27 mar [River Tower] Elewacja
Od kilkunastu dni na budowie najwyższego budynku mieszkalnego w województwie trwa montaż elewacji. W środku wieżowca River Tower prace nie zwalniają tempa.
River Tower to 65-metrowy, 19-piętrowy apartamentowiec. Budynek powstaje przy brzegu Brdy pomiędzy obiektami sportowymi skupionymi wokół hali Łuczniczka.
Powstający budynek składa się z dwóch wież, które wyrastają ze wspólnego 6-piętrowego przyziemia. Na pierwszych trzech kondygnacjach mieszkańcy będą mogli zostawiać swoje samochody. Dodatkowo na parterze będą mogli skorzystać z restauracji. Na kolejnych czterech znajdą się komórki lokatorskie, pierwsze mieszkania, siłownia i plac zabaw. Piętra w obu członach projektanci przeznaczyli w całości pod lokale mieszkalne.
Obiekt nie ma kondygnacji podziemnych. Dzięki temu zminimalizowano ryzyko przedostawania się wody z pobliskiej rzeki do garaży. Aby budynek stał stabilnie w grunt wbito około 300 pali o długości 14 metrów i przekroju 40×40 cm. Kilka miesięcy temu na Bydgoszcz w budowie mogliście przeczytać więcej o procesie budowy fundamentów pod River Tower:
Inwestor – KWK Construction planuje w budynku 128 mieszkań. Dzięki temu, że deweloper zdecydował nie budować pięter podziemnych i parkingi zlokalizować na dolnych piętrach nie będzie mieszkań, które miałyby zasłonięty widok przez sąsiednie budynki. I to się nie powinno już zmienić, otoczenie stanowi zespół budynków sportowych i 4-piętrowa uczelnia wyższa.
Najlepsze apartamenty projektanci przewidzieli na szczycie obu wież. W szczególności one będą oferowały świetny widok na Bydgoszcz. Ich zaletą jest również spora, dwupiętrowa przestrzeń. Wszystkie mieszkania inwestor oferuje w czterech stopniach wykończenia, dzięki czemu można również nabyć mieszkanie od razu gotowe do zamieszkania.
Kilka tygodni temu na Bydgoszcz w budowie mogliście zobaczyć też jakie widoki oferują mieszkania na najwyższych piętrach River Tower:
Elewacja
Zza rusztowań przechodnie mogą już obserwować docelowy wygląd apartamentowca River Tower. Elewacja nie będzie jednorodna. Inwestor zdecydował się wykonać ją częściowo z tynku (balkony), ale jej większość będzie stanowić Etalbond.
Czym jest Etalbond? W skrócie to okładzina składająca się z blach aluminiowych. W jej skład wchodzą dwie blachy (okładzinowa i podkładowa) oraz rdzeń trwale związany między nimi. Materiał występuje w trzech wersjach: PE (nietoksyczny rdzeń z polietylenu), FR (rdzeń polimerowy z wypełnieniem ognioodpornym, mineralnym, który jest trudno palny), a także A2 (rdzeń z wypełnieniem mineralnym klasyfikowany jako niepalny, o najniższej emisji dymu oraz nie wytwarzający płonących kropel).
Ze względu to, że River Tower jest wysokim budynkiem to inwestor zdecydował się na wersję A2, która idealna jest do stosowania w tego rodzaju obiektach.
Etalbond to bardzo uniwersalny materiał, który charakteryzuje się łatwym formowaniem, gładkością, stabilnością i odpornością na warunki atmosferyczne. Materiał pozwala ukształtować się na wiele różnych sposobów.
Na czas montażu producent zabezpieczył płyty Etalbondu folią. Dzięki czemu nie są narażone na uszkodzenia. Z zewnątrz trudno oceniać efekty. Mi udało się sfotografować niewielkie fragmenty montowanej elewacji.
Aktualne postępy
Budowa powoli zbliża się do końca. Wykonawca zamontował już wszystkie lub prawie wszystkie okna. Na piętrach parkingowy budowlańcy zamontowali też żaluzje. Trwa montaż elewacji oraz nakładanie tynku.
W środku dzieje się również bardzo dużo. Ekipy układają ogrzewanie podłogowe oraz zalewają posadzki na najwyższych piętrach. Na ścianach w mieszkaniach i na klatkach schodowych nakładany jest też tynk. W całym budynku zamontowane są grzejniki (tam gdzie nie ma ogrzewania podłogowego). W budynku rozprowadzona jest już instalacja przeciwpożarowa, a na piętrach parkingowych wiszą detektory propan-butanu oraz tlenku węgla. Natomiast na jednym z najwyższych pięter czekają na montaż parapety.
KWK Construction deklaruje, że budowa apartamentowca River Tower zakończy się do 30 września tego roku. Nie wyklucza jednak, że prace zakończą się o wiele szybciej.
Inwestor przygotowuje się również do oficjalnego otwarcia budynku. Jednak na dzień dzisiejszy nie są zdradzane szczegóły.