20 mar [Rewitalizacja Starego Fordonu] Bydgoska #1
Rozpoczęła się rewitalizacja społeczno-gospodarcza Starego Fordonu. W pierwszym etapie przebudowywana jest ulica Bydgoska wraz z przyległymi uliczkami.
Stary Fordon to osiedle zlokalizowane na Wisłą, które do 1973 roku było samodzielnym miastem. Osiedle charakteryzuje się zachowaną historyczna zabudową dawnego miasteczka. Obszar ten obecnie jest w znaczniej części zdegradowany i dlatego włączono go do Gminnego Programu Rewitalizacji
(GPR).
W związku z tym urzędnicy uwzględnili konkretne działania, które mają nieco polepszyć sytuację mieszkańców tych okolic. W opracowanym kilkanaście miesięcy temu GPR Stary Fordon wskazywany jest jako podobszar skupiający 1/15 wszystkich bezrobotnych w mieście. Sytuacja materialna mieszkańców nie jest najlepsza. Dominującym powodem przyznania pomocy MOPS-u były świadczenia wydane z powodu ubóstwa.
Według urzędników historyczna zabudowa, struktura urbanistyczna, a także klimat małego, zabytkowego miasteczka to jeden z większych atutów Starego Fordonu. Obszar ten ma potencjał turystyczny dzięki historycznym przestrzeniom publicznym, rynkowi, dawnej synagodze oraz terenom nadwiślańskim.
Pierwszy etap
Przebudowa ulicy Bydgoskiej oraz fragmentów ulic Mącznej, Rakowej, Góralskiej, Przy Bożnicy, Rynek i Piekary to pierwszy etap rewitalizacji Starego Fordonu.
Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił przetarg na te prace na początku sierpnia ubiegłego roku. W trwającym niecałe trzy tygodnie przetargu nie było chętnych na wykonanie prac i konieczne było unieważnienie postępowania. Podobnie było kilka tygodni później. W ogłoszonym pod koniec sierpnia przetargu również nie było chętnych.
Ostatecznie wykonawcę udało się wybrać w trzecim podejściu. Do ogłoszonego pod koniec sierpnia przetargu zgłosiła się jedna firma – Strabag i to ona została jego zwycięzcą. Mimo, że cena jaką podała firma była znacznie wyższa od planów ZDMiKP. Zarząd Dróg zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia 3,5 mln złotych, Strabag zaproponował 6,1 mln złotych. W obliczu braku innych chętnych konieczne stało się dołożenie brakującej kwoty.
Firma Strabag weszła na plac budowy w połowie lutego. Na początek ekipy zabrały się za wykonanie nawierzchni ulicy Piekary i Przy Bożnicy. Wykonawca przeprowadził tam prace przy uzbrojeniu podziemnym i ułożył kamienną kostkę. Pierwsze prace na ulicy Bydgoskiej firma rozpoczęła na początku marca. Od tego czasu ekipa rozebrała chodnik po południowej stronie.
Sama jezdnia ulicy Bydgoskiej rozkopana jest od kilku dni. W związku z tym wykonawca musiał zamknąć drogę. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zmienił trasy kursowania autobusów miejskich. Autobusy linii 65, 75, 81, 82 oraz 33N kursują ulicą Kasztelańską. Natomiast od przystanku Wyzwolenia / Styki Zarząd uruchomił zastępczą linię autobusową nr 165. Autobusy na tej linii kursują do pętli Niepodległości.
Na ulicy Bydgoskiej wykonawca położy asfalt. Przebudowie ulegnie kanalizacja deszczowa, wymienione oświetlenie i chodniki. Wykonawca zbuduje też progi zwalniające. Przebudowa ulic to również dobra okazja do podłączenia części budynków do sieci gazowej.
Pierwszy etap zakończy się do 26 sierpnia tego roku.
Kolejne etapy
W późniejszym terminie Urząd Miasta planuje przebudowę uliczek Nad Wisłą, Promenada, Filomatów, Frycza-Modrzewskiego, Rybaki, Zakładowej, Kapeluszników, a także Rynku. W planie jest też umocnienie nabrzeża Wisły, wydzielenie miejsca do wodowania jednostek pływających, projekt tego jest właśnie w opracowaniu.
Urząd Miasta rozstrzygnął konkurs na zagospodarowanie Rynku w Starym Fordonie w grudniu 2017 roku . Urzędnicy nie przyznali pierwszej nagrody. Drugą nagrodę otrzymali poznańscy architekci Łukasz Pieńczykowski i Jakub Bartkowiak. Ich projekt zakłada nawiązanie do wielokulturowego charakteru Starego Fordonu poprzez wykorzystanie tam trzech materiałów nawiązujących do dawnego kościoła ewangelickiego, kościoła św. Mikołaja i synagogi.
Architekci planowali również wykorzystanie ścian zakładu karnego, który stanowi jedną z pierzei. Miałyby tam zawisnąć tablice informujące o historii obiektu. Więcej o konkursie przeczytacie tutaj.
Do realizacji trafią nie tylko inwestycje drogowe. W planach jest adaptacja synagogi na potrzeby centrum kultury i aktywności społecznej. Koszt tego przedsięwzięcia oszacowano na 4,4 mln złotych. Natomiast 0,5 mln złotych trafi na potrzeby aktywizacji społeczno-zawodowej osób korzystających ze środowiskowej pomocy społecznej oraz programy przeciwdziałające zwiększeniu liczby takich osób.