. Obecną formę obiekt uzyskał po 1956 roku, kiedy władze otworzyły tutaj drugą bydgoską scenę teatralną. Wtedy też nadano do dzisiaj funkcjonującą nazwę. Teatr został zamknięty w 1988 roku z powodu niespełniania przepisów przeciwpożarowych. Przez kolejne 30 lat budynek w zasadzie tylko niszczał.
Rozbiórka ruiny rozpoczęła się w maju ubiegłego roku. Pierwotnie projektanci zakładali rozbiórkę wszystkiego oprócz niewielkiego domku z dwuspadowym dachem oraz ściany od ulicy Grodzkiej. Następnie odbudowanie budynku w podobnym kształcie. Jednak w czasie prac część ściany się zawaliła. Rozbiórka zakończyła się w IV kwartale ubiegłego roku.
W grudniu na terenie inwestycji zaczęli prace archeolodzy, którzy prowadzili tzw. badania wyprzedzające. W tym czasie natrafili na kilka cennych znalezisk – pozostałości drewnianej konstrukcji z XVI wieku, pozostałości palisady, szczątków fortyfikacji i wielu innych drewnianych elementów. Ekipa działająca w pobliżu ulicy Grodzkiej podejrzewa, że pozostałości drewnianej konstrukcji to brama miejska. Natomiast inną część znalezisk interpretują jako fragmenty mostu, który prowadził od bramy do Zamku.
Archeolodzy zinwentaryzowali wszystkie znaleziska i szczegółowo je opisali. Pobrali też próbki drewna w celu przeprowadzenia badań dendrologicznych, dzięki temu będzie można poznać wiek drewna i potwierdzić czy konstrukcja pochodzi z XVI wieku.